Pečie celé Slovensko 2. séria
Pečie celé Slovensko 2. séria

Týždeň vzácností

Týždeň vzácností

Čo najvzácnejšie máte? Lesklú dúhovú guľku, čo ste našli na ihrisku, a len vy viete, že prináša šťastie? Mobil, na ktorý ste si dlho sporili? Alebo je to váš najlepší kamarát, s ktorým ste jedna duša a jedno telo? Či psík, ktorého ste dostali od rodičov a dnes má pre vás cenu zlata? Vzácnosti môžu mať rôzne podoby. V suchých krajinách, sužovaných teplom, je vzácnosťou aj obyčajná voda. Aj v našich príbehoch sa to bude len tak hmýriť vzácnymi predmetmi. Ale poklady, ani drahé šperky to nebudú.

V našom vysielaní pre najmenších vám ako prvú tento týždeň pustíme rozprávkovú hru z cyklu Panpulóni - Začarovaný les. Zvieratká si v nej budú musieť ubrániť a ustrážiť hneď tri vzácnosti. Najskôr veverička Ryška (Martina Kapráliková) zabudne, kam si schovala svoje zásoby na zimu. (Musíte uznať, že v zime sú pre malú veveričku najväčšou vzácnosťou práve zásoby orieškov a semienok.) Falošná straka (Michaela Kapráliková-Medvecová) malej veveričke „akože" priletí na pomoc... V lese žije aj veverička Eliška (Tereza Smolcová), ktorá sa s Ryškou kedysi priatelila, ale potom sa niečo pokazilo a ďalšia vzácna vec - priateľstvo - sa vytratilo. No, a napokon, veľká vzácnosť je aj samotný les, v ktorom zvieratká žijú a ktorému hrozí, že bude musieť ustúpiť stavbe cesty... Ako všetky tieto galiby veveričky vyriešia spolu s mravcom (Alfréd Swan), medveďom (Martin Kaprálik) a ďalšími zvieratkami, sa dozviete v rozprávkovej hre Veroniky Martinkovej.

vevericka.jpg

Vo vysielaní pre najmenších máme rozbehnutý seriál Libuše Friedovej Každý lieta inakšie. V jeho tretej časti vám Božidara Turzonovová porozpráva Kam spolu leteli Ora a Ďuďo. A kde je v tomto príbehu vzácnosť? No, predsa už v tom, že Ora a Ďuďo dokážu lietať a stretnúť sa. Každý z nich žije na opačnom konci sveta. Ale keď zaspia, odletia na spoločné stretnutie a potom sa dejú veci. Každý deň iné dobrodružstvo. Aj samotné priateľstvo, ktoré takto vznikne, je vzácnosťou.

Ďalšia repríza z nášho cyklu Čo by bolo, keby... vám rozpovie fantastický príbeh uhorského kráľa Maximiliána II. a jeho slona. Áno, naozaj, máme na mysli ozajstného slona. Program má zvláštny názov: Čo by bolo keby... som bol slon Soliman? Pretože slon Soliman bol veľký cestovateľ. Zo Srí Lanky sa doplavil k portugalskému kráľovi, ktorý ho daroval arcivojvodovi Maximiliánovi II. Z Maximiliána sa mal stať uhorský kráľ, a tak sa z Portugalska vydal do Uhorska, pravdaže so svojím slonom Solimanom. A kde bol Maximilián II. korunovaný? No predsa v Bratislave, ako úplne prvý uhorský panovník! Fantastické dobrodružstvo cejlónskeho slona vyrozprával Rozálii Vlaskovej Michal Bada z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. A deti zo Základnej školy Milana Rastislava Štefánika v Bratislave sa zamysleli nad tým, aké dary by kráľovi venovali ony. Samozrejme, prehovorí aj rozhlasový archív a v programe zaznejú aj pekné rozprávky, pesničky a možno aj ozajstný slon.

slon.jpg

O zlatej krajine ste už počuli? Práve v nej sa ukrýva veľmi vzácna, zázračná studnička. Vylieči každého, kto sa z nej napije a svoje telo v nej umyje. Dopočuje sa o nej aj kráľ (František Zvarík), ktorý sa nepreslávil práve vľúdnosťou a pokorou. Ten kráľ jedného dňa veľmi ochorie. Keď oľutuje svoje zlé skutky, zjaví sa mu starý vedomec (Alojz Kramár) a porozpráva mu o zázračnej studničke v Zlatej krajine. Keďže tento príbeh patrí medzi naše ľudové rozprávky, hľadať studničku budú postupne traja kráľovskí synovia (Anton Mrvečka, Oldo Hlaváček a Ivan Mistrík). Rozprávku zdramatizoval Andrej Bystran a začujete v nej aj scénickú hudbu Igora Bázlika.

studna.jpg

Štyri deti, ktoré prázdninujú v dome na vidieku, zistia, že cez šatník sa dá vojsť do magickej krajiny Narnia. Edmund, jeden z bratov, stretne Bielu čarodejnicu, ktorá sa nazýva kráľovnou a začarovala krajinu do večnej zimy. Napriek tomu, že ostatní tušia alebo vedia, že je zlá, on ako jediný zo súrodencov podľahne jej moci... Tento príbehový poklad tvorí druhú časť sedemdielnej knižnej série Kroniky Narnie, ktorú napísal írsky spisovateľ Clive Staples Lewis (C. S. Lewis). V programe Knižky mačky Abecedy si prečítame ukážky z druhého dielu, teda Lev, šatník a čarodejnica. Druhá knižka, ktorú nám mačka Abeceda (Soňa Ulická) otvorí, bude literárna vzácnosť z Perzie - Rozprávky z tisíc a jednej noci. Autorka programu, Michaela Mrázová, si vybrala staršie vydanie s archaickým jazykom a to sa nám do „Týždňa vzácností" náramne hodí.

lev.jpg

V „Týždni vzácností" si na 32 minút a 22 sekúnd zacestujeme aj do ďalekej Číny. Práve tam žije náš rozprávkový hrdina. Je taký chudobný, že nemá ani meno. Preto ho všetci volajú jednoducho Samotár (Ján Kroner). Jedného dňa chytí dúhovú rybičku (Zuzana Tlučková). Nezje ju, ale ani nevypustí na slobodu. Vezme si ju domov, aby už nebol sám. A vtedy sa začnú diať veľké divy. Čarovná rybička sa premieňa na šikovnú dievčinu, a tak má zrazu Samotár vo svojej chalúpke lásku aj blahobyt. Ale viete, ako to chodí, keď niečo získame príliš ľahko, a potom nám susedia začnú všeličo našuškávať... Neviete? Tak si teda vystriehnite rozprávkovú hru Samotár, ktorú podľa čínskej ľudovej rozprávky napísala Viera Weidlerová.

ryba.jpg

Pinky Bum chodil po dome a nadával ako morský vlk vo výslužbe. Tisíc ježkov pichľavých! Morské prasa vegetariánske! Chudý údenáč na udici! Čo je toto za život?! Keby som vedel, kde sa reklamujú nevydarené životy, hneď by som tam šiel a povedal im poriadne od pľúc: Tak vážení, ak si myslíte, že toto je nejaký život, to sa teda hurónsky mýlite. Mám pár rokov do dôchodku a ešte som nič poriadne nezažil!" Čo mu to len sadlo na nos? Veď Pinky Bum každý deň zažíva samé špeciálne veci! Prezradí vám to Daniel Hevier v 33. časti svojho seriálu - Pinky Bum nespokojný so svojim životom.

MkcP.pinky_jpg.jpg

Program rádií

Text: Rozália Vlasková

Ilustračné snímky: shutterstock.com, wikipedia.org, Pauline Baynesová/vydavateľstvo Slovart, Daniel Hevier

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame