Krásny týždeň a 100. výročie narodenia Kataríny Kolníkovej

Krásny týždeň a 100. výročie narodenia Kataríny Kolníkovej

 Vnútorná aj vonkajšia krása v krásnych príbehoch z rozhlasového archívu

20. apríla v roku 1921, teda presne pred sto rokmi, sa v Radošine narodila Katarína Kolníková. Vo veku, keď iné herecké hviezdy už možno začínajú hasnúť, sa stala našou najznámejšou a najobľúbenejšou ochotníckou herečkou. Poznáme ju ako výraznú osobnosť Radošinského naivného divadla, ale v rozhlasovom archíve leží aj niekoľko ľudových rozprávok, ktoré nahrala vo svojom typickom nárečí. Dve z nich si budete môcť vypočuť tento týždeň. Najskôr to bude európska ľudová rozprávka Červená čiapočka a o hodinu neskôr anglická ľudová rozprávka Tri prasiatka.Obidva príbehy upravila Mária Rázusová-Martáková a spolu s Katkou Kolníkovou vám ich porozpráva vo svojej detskej úlohe Martina Götzová. Mimochodom, 29. mája to bude 15 rokov, odkedy táto dáma s láskavým humorom odletela do hereckého neba.

kolnikova.clanok.jpg

Vysielanie pre predškolákov vám v Krásnom týždni prinesie krásny seriál Rozprávkový panelák. No nie je to pekná predstava, že sa trošku potúlate po sídlisku a zrazu prídete k domu, ktorý nepoznáte a pred ktorým vás milo osloví vrátnik v kvietkovanej uniforme? Presne toto sa jedného dňa prihodilo Jankovi. A vrátnik ho rovno poprosil o láskavosť - odniesť trojhlavému drakovi na štvrté poschodie novú zásielku - Hasičský mesačník. Koho Janko na potulke ešte stretol a ako to vyzeralo na návšteve u trojhlavého draka, vám v rozprávke Radka Bachratého porozpráva a miestami aj zaspieva Zuzana Kronerová. Prvá časť seriálu sa volá O Jankovom objave.

drak.jpg

Keď boli naši rodičia či starí rodičia malí, zabávalo ich zázračné dievčatko Farbuška. A vďaka nášmu vysielaniu pre najmenších už Farbušku poznáte aj vy. Na tento týždeň sme pre vás vybrali príbeh, ktorý sme ešte nikdy nevysielali, ale už podľa názvu sa nám náramne hodí: Farbuška - Rozprávka o najkrajšom slove. Farbušku jedného dňa zobudia prekvapené vrany (Darina Vašíčková, Naďa Kotršová): „... bola som ja v takom meste, kde sú zvyky prečudesné, kde namiesto „Dobrý deň!" či „Dovidenia!" ani „Krrrá si nepovedia. Miesto" prosím" vravia "chcem", nepočuť tam „Ďakujem!". Všetci sú takí? Sú aj iní. Tých dávajú však do vitríny na pobavenie návštevníkov, kým nezbavia sa slušných zvykov." Takéto niečo Farbuška (Mája Velšicová) nemôže nechať len tak, preto berie svoju kamarátku gumu Hopsaľku (Viera Topinková) a odchádza do toho čudného mesta zachrániť slušnosť a slušných ľudí. Veršovaný príbeh napísala Anita Tešovičová a pesničky, ktoré v ňom začujete, zložil Igor Bázlik.

Krásne je aj v starožitníctve dedka Ernesta (Dušan Kaprálik). A najkrajšie je v ňom vtedy, keď ho príde navštíviť vnučka Marcelka (Alžbeta Hrnčiariková). Jedného dňa v obchode pribudne zvláštna stará skriňa. Na prvý pohľad nie je až taká zvláštna, ale to čo ukrýva... No, radšej si to vypočujte pekne od začiatku. Príbeh o tom, aké tajomstvá i krásu skrývajú staré veci, sa dozviete v našej dvojhodinovke pre škôlkarov a škôlkarky. Rozprávkovú hru Príbehy starožitníka Ernesta napísala Beatrica Čulmanová a prvá časť z tohto rozprávkového seriálu má názov Záhada starej skrine.

skrina.jpg

Pôvab má už v samotnom názve - Svetská krása. Neviete, čo si pod ním predstaviť? Predstavte si slovenskú ľudovú rozprávku o dievčine nevídanej krásy (Ľudmila Mandžárová) a o kráľovičovi (Ján Kroner), ktorý len preto žije, aby ju našiel. Pretože Svetskú krásu mu jeden staručký žobrák zapísal za ženu už pri narodení. Ale príbeh nebude len o kráse a láske, ale najmä o hlbokom priateľstve. Kráľoviča totiž sprevádza verný kamarát Mesiačik (Vladimír Durdík), ktorý pre priateľa dokáže obetovať úplne všetko. Krásnu rozprávkovú hru podľa príbehu zo zbierky Pavla Dobšinského krásne napísala Elena Bauerová.

krasa.promo.jpg

 Veľmi pekná a pôsobivá je aj rozprávková hra Zlatá ratolesť. Hlavnými hrdinami sú princ Krivúšik (Maroš Kramár) a princezná Krivuľka (Ľudmila Mandžárová). Ich mená prezrádzajú veľa o ich zovňajšku, ale nič o ich srdciach a charaktere. A zlatá ratolesť? To je rastlinka, ktorá rastie z ľudskej lásky a má čarovnú moc. Ale tá v kráľovstve kráľa Ukrutníka (Andrej Hryc) už dávno nerastie. Nad všetkým zlom drží svoju mocnú ruku hrozný čarodejník (Vladislav Müller). Viac už vám prezradiť nemôžeme. Počúvajte príbeh plný fantázie, čarov a ťažkých skúšok, ktorý zdramatizoval Vladimír Holan a zhudobnil Víťazoslav Kubička. Vo vedľajších úlohách sa blysnú aj Emília Vášáryová ako zakliata víla Dobruška a jej milý, zakliaty princ Orlík, ktorého stvárnil Jozef Vajda. Rozprávku pôvodne napísala, už v 17. storočí, francúzska spisovateľka Marie-Catherine Le Jumel de Barneville, známa najmä ako barónka alebo madam d'Aulnoy.

V najnovšej časti programu Bola raz jedna povesť necháme prehovoriť vzácnu knihu - Anonymovu kroniku. V slovenskom preklade vyšla ako „Kronika anonymného notára kráľa Bela". Jej autor sa predstavil len ako magister či majster „P.", notár kráľa Bela III. a toto dielo napísal okolo roku 1200. Videli ste už niekedy takú starú knihu? Práve z nej vystúpi slávne knieža Laborec. Ten, ktorý sa bil so staromaďarskými bojovníkmi, keď obsadili jeho hrad Hung na dnešnej západnej Ukrajine. A čo má knieža Laborec spoločné so Slovenskom? Asi už tušíte. Ale ak nie, rozuzlenie nájdete v 308. časti seriálu, ktorý pripravila Rozália Vlasková a Ľuboš Machaj.

Krásny týždeň a naša túžba po ozajstnej jari nám do vysielania prinesie aj príbeh z cyklu Rozprávkový rok - Jar. Rozprávkovú hru, v ktorej neúčinkujú žiadne ľudské postavy, napísala Božena Čahojová-Bernátová. Príbeh jari vám do melódie Vivaldiho husľového koncertu vyrozpráva Jar, vrch, vtáča, motýle, kvety, chodníky a Sila zeme.

vtak.jpg

O Adonisovom osude, ktorý mu predurčili tri bohyne - Afrodita (Elena Petrovická), Artemis (Emília Vášáryová) a Persefona (Darina Vašíčková), rozpráva starček (Július Pántik) svojmu spolupútnikovi - chlapcovi (Juraj Hrčka). Adonis (Igor Kováč) dostal do vienka protichodné vlastnosti. Na jednej strane božskú krásu a kráľovskú pýchu, na druhej strane odvahu, súcit a lásku. Tieto dary sudičiek ho poriadne potrápia. Adonis navštívi Violu (Zuzana Skopálová), ktorá rozumie reči zvierat. Božsky krásneho mládenca nevíta s nadšením, pretože zastrelil jej laň. Adonis však nie je zvyknutý na odmietanie... Ako príbeh bude pokračovať, sa dozviete z rozprávkovej hry Heleny Vernerovej Adonisov návrat. Grécky mýtus o Adonisovi je zároveň vysvetlením kolobehu života.

Bol raz jeden mladý junák, volal sa Jug (Ján Kroner). Jedného dňa sa k nemu do obchodu zatúlala zvláštna dievčina Rosava (Petra Bernasovská) s dlhými vlasmi a mokrou sukňou. Dedinčania by dievča najradšej vyhnali, ale Jug sa ho zastane. Do Rosavy, ktorá si uňho chce kúpiť hrebeň, sa zaľúbi a táto láska ho takmer privedie do záhuby... Rozprávkovú hru Dunajská kráľovná podľa krásnej bratislavskej povesti napísala Mária Ďuríčková.

hrad.jpg

Rozprávková hra Čarovná palička bude o tom, že je oveľa dôležitejšie zachovať si vnútornú krásu, ako túžiť po tej vonkajšej. Kráľovskému páru sa narodí dievčatko - opička Cypriánka (Kristína Sviteková). Hlavnú hrdinku príbehu pošle preč z kráľovstva samotná kráľovná (Zuzana Mauréry). Cypriánka sa tak ocitne v susednom kráľovstve u svojho bratranca, kde ju aj vychovajú. Tam sa zaľúbi do mladého kráľoviča (Daniel Fischer) a práve on jej privodí ďalšie trápenie... Ako sa podarí princeznej zlomiť kliatbu, sa dozviete v rozprávkovej hre, ktorú na motívy francúzskej ľudovej rozprávky napísal Ivor Gogál.

Prešporský mýtnik Cvengroško mal krásnu dcéru Katarínku. Rada sedávala v okne a krásne spievala. Uchádzal sa o ňu dokonca aj sám mladý princ, ktorý pod oblokom vyspevoval a pýtal si Katarínku za ženu. Ale Katarínka nedbá na bohatstvo a svetskú krásu... Prvú časť rozprávkového seriálu Zuzany Zemaníkovej Krásna Katarínka - Pod oblôčkom vyskakoval vám rozpovie aj zaspieva Július Pántik.

Do krásnych, ale aj strašidelných krajín sa môžete preniesť aj v pásme Vládca snov. Stretneme sa v ňom s Koralínou, ktorá sa s rodičmi presťahuje do starého domu. Najprv sa tam veľmi nudí, ale postupne sa v ňom začnú diať čudné veci... Program pre deti z cyklu Detská abeceda o britskom spisovateľovi Neilovi Gaimanovi napísal Peter Karpinský, Ak vám opis príbehu pripomenul animovaný horor „Koralína a svet za tajnými dverami", tak máte pravdu. Tento film má rovnakú knižnú predlohu ako naše pásmo.

koralina.jpg

Terezka (Zdena Studenková) sa vyberie do hôr, aby zvestovala svojim priateľom štítom, aká je šťastná. Hory jej ale neodvetili rovnakou nôtou. Naopak, akoby posmutneli. Hlavná hrdinka sa zľakne, že jej život alebo život jej milého Jurka (Alfréd Swan) postretne nešťastie... O tom, že sa príroda nemýlila, sa dozviete v povesťovom príbehu Roháčska mladucha. Napísali ho pre vás Metod Král a Rudolf Dobiáš a vysvetľujú v ňom názov vrchu Plačlivô.

girl.jpg

Boli raz tri sestry a jedna z nich bola najkrajšia. Práve tú sľúbil otec čudesnej oblude, ktorú stretol v hore. Krásna dievčina sa teda vyberie do hory. Obluda je však celkom milá, celý rok sa s ňou stretáva a každú noc sa rozprávajú až do rána. Dievčina obludu odmieta, až napokon zistí, že... No, ale to vám neprezradíme. Počúvajte príbeh podobný známej rozprávke „Kráska a zviera" alebo „Trojruža", ktorý podľa slovenskej ľudovej rozprávky napísal Konštantín Palkovič. Rozprávku s názvom Krásna vám vyrozpráva Jozef Kroner.

Text: Rozália Vlasková a Veronika Dianišková

Foto Kataríny Kolníkovej: TASR

Ilustrácie: pixabay.com, shutterstock.com