Týždeň duchov, dušičiek a strašidiel

Týždeň duchov, dušičiek a strašidiel

Tento týždeň bude o čosi tajomnejší, možno i strašidelnejší a o to viac zaujímavý. Spoločnosť pri blikote sviečky nám budú robiť strašidlá, bludičky a dušičky rôzneho druhu. Budeme sa túlať po ponurých zámkoch a opustených miestach. Aby sme napokon tam, kde je najväčšia tma, objavili žiarivé svetlo a zistili, že nie vždy sú veci, z ktorých máme zimomriavky, naozaj také strašné.

Bol raz jeden zámok a v tom zámku býval kastelán. Ten by bol so zámkom spokojný, len mu v ňom chýbalo nejaké to strašidlo, a tak si z Anglicka jedno strašidlo objednal. Tešil sa, že deti začnú chodiť do zámku na rodinné výlety. Poštárka na zámok Mátožník strašidlo priniesla... a viac vám už v rozprávke Zámocké strašidlo prezradí Jozef Kroner. Rozprávku odvysielame v našej dvojhodinke pre škôlkarov a škôlkarky a napísala ju Blanka Jirásková.

zamok.jpg

V príbehu o Zámockom strašidle stretneme strašidlo sušené a hneď potom vás trošičku postraší strašidlo, ktoré je naozaj krásne. Nebýva v zámku, ale v paneláku na jednom sídlisku. Nakreslí ho Simonka, nie na papier, ale na stenu. Rodičia ho zamaľujú, ale strašidlo sa na stene objaví znovu. A potom sa začne objavovať na tých najnezvyčajnejších miestach. Príbeh O krásnom strašidle napísal Ján Uličiansky a v našej dvojhodinke pre tých z vás, ktorí ešte nechodia do školy, vám ho vyrozpráva Zdena Gruberová.

simonka.jpg

Na starom hrade žilo spolu so svojimi rodičmi jedno malé strašidielko - Šišidielko. Bolo ešte maličké, veď malo len sto rokov. Od rána do večera spalo, ako sa na poslušné dieťa patrí, a po nociach sa prechádzalo po hrade. „Ale ráno nech si doma! Nedovolíme, aby sa naše dieťa túlalo po dňoch." Poslušné strašidielko Šišidielko sa ráno pekne vrátilo k rodičom, vypočulo si rozprávku na dobrý deň a sladko zaspalo. Ale keď už objavilo všetky tajné zákutia na hrade, začalo sa nudiť. Čo bolo potom, sa dozviete z rozprávky Petra Bera Ako zdravia strašidlá. Porozpráva vám ju Ľudmila Mandžárová vo vysielaní pre najmenších.

sisidlo.jpg 

Pavel Petrovič Bažov zbieral starobylé ruské príbehy. Jedným z nich je aj rozprávka Studnička babice Bludice. Hlavný hrdina by sa chcel oženiť, ale nie s obyčajnou ľudskou dievčinou. V snoch sa mu zjavuje krásna mladucha a on sa ju vyberie hľadať do lesov. Netuší však, akú má Bludica moc a že je nebezpečné sa k nej priblížiť... Odváži sa mládenec nabrať si vody z tajomnej studničky, aby sa babica Bludica znovu zmenila na krásnu dievčinu? Príbeh o láske medzi človekom a bytosťou z iného sveta pre rozhlas zdramatizovala Libuša Blažejová. Rozprávková hra vznikla v roku 1961, preto bude znieť trochu inak než ostatné príbehy v tomto týždni.

bludica.jpg

Keď v noci počuť ticho, začína sa zázrak. Vtedy sa otvára zázračná skriňa a z nej vykuknú Lili (Jana Jurišincová) a Valentín (Miroslav Kolbašský). V predvečer haloweenskej noci zrazu v ich domčeku na povale čosi buchne. Valentín sa vyberie zistiť, čo to je a nájde akýsi list. A nielen to! Všeličo sa na tej povale zrazu objaví... Rozprávkovú hru s pesničkami napísala Janka Šebová a hudbu zložil Marián Čekovský. Rozprávka sa volá, ako inak, Skrinka s dušičkami.

skrinka.jpg

Na planéte Bord žilo mnoho strašidiel. Aj oni obývali jaskyniach, starých zámkoch, opustených vežiach či v podkroviach. Strašili, ako sa patrí, robili všetko, čo ostatné strašidlá na svete, ale problém bol v ľuďoch. Bordčania sa svojich strašidiel vôbec nebáli, dokonca sa im posmievali. A tak Úbohé strašidlá učinili rozhodnutie. Aké? Prezradí vám ho Ľubo Roman a Valéria Bojčeva v rozprávke talianskeho spisovateľa Gianniho Rodariho.

jezi.promo.jpg

Jeden sedliacky otec mal troch synov - Jakuba (Anton Mrvečka), Gašpara (Ľubo Roman) a najmladšieho Mateja (Ivan Mistrík). Starší bratia sa ako vojaci pomocou dobrého vzdelania a klamstiev o svojom pôvode dostali až na kráľovský dvor. Na otca zabudli, a keď sa po rokoch ukázali v rodnej obci, zistili, že majú ďalšieho mladučkého brata a už nevládneho otca. Otec si želal, aby aj Matej odišiel na kráľovský dvor. Jakub a Gašpar sa však zľakli, že Matej ohrozí ich lžami vybudované postavenie a pokúsili sa ho zbaviť. A tu sa začína zamotávať Matejov príbeh, v ktorom chlapcovi často ide o život, ale vždy sa objaví nejaká zvláštna bytosť, ktorá ho zachráni. Napriek snahe starších bratov sa Matej stane miláčikom kráľovského dvora aj princeznej Uľjany (Božidara Turzonovová). Jakub a Gašpar sa však len tak ľahko nevzdajú a Mateja s Uľjanou čaká strašidelné, priam mysteriózne dobrodružstvo na akomsi neznámom ostrove v mori... Príbeh zo zbierky Pavla Dobšinského, Matej veľký kráľ a Uľjana veľká kráľovná, pre rozhlas upravila Elena Antalová.

Za duchmi, dušami mŕtvych, pod vodu aj do neba, sa vyberieme v rozprávkovej hre Dedinky v nebi. Napísal ju Vladimír Hanuliak na motívy inuitských (eskimáckych) povestí a bájok. Inuiti z dedinky na pobreží majú pocit, že dobrí duchovia ich prestali mať radi. More je prázdne, miestni rybári z neho už dlho nevytiahli ani rybičku. Rodiny hladujú a strachujú sa o svoju budúcnosť, zima sotva začala ustupovať. Miestny šaman Ayatok (Dušan Szabo) sa preto spojí s duchom Veľkého Šamana (Vladimír Minarovič) - Toho, čo pozná celú budúcnosť. Dozvie sa, že sa má vybrať po jeho stopách, ktoré ostali na dne rieky vlievajúcej sa do zálivu. A že má so sebou vziať aj svojho malého syna. Wijutku (Tomáš Lukáč) je bystrý a láskavý chlapec a duch Veľkého Šamana, Toho, čo pozná celú budúcnosť, má preňho dôležitú úlohu.

eskymo.jpg

Program rádií

Scenár: Rozália Vlasková a Veronika Dianišková

Ilustračné snímky: shutterstock, wikipedia, pixabay