V tomto týždni si pripomíname aj jeden špeciálny deň - Medzinárodný deň vysielania pre deti, ktorý v roku 1946 vyhlásil UNICEF. Deti by v tento deň mali dostať priestor za mikrofónom a pred kamerou. Dostanú ho aj u nás v najnovšom vydaní programu „Čo by bolo, keby...".
Čo by bolo, keby... sme boli nakreslení? Aj na túto otázku bude Rozália Vlasková hľadať odpovede spolu s deťmi zo Základnej školy Milana Rastislava Štefánika v Bratislave a so vzácnymi hosťami. Akí veľkí sú v skutočnosti Šmolkovia? Prečo je Belgicko komiksovou veľmocou? Čo nám Šmolkovia prezrádzajú o Belgičanoch? Porozpráva vám o tom Willem De Graeve z Múzea komiksu v Bruseli. O Websterovcoch, Mimi a Líze a o výrobe animovaného filmu budú hovoriť naši tvorcovia - Katarína Kerekešová, Ivana Tirpáková, Andrej Gregorčok, Filip Kasanický a Matej Mazák. A vôbec, čo by bolo, keby ste boli nakreslení vy? Čo by ste vo svojom svete nakreslili? A čo vygumovali? Napíšte nám a zasúťažte si s Rádiom Junior!
Kde bolo, tam bolo, pri rieke zvanej Dunaj vyrástlo mesto Bratislava a v ňom veža, ktorá sa volá Michalská. Hore na veži sú hodiny a v tých hodinách býva otec Michal, mama Michaela a dvaja strapatí a ušatí, navlas rovnakí Mišovia. Čo tam robia? Nuž, to čo ostatní hodinoví škriatkovia. Mama Michaela sa stará o malú hodinovú ručičku, otec Michal o veľkú, a keď sa obe stretnú hore na dvanástke, všetci spoločne odbíjajú čas... Presne tak. V „Tikajúcom týždni" privítame aj celú rodinu hodinových škriatkov. V prvej časti seriálu Michalské rozprávky vám Karol Machata porozpráva, Ako Mišovia zostali doma. Príbehy o škriatkoch Mišoch napísala Viera Remeňová a počúvať ich môžete vo vysielaní pre najmenších.
Bol raz jeden chlapček - zvedavý noštek. Stále sa na čosi vypytoval. Ešteže mu mal na jeho zvedavé otázky kto odpovedať. Doma mal troch odpovedačov: mamu, tata a dedka. A práve dedko jedného dňa zobral svojho vnúčika až na koniec sveta. Alebo to bolo celkom inak? Príbeh pre najmenších sa volá Rozprávka o kalendári, napísal ho Daniel Hevier a rozprávať bude Karol Machata. V Rádiu Junior ho vysielame tento týždeň po prvýkrát, tak si ho nenechajte ujsť!
Vedeli ste, že kedysi býval v každých hodinách piadimužík? Lenže nie každý ho mohol vidieť. Ukázal sa len tým, ktorí už urobili 99 dobrých skutkov. V našej rozprávke sa ale neobjavia len piadimužíci, ale aj jedny hodiny so srdcom... Rozprávku pre najmenších s názvom Hodiny, ktoré mali srdce napísal Vladimir Collin a rozprávať vám ju bude Gustáv Valach.
Libuša Friedová vymyslela rozprávkový seriál, ktorý nazvala Mášenka a škriatkovia. Tento týždeň si z neho pustíme prvú časť. A prečo sme práve tieto rozprávky zaradili ho „Tikajúceho týždňa"? Nuž preto, že prvá Mášenkina rozprávka je o budíku. A dokonca sa v tom budíku ubytovalo aj dáke čudo, ktoré si hovorí Tik - Tak. Rozprávať bude najrozprávkovejší rozprávač - Karol Machata.
Ďalšia rozprávka bude tak trochu popletená. Volá sa Ako hodiny opravovali hodinára. Myslíte si, že by mal skôr hodinár opravovať hodiny? Nuž, rozprávková krajina je taká, že v nej môže byť všetko tak, alebo aj celkom naopak. Ale pokaziť sa môže aj hodinár. Ako to celé dopadne, to vám už v rozprávke Daniela Heviera vyrozpráva Zdena Grúberová.
Peter Kľúčik je príbeh, ktorý vznikne, keď sa istý chlapec jedného dňa nechtiac vymkne. Jednoducho stratí kľúč. Našťastie stretne dobrých susedov, u ktorých môže vyčkať, kým sa jeho mama vráti zo služby. A že prečo je táto rozprávka v tikajúcom týždni? Nuž, pretože v nej vystupujú aj hodiny, ktorým hlas požičia Elena Petrovická. Rozprávkovú hru napísal Ján Uličiansky.
Viete, kto je Golux (Emil Horváth)? Je to rozprávač z rozprávkovej hry Zakliate hodiny. A je jediný na svete. Vyzerá trochu ako trpaslík alebo škriatok, ale nie je to ani trpaslík, ani škriatok. A vezme nás na Trúchlohrad. To je hrad, na ktorom zamrzli všetky hodiny. Jednoducho, vôbec netikajú, ani neukazujú ten správny čas. Na tom hrade žije ľadový a spupný vojvoda (Martin Huba)... No, a viac sa už dozviete, keď si vypočujete príbeh, ktorý podľa Jamesa Thurbera zdramatizovala Jitka Škapíková.
Hodiny začnú tikať aj v prvej časti dobrodružnej hry Za 80 dní okolo sveta. Hlavný hrdina Philleas Fogg (Ján Jamnický) sa totiž staví so svojimi kamarátmi, že za 80 dní dokáže precestovať svet. A tak hodiny začnú neúprosne odpočítavať čas. Na krk mu dýcha aj podivný inšpektor Fix (Ctibor Filčík), ktorý si Fogga pomýli s unikajúcim zločincom. Slávny príbeh Julesa Verna pre rozhlas zdramatizoval Ján Bajla. Hra mala premiéru v roku 1960.
Načisto tikajúcim hrdinom bude chlapec Tik - Tak (Ľubo Bukový). Jedného pekného rána sa len tak, z ničoho nič, objaví v meste. V tom meste nikto na nič nemá čas. A on má krásne hodinky zavesené na krku na šnúrke od topánok. Stretáva smutného maliara Rafaela (Ivan Laca), smutného cirkusanta Huga (Martin Kaprálik) aj babku (Zuzana Kronerová) z najmenšieho domčeka, na ktorú vnúčatá nemajú čas. Do cesty sa mu pripletie aj záporák Tóno Maska (Ivo Gogál). A potom... Potom sa čas zastaví. Čo to spôsobí, vám prezradí rozprávková hra Jána Uličianskeho.
Keď mladá nádejná (alebo beznádejná?) ježibaba (alebo ježidievča?) v ježibabej škole prepadáva z protivnosti, neostáva jej nič iné, len sa vybrať do sveta a nájsť si svoj rozprávkový les. Veľmi sa jej nedarí, ale natrafí aspoň na smetisko a v ňom na strážcu (Július Satinský), ktorý má niečo, čo by sa jej mohlo hodiť. Stačí, ak ježibaba (Eva Večerová) nájde stredne veľkú lúku a tú gumovú veľkú vec na nej rozprestrie. Čo to bude? Dozviete sa v Nafukovacej rozprávke. A hneď potom sa v príbehu objaví aj hodinár (Marián Zednikovič) a jedny mimoriadne nafúkané hodiny (Viera Topinková). Toto všetko pre vás vymyslel spisovateľ Václav Šuplata.
Autorky scenára: Rozália Vlasková a Veronika Dianišková
Ilustrácie: Disney, S. Broone, Lee Wildish, Daniel Merriam, YoshiYuki, Lindsay J. Haynes, Chicqui De la Fuente, Ivan Popovic, Pavel Čech, Patricia Coombs