Zázračný týždeň

Téma týždňa

Zázračný týždeň

02. 01. 2018 12:02

Najkrajšie rozprávky plné zázrakov a hry s čarovnou atmosférou vám prinášame aj v roku 2018.

Rozprávka o knihe múdrosti je príbeh pre najmenších (ale aj pre väčších) o mudrcovi Daudovi, ktorý svoju knihu múdrosti odovzdá jednému zo svojich troch synov. Vzácny dar dostane ten z bratov, ktorý urobí naozaj veľmi, ale veľmi dobrý skutok... S hrdinami darginskej ľudovej rozprávky sa budeme preháňať na koňoch po nekonečných stepiach a za ruku nás bude viesť rozprávkárka Emília Vášáryová.Krajčírik z Gloucesteru je ďalším príbehom v našej dvojhodinke pre najmenších. Ale s týmito „maličkými príbehmi pre maličkých" je to tento týždeň trošku iné. Aj Rozprávka o knihe múdrosti, aj Krajčírik z Gloucesteru totiž rovnako dobre vletia do uší aj ušísk poslucháčom 5 ročným, aj 55 ročným, a dokonca aj 105 ročným. Jednoducho, sú naozaj pre všetkých. Príbeh o krajčírikovi je z dôb, keď sa nosili meče a parochne, keď sa páni obliekali do zlatom vyšívaných viest. Náš hlavný hrdina šije pre takýchto pánov krásne odevy, ale sám je už staručký a veľmi chudobný. Jedného chladného dňa, pred Vianocami, musí ušiť šaty pre gloucesterského starostu. Chýba mu však cievka červeného hodvábu. Že stačí zájsť do obchodu a kúpiť ju? Nuž, nebude to také jednoduché! Prečo? To vám už v rozprávke Beatrix Potterovej vyrozpráva Ladislav Chudík. Stretneme aj krajčírovho kocúra a myšky sa tiež dostanú k slovu.


„Tichúčko, deti, ani muk. Poviem vám príbeh z lesných lúk. Bude to príbeh rozprávkový o mravčekoch a o svrčkovi..." Tieto slová sú určite známe všetkým, ktorí v rukách držali vyrezávané leporelo s rozprávkou Svrček a mravce. Napísal ju Jiří Zdeněk Novák a do slovenčiny ju prebásnila Maša Haľamová. Určite si nenechajte ujsť citlivý zimný príbeh o ľahkovážnom svrčkovi a jeho usilovných a spoľahlivých priateľoch mravcoch. Aj vám túto rozprávku čítali rodičia? Z Rádia Junior vám ju vyrozpráva Ladislav Chudík.

vojtech kubasta svrcek mensi.jpg

Vo vysielaní pre najmenších poslucháčov Rádia Junior na vás čaká ďalší známy a populárny hrdina - krtko. Presnejšie, najslávnejší krtko všetkých čias. Ten, ktorého nakreslil Zdeněk Miler. U nás ho nebudete vidieť, ale počuť. A ešte ako! Rozprávať totiž bude Július Satinský. Samotnému krtkovi svoj hlas požičal Juraj Kren. A ktorý zázračný príbeh sme pre vás pripravili? Ten, v ktorom si krtko niečo veľmi, veľmi želal a napokon... Jednoducho príbeh Krtko a nohavičky.

zdenek miler kalhotky mensi.jpg

Mihalnička, Karpinka, Bižu, Žužu, Radôstka... a päťsto ďalších žubrienok sa vyliahlo v sústružníckej dielni majstra Šróbika. Zázrak zrodenia. Krátko po vyliahnutí zažili hotovú kataklizmu, ale napriek tomu sa s ohromnou radosťou vybrali do sveta. Ich veselé príbehy vám prinášame ako darček k pravoslávnym Vianociam. Z knihy Žubrienky inštalatérky vám bude čítať priamo jej autor - Branislav Jobus. Toto čítanie na pokračovanie je horúca novinka - v Rádiu Devín malo premiéru len pred pár dňami.

zubrienky_Jobus_Emilia_Jesenska.jpg

Ešte stále pokračujeme vo vysielaní andersenovských rozprávok. Tá tohtotýžďnová patrí medzi menej známe. Bude o celkom obyčajnom bodliaku a vystupuje v nej aj sám Hans Christian Andersen. Samozrejme nie naozaj, ale ako rozprávková postava. Ocitneme sa na večierku, kde tento pán spisovateľ nie je veľmi obľúbený. Ale pretože vie rozprávať krásne príbehy, zadíva sa na obraz a jeden pre hostí (i nás) vymyslí. Na obraze je Bodliak, a tak sa volá aj rozprávková hra, ktorú zdramatizoval Dušan Brindza. Príbeh vysielame pre poslucháčov a poslucháčky od 8 rokov. Pssst! Počúvajte, čo nám vyrozpráva tento čudný kvet, ktorý vôbec nie je pekný, ale zato... Viac sa už dozviete v našej rozprávke.Bola raz jedna Gerda (Monika Paššová), bol raz jeden Kay (Maroš Dánai). Obaja sa majú veľmi radi, až kým Kay jedného dňa nestretne čudnú pani s ľadovým srdcom. Tá ho odvezie so sebou a Gerda sa ho vyberie hľadať. Na ceste jej bude pomáhať šedý sob (Vlado Müller) či zbojnícka dcéra (Zuzana Kapráliková). A vy už iste viete, že hovoríme o rozprávkovej hre podľa príbehu Hansa Christiana Andersena - Snehová kráľovná. Pre rozhlas ho zdramatizoval Ondrej Sliacky.