Fenomén21
Fenomén21

Slovenské hry v zahraničnej konkurencii zabodovali

Slovenské hry v zahraničnej konkurencii  zabodovali

Medzinárodný festival rozhlasových hier pre deti a mládež „Prix Ex Aequo" je za nami. A bodovali na ňom rovno dve hry zo slovenskej dielne.

V kategórii Rozprávková hra zvíťazil DOBRÝ SLUHA, ZLÝ PÁN, príbeh, ktorý na motívy rozprávky Boženy Němcovej napísala Naďa Uličná. Podľa poroty je to tvorivý rozhlasový program plný farieb, ktorý zanecháva u poslucháča hlboký dojem.

Na súťažných príspevkoch bola očarujúca ich rôznorodosť - od tradičného tvaru po príťažlivý zvuk súčasných trendov. O to viac nás teší a sme naozaj šťastní, že uspela práve naša rozprávková hra," uviedla vedúca Odboru vlastnej tvorby Slovenského rozhlasu, Zuzana Belková.

Špeciálnu cenu Slovenskej sekcie IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu) získala hra PODIVNÝ PÚTNIK (V dávnom svete). Toto dielko je spojením ľudovej hudby, starodávneho baladického príbehu o dievčine zakliatej do javora, citlivého herectva a pôsobivých hudobných aranžmánov Miriam Kaiser. Začujete v ňom aj spev Dievčenského speváckeho zboru Slovenského rozhlasu. Scenár napísala Nora Weberová.

Za výnimočný výkon v rozhlasovej rozprávkovej hre získala cenu Prix Ex Aequo autorka a režisérka hry LIST BUDÚCNOSTI Iida Hämeen-Anttila. Produkovala ju fínska vysielacia spoločnosť YLE. Cenu za najlepšiu rozhlasovú hru pre mládež si zas odniesol Chorvátsky rozhlas za ROZDVOJENÉHO RYTIERA, autora Ivora Martiniča. Porota ocenila jeho ironickú symboliku, ktorá zobrazuje rozpadnutú ľudskosť a vyváženú muzikálnosť, zvukový dizajn a réžiu. Švédsky rozhlas sa na festivale prezentoval rozhlasovou hrou pre mládež VRAHOVA OPICA. Zvuková majsterka Lena Samuelsson získala cenu za zvukové majstrovstvo pri tvorbe nápaditej atmosféry a za vybudovanie napätia vo výnimočnom zvukovom prostredí.

„Pri spracovaní rozhlasových hier je trend skratky a menej výrazný zvukový obraz, čo je na škodu pre detské vnímanie. O to viac si ceníme prepracované diela, ktoré nenadbiehajú zjednodušujúcemu vkusu,
" poznamenala predsedníčka poroty Stephanie Jamnicky z Chorvátska. Podľa ďalšej členky poroty Mihaely L. Schefer z Talianska, je z tém rozprávkových hier zrejmé, že sa tvorcovia zameriavajú na rôzne negatívne vplyvy. „My si skôr ceníme hry, ktoré dávajú dieťaťu viac radosti, fantázie a pozitívneho vnímania sveta," dodala.

Na 12. ročníku medzinárodného festivalu „Prix Ex Aequo" predstavilo na pôde Slovenského rozhlasu súťažné tituly 17 krajín - Bulharsko, Chorvátsko, Kuba, Česká republika, Čína, Fínsko, Nemecko, Maďarsko, Indonézia, Taliansko, Litva, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko a Ukrajina. V dvoch kategóriách odznelo dvadsaťšesť súťažných príspevkov.

Zdroj: RTVS