Zimná nádielka - 1. časť

Téma týždňa

Zimná nádielka - 1. časť

06. 12. 2017 17:02

Putovanie za dobrodružstvami krajinou Trpaslúšikov je jeden z najkrajších rozprávkových seriálov pre škôlkarov a škôlkarky (ale samozrejme aj pre vás starších), aké v rozhlasovom archíve máme. Príbeh pána reportéra (Karol Machata), ktorý sa vyberie hľadať zvuky do lesa a dostane sa do krajiny zvláštnych, čarovných malých bytostí (a aj do kráľovstva zvukov a tónov) je určený poslucháčom od 3 do 99 rokov. Ale psssst, našľapujte opatrne a potichučky, trpaslúšikovia sa neukážu každému.

Mariana Ruiz Johnson

Ako to u vás tento rok dopadlo s Mikulášom? Prišiel? A darčeky priniesol? Tak to ste mali šťastie. Pretože kedysi, keď ešte chodieval k deťom aj Dedo Mráz, sa mohla prihodiť aj taká vec, že škrečok Anatol si omylom nastavil budík nie na marec, ale už na december. A čo bolo potom? Dozviete sa v dvoj-hodine pre najmenších v rozprávke Miloša Macourka O škrečkovi, ktorý zjedol deda Mráza. Prezradí vám to Karol Machata.

santa claus v neglize.jpg

Mikuláš, ktorý sa volal Mikuláš, bol vlastne celkom obyčajný Mikuláš. Nebolo na ňom naozaj nič zvláštne. Býval v lese, neďaleko od mesta, v malom domčeku. Tak prečo o ňom hovoríme? Pretože tento Mikuláš Mikuláš jedného dňa dostal zvláštny telegram s pozvánkou na Mikulášske ostrovy. Čo ho tam čakalo a ako mu to zmenilo jeho 6. december, sa dozviete v rozprávke Eugena Sopka. Rozpovie vám ju Vladimír Minarovič.

Eugen Sopko mensi.jpg

*Pozor, novinka!* Na scénu Rádia Junior prichádza malá Klára a jej mátohy. Nové čítanie na pokračovanie pre deti z knihy Petry Nagyovej-Džerengovej. Klára prežíva posledné letné prázdniny pred nástupom do školy. Trápi ju hneď niekoľko vecí: mama, ktorá ošetruje ďaleko v Afrike neznáme siroty, druhá mama, ktorá čaká bábätko, no a najmä mátohy, ktoré po tme vyliezajú zo svojich skrýš, ale žiadne dospelé oko ich nevidí. Klára má, našťastie, aj perfektného deduška, takže jej starosti sa pri každom stretnutí o čosi zmenšia. Z knihy Klára a mátohy vám bude čítať Rebeka Poláková.

Katarina Gasko mensia.jpg

Pomaly začíname so zimnou nádielkou. To znamená, že u nás na Juniore postupne rozprávkovo „prituhne". Ale nemusíte sa báť, nebude vám zima! Skôr sa bude zvianočnievať a tie najkrajšie rozprávky budú neustále pribúdať. Jednou z rozprávkových radovánok, ktorú vám ponúkame v Rádiu Junior po prvý raz, je rozprávkový seriál Libuše Friedovej - Slávik, ktorý sa usmieval. Rozprávať o ňom bude Dušan Jamrich. Tento týždeň malý spevavec priletí so svojím prvým príbehom.Pokračujeme aj v príbehoch Oscara Wildea. Tentoraz začujete, ako priletí lastovička a sadne si na sochu Šťastného princa. Príbeh o veľkej obete i veľkej láske je predsa len trochu smutný a nemá tradičný rozprávkový koniec, preto ho odporúčame poslucháčom a poslucháčkam od 8 rokov. Nesmrteľný príbeh o princovi a lastovičke vám nádherne porozpráva Emília Vášáryová.

Počas celého decembra sa budeme často stretávať aj s naslovovzatým rozprávkarom - Hansom Christianom Andersenom. O našom prvom stretnutí však nenapísal on. Na papier ho uložil slovenský spisovateľ Peter Glocko. Napísal príbeh o tom, ako podivín Hans Christian (Richard Stanke) navštívil Bratislavu a zoznámil sa s malou dievčinou Rozáliou Annou (Dominika Žiaranová). Tá mala fantázie na rozdávanie! Tento týždeň si budete môcť vypočuť prvú časť hry Prešporské čary pána Christiana. Hudbu k príbehu zo zázračného klobúka vyčaroval Peter Vaňouček.Najznámejší dánsky rozprávkar ostane s nami aj v rozprávkovej hre Palculienka. Bola raz jedna mladá žena (Gabriela Dzuríková), ktorá veľmi túžila po dieťatku. Jedného dňa sa z kvetu, ktorý dostala, ozval tenký hlások a vyskočilo z neho maličké dievčatko (Henrieta Jančišinová). Známy príbeh podľa andersenovskej rozprávky pre rozhlas napísala Dana Gagruláková a vyhrávať v ňom bude hudba Rudolfa Pepuchu.