Týždeň v dávnoveku

Téma týždňa

Týždeň v dávnoveku

16. 05. 2017 16:40

Jedného rána sa kráľ a kráľovná zobudia, a princeznej nikde. Hľadajú pod stolom i pod posteľou a postupne v celom kráľovstve. V Rádiu Junior sa na chvíľu premeníme na detektívov a detektívky. Pomáhať nám bude autor príbehu Ľubomír Feldek a rozprávač Karol Machata. Stratená princezná sa stratí, a snáď aj nájde, v našej dvojhodinke pre najmenších.


çizgili masallar.jpg


A vo vysielaní pre najmenších rozvinieme 1. časť Rozprávkovej nitky. Tá nitka je zlatá a sú na nej navlečené písmenká R O Z P R Á V K A. Tento týždeň vám Emília Vášáryová vyrozpráva rozprávky O meniacich sa obláčikoch, O poštárikovi zo zlata a O korytnačke Amerike. A kto všetky tie príbehy povymýšľal? Spisovateľka Jana Bodnárová.


Frann Preston-Gannon.jpg


Možno aj život v zámočku vyzerá na prvý pohľad ako z dávnoveku. Ale zámok plný opustených detí a ich hračiek, to už skôr pripomína len nedávnu minulosť. A možno film Neberte nám princeznú. Ale najmä grotesku pre deti Lucia a zázraky, ktorá bola sfilmovaná podľa knihy Otu Hofmana. A túto knižku máme zaznamenanú aj v rozhlase. Minulý týždeň ste počúvali prvú časť o továrni na hračky. Druhý diel nám predstaví hlavnú hrdinku príbehu, preto sa aj volá Lucka. Rozpráva Ctibor Filčík.


lucia 2.jpg


Do dávnoveku sa presunieme v štvrtej časti čítania na pokračovanie Emire Khidayer s názvom Po arabsky. Emire nás vezme za ruku a odplaví sa s nami až do Afriky. Priamo do krajiny „čiernych ľudí, ktorých po arabsky nazývali Súd“. Preto túto krajinu nazývame Sudán. Zuzana Kronerová vám vyrozpráva viac o jeho súčasnosti, ale najmä o hlbokej minulosti. Počuli ste už o sudánskych pyramídach?


camilla perkins 3.png


Divé labute sa trošku podobajú rozprávke o zhavranelých bratoch. Aj tu sa nájde dievčina, ktorá stratí bratov. Aj oni sa premenenia na vtáky. V príbehu Hansa Christiana Andersena to budú labute. Kliatbu vysloví zlá macocha (Mária Kráľovičová), ktorá princov zo srdca nenávidí. Ani ich kráľovský otec (František Dibarbora) sa jej nedokáže postaviť na odpor. Vzoprie sa jej len Elenka (Anna Bučinská), ktorá sa vyberie svojich jedenástich bratov hľadať a kliatbu zrušiť. Rozprávkovú hru podľa príbehu Hansa Christiana Andersena pre rozhlas napísala Kveta Škvarková.


nika goltz clanok.jpg


Máte súrodencov? A často sa spolu hádate, naháňate a klbčíte? Mali by ste si dávať pozor, aby ste neskončili ako Uľka (Anna Bučinská), mladšia sestra Maťa (Róbert Roth). Stalo sa to vtedy, keď obe deti strážil ich veselý dedo (Július Pántik). Uľka Maťovi ušla, aby ju nevykvákal za vlasy a keď sa vrátila domov, bola celkom vymenená. Strachopudka, čudnorečka. Akoby vyskočila z 1500 rokov starej minulosti. Na hodinách dejepisu je to fajn, ale rodina si žiada svoju pôvodnú Uľku zo súčasnosti. Záhadu s Uľkou vymyslel Jozef Repko. Počúvajte, bude to veselé aj napínavé. 


darkforest-helena-perez-garcia.jpg


Dávno pradávno sa odohrávajú aj Dobrodružstvá Huckleberryho Finna, ktorý neustále čosi vymýšľa. Jeho dobrodružstvá sú súčasťou našej dobrodružnej dvojhodinky. Udalosti sa Huckovi trochu vymknú z rúk, keď ujde z domu a v úkryte stretne otroka Jima, ktorý zas uteká pred svojou paňou. Tá ho chce predať do mesta New Orleans, ktoré je známe krutým zaobchádzaním s otrokmi. Huck sa s Jimom skamaráti a spolu sa túlajú okolo rieky Mississippi. Tento týždeň sa obaja ukrývajú pred parníkmi, ktoré sa po rieke premávajú ostošesť. Snažia sa, aby ich nikto nechytil. Narazia však na banditov a stanú sa svedkami veľmi nebezpečnej situácie... Čítanie na pokračovanie nenapísal nik iný ako Mark Twain a príbeh vám prečíta Stano Král.


Norman Rockwell.jpg


V dobrodružnej dvojhodinke sa nebudeme len potulovať pozdĺž rieky s Huckleberrym Finnom, ale sa aj vylodíme na opustenom ostrove. Stretneme tam najznámejšieho stroskotanca všetkých čias, ktorého stvoril spisovateľ Daniel Defoe a jeho príbeh do rozhlasovej reči preniesol Juraj Bindzár. Robinson a jeho ostrov hýria prírodou, ktorá rozpráva, a piesňami, ktoré hlavný hrdina skladá. Alebo sa celý ostrov ocitol na chvíľu v rozhlasovom štúdiu, kde ho herci priamo vymýšľajú a menia sa na more aj vlny, aj na vtáctvo? Počúvajte. Ako Robinson sa vám v prvej časti hry pre deti predstaví Marián Geišberg. A samozrejme vám zaspieva.


marc martin 3.jpg


Dávnoveké dobrodružstvo zažijete aj v bratislavskej povesti, ktorú spracovala Mária Ďuríčková. Volá sa Rytier a drak a dopočujeme sa v nej o drakobijcovi Jurajovi, ktorý kedysi vyslobodil od draka celý kraj. Ale jednoduché to teda nebolo. Príbeh vám vyrozpráva Pavol Mikulík.


divadlo koráb.jpg


Dávno, pradávno sa odohráva aj dej pôsobivej rozprávkovej hry Zlatá ratolesť. Hlavnými hrdinami sú princ Krivúšik (Maroš Kramár) a princezná Krivuľka (Ľudmila Mandžárová). Ich mená prezrádzajú veľa o ich zovňajšku, ale nič o ich srdciach a charaktere. A zlatá ratolesť? To je rastlinka, ktorá rastie z ľudskej lásky a má čarovnú moc. Ale tá v kráľovstve kráľa Ukrutníka (Andrej Hryc) už dávno nerastie. Nad všetkým zlom drží svoju mocnú ruku hrozný čarodejník (Vladislav Müller). Viac už vám prezradiť nemôžeme. Počúvajte príbeh plný čarov a ťažkých skúšok, ktorý napísal Vladimír Holan a zhudobnil Víťazoslav Kubička.


mar chagall.jpg


Program rádií


Ilustrácie: çizgili masallar, Frann Preston-Gannon, zo seriálu Lucia a zázraky, Camilla Perkins, Nika Goltz, Helena Perez Garcia, Norman Rockwell, Marc Martin, Marc Chagall


Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??