Týždeň plný prekážok

Téma týždňa

Týždeň plný prekážok

19. 04. 2017 12:07

Na Juniore tento týždeň prekonávame prekážky, zábrany, nástrahy aj bariéry.

Jedna učená lesná sova sa rozhodla odletieť na celozávodnú dovolenku. Nevidela v tom žiadne prekážky, veď o svoj záskok sa postarala. Na zemi urobila kruh a začarovala ho - kto doň vojde, premení sa na sovu a celý týždeň bude rozdávať rady namiesto nej. Nemohla vedieť, že do kruhu vojde práve somár. S akými prekážkami sa musel boriť on a s akými pôvodná sova, keď sa vrátila z dovolenky, sa dozviete v Osmijankovej nočnej rozprávke O sove a somárovi. Prvú rozprávku z dvojhodiny pre najmenších napísala Krista Bendová a rozprávať bude Ctibor Filčík.

rebecca jones clanok.jpg

Myslíte si, že kukučka z kukučkových hodín sa v živote nemusí potýkať s prekážkami? Že buď čučí v hodinách alebo kuká o celej? Nie je to celkom tak. Sú aj také kukučky, ktoré keď na Silvestra o polnoci vyletia z hodín, nechcú prestať kukať. Jednoducho ešte nechcú spať. Ako sa riešia takéto problémy, sa dozviete v našom vysielaní pre najmenších v Buvirozprávke pre kukučku. Napísal ju Daniel Hevier, rozpráva Marián Geišberg, spieva a hrá Soňa Horňáková.

rebecca jones 2.jpg

Ešte predtým, ako si malý opičiak - hrdina nášho príbehu - odtrhne na raňajky zopár banánov, musí sa poriadne rozcvičiť. Rozcvička je totiž pre malé aj veľké opičky veľmi dôležitá. Ich rýchlosť a svižnosť im pomáha vyhupnúť sa do koruny stromu a utiecť nepriateľovi. Ako si hlavný hrdina poradí s každodennými opičími prekážkami, to vám už vyrozpráva Richard Stanke v rozprávke Opičia škôlka. Príbeh napísala Anna Nemogová - Kolárová.

e12fb7d908bce0085ab78c97b71d304a clanok.jpg

Viete si predstaviť niekoho takého malilinkého, že sa naň musíte pozrieť dva krát veľmi rýchlo za sebou, aby ste ho raz uvideli? Nie ste sami, kto si to nevedel predstaviť. Ale ten maličký naozaj existuje. Keďže ho však nikto nikdy nevidel, nemal mu kto dať meno. A tak si o sebe myslel, že je Nikto. A žil si ako Nič. Kým niekomu padne do oka a nájde si kamarátov a kamarátky, bude musieť prekonať celú hŕbu prekážok. Do našej dvojhodinky pre najmenších zavíta Malý Alenáš. Tento týždeň vysielame prvú časť seriálu Ivana Vyskočila. Rozprávať bude Zuzana Tlučková a Štefan Skrúcaný.

alenas1 matyas trnka.png

Spisovateľ Brucháč (Marián Labuda) napíše rozprávku. Veď čo iné by robil, keď už je raz spisovateľom. Rozprávku vloží do obálky a pošle ju do rozhlasu. No a potom, potom sa začnú diať neuveriteľné veci. Všetci herci už sú pripravení v štúdiu, lenže ich rozprávkové postavy sa kamsi stratili. Zrazu zmizli aj texty zo scenárov a hercom ostali len prázdne papiere. Aké útrapy a prekážky bude musieť spisovateľ s hercami prekonať, aby dostali rozprávku tam, kde má byť? To sa dozviete v rozprávkovej hre Jozefa Repka Putovanie z rozprávky. Ale pozor, to putovanie bude aj nebezpečné. Unesie nás vietor a ktovie, kam nás až zaveje. Vystrieť krídla, napnúť plachty, odlietame!

Máme pre vás aj úplne čerstvučkú rozprávkovú hru od Nade Jurkemik - Dlhovláska. Premiéru mala len pred pár dňami v Rádiu Regina. Dlhovláska je vlastne Anjela (Veronika Horváthová). Krásne dievča s dlhými zlatými a najmä čarovnými vlasmi. Po narodení ju uniesla jej vlastná teta Žolí (Oľga Belešová) a uväznila ju vo veži. Vydávala sa za jej mamu len preto, aby mala prístup k jej zázračným vlasom. Do veže viedla len jedna cesta - po zlatých vlasoch krásnej dievčiny. Určite ste si spomenuli na Rapunzel, rozprávku bratov Grimmovcov. (V slovenčine je známa aj ako Šalátienka alebo Zlatovláska.) Rozprávková hra Dlhovláska skutočne vznikla na motívy rozprávky bratov Grimmovcov, ale jej hlavní hrdinovia budú prekonávať aj celkom nové prekážky. V príbehu sa napríklad objaví aj hovoriaci potkan Alfréd (Richard Stanke) a ani on to nebude mať ľahké.

sarah gibb bez okrajov.jpg


Prekážky sa postavia do cesty aj Terezke (Zdena Studenková) a Jurkovi (Alfréd Swan), ktorí si sľúbili vernosť až do smrti. Terezka sa vyberie podeliť o radosť s horami, riekami a prírodou, ale tá jej namiesto prijatia zošle búrku. Čo táto predtucha prírody znamená a ako si dievčina a mládenec budú hľadať k sebe cestu, vám vyrozprávajú hrdinovia príbehu Rudolfa Dobiáša a Metoda Krála Roháčska mladucha.

e02f1e8776be902ad501aed44b030ad3 promo.jpg

Ale najviac prekážok aj tak musí vždy prekonať princ, ktorí sa rozhodne získať za ženu dievčinu, ktorú nejaký zloduch niekde väzní alebo ju nebodaj aj zaklial. Taký bude aj údel princa Bystríka (Róbert Roth). Zo všetkých dostupných neviest si vybral práve princeznú Bystrinku (Zuzana Kapráliková), ktorú na Železnom zámku väzní zlý černokňažník (Vladimír Minarovič). Bystrík však na svojej ceste bude mať šťastie. Stretne troch kamarátov, skvelých pomocníkov, známych ako Dlhý, široký a bystrozraký (Marián Geišberg, Jozef Švoňavský, Ivan Vojtek). Slovenskú ľudovú rozprávku originálne prepísal Daniel Havier a zhudobnil Radoslav Marko.

dlhy siroky.jpg

Prekážok na prekonávanie je dostatok aj vo svete zvierat. V rozprávkovej hre Júlie Pavlovej Kalíla a Dimna sa ocitneme na savane, ktorej vládne lev (Vladimír Jedľovský). Hlavné postavy príbehu sú však oveľa menej vznešené a najmä veľmi prefíkané a obozretné. Šakaly Kalíla (Pavel Plevčík) a Dimna (Daniel Heriban) sa chcú stoj čo stoj zoznámiť s kráľom a vydobyť si tak miesto na kráľovskom dvore. Bájka pochádza zo staroindickej zbierky Pančatantra.

12961d611e92a96f14853dd00e026455.jpg

Tento rok už sme vonku mali jar, dokonca miestami aj leto. Ale zdá sa, že zima sa vrátila. Preto sme sa rozhodli, hoci je už po Veľkej noci, zaradiť do vysielania aj príbeh z cyklu Nezvyčajné zvyky - Život v príbehu - Morena. Vyniesť Morenu nám pomôžu dvojčatá Terezka a Samko (Ema Mercová, Richard Labuda), ktorí na prázdninách u starej mamy objavujú zabudnuté zvyky našich predkov. Príbeh na námet Veroniky Lesany Renčkovej napísal Ľuboš Machaj.

vincent hložník cl.jpg

Program rádií

Ilustrácie: Al Dempster, Rebecca Jones, Matyáš Trnka, Sarah Gibb, Vincent Hložník

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??