Týždeň šťastenkov a šťasteniek

Téma týždňa

Týždeň šťastenkov a šťasteniek

14. 03. 2017 11:41

Blíži sa Medzinárodný deň šťastia (20. marec), a preto sme šťastiu a jeho nosičkám a nosičom venovali celý týždeň.

Uhliar je chudobný, ale veselý. Vraví, že s prázdnym žalúdkom sa ľahšie kráča. A tak si spieval a vykračoval, ale predsa len mu nebolo úplne ľahko. Až kým ho jedného dňa v lese nestretne ktosi, kto mu šťastie prinesie a biedu odoženie. Ako odmenu si pýta len to, o čom uhliar dosiaľ doma nevie. Viac vám už prezradí Gustáv Valach v rozprávke Petra Glocka Šťastenko. Príbeh nájdete v našej dvojhodinke pre najmenších.

A nájdete v nej aj Šťastnú Makulienku. Makulienka slúži u princeznej a hoci má práce vyše hlavy, neustále si pospevuje a je spokojná. Zato princezná len márni čas a túži po tom, aby jej dni do plesu plynuli ako sekundy. Makulienka si, naopak, želá, aby dostala aspoň polovicu času, ktorý princezná premárni. Obe želania sa stretnú a vyberú sa za Slniečkom, aby ich splnilo. Viac vám prezradí Viera Bálinthová v rozprávke Ruženy Červenkovej.

skylar h kim.jpg

Na území tulipánového záhonu žijú škriatkovia a víly. Väčšinou prinášajú šťastie, ale keď im Richard (Martin Kaprálik) kvôli novému domu pre svoju vyvolenú nechtiac zničí záhony, rozhodnú sa, že mu vždy všetko prekazia. Richard príde o svoju úrodu aj o domček, ale nevzdáva sa. Kto mu naozaj prinesie šťastie a či sa oplatí pre ľudskú lásku zmeniť vílí život na ľudský, to sa dozviete v rozprávkovej hre Zuzany Križkovej Tulipánova kolíska.

emilyhughes3.jpg

Šťastie nemusí vždy spadnúť z neba. Naopak, celkom dobre nám ho môže priniesť aj bytosť, ktorá má chvost, rohy a kopytá a žije v „dolnom nebi". Banda veselých pekelníkov sa objaví v rozprávkovej hre Z pekla šťastie. Čertík Félix (Marián Zednikovič) je ale trochu čudný. Vôbec nechce robiť zle, priveľmi sa umýva a občas máva trochu človečie nápady. Vyberie sa teda do sveta ľudí, aby to čertovské šťastie i čertovskú dobrotu (ktorá je vlastne celkom nečertovská) komusi priniesol. Rozprávkovú hru Z pekla šťastie napísala Václava Ledvinková.

2gmG.karel_franta_certovska_skola_mensi_jpg.jpg

Šťastenka sme už spomínali a teraz prišiel rad na Šťastenku. Čo je to? Prekrásny biely kvietok v tvare srdiečka so zlatým peľom. Ľuďom prináša šťastie. Preto ho hľadá nielen kráľ a kráľovná v krajine ďaleko na severe, ale aj chudobná starenka. Ako to so šťastenkou dopadne, vám prezradí Viera Bálinthová v nórskej rozprávke, ktorú pre rozhlas upravila Márie Rafajovej.

Aj hlavný hrdina ďalšieho príbehu má šťastie priamo v mene. Volá sa Fortunatus (Jozef Holec), ale bude aj šťastný? Nuž, šťastenu, teda Fortunu (Zdena Studenková) stretne a tá mu dá na výber z troch darov, ktoré by mu šťastie mohli priniesť. Lenže Fortunatus si vybral práve bohatstvo. A tak bude jeho cesta za šťastím plná drobných nešťastí. Rozprávkovú hru Jablká šťastia napísal Ľudovít Petraško.

Bxcm.sara_sanchez.jpg

Sú aj takí ľudia, ktorí si myslia, že môžu byť šťastní len vtedy, ak iní šťastní nie sú. Knieža Chadžilijan (Dušan Jamrich) dokonca vydal taký zákon - nik nesmie byť šťastnejší a nik nesmie mať viac ako knieža. A tak sa Chadžilijan teší a utvrdzuje v tvrdení, že nikto nie je šťastnejší. Až sa ozve neznámy dunivý hlas: „Len Aragahat! Len Aragahat!" A tu sa začne nešťastie (alebo šťastie?) kniežaťa, ktorý sa tajomného Aragahata rozhodne nájsť. Knieža sprevádza speváčka Malčija (Kamila Magálová) a poriadnu príučku dostane od Darjachana (Ctibor Filčík) aj kráľa hôr (Július Pántik). Arménsku ľudovú rozprávku Aragahat zdramatizoval František Navara.

sam hyuen kim.jpg

Kde bolo tam bolo, bol raz jeden husliar a ten husliar mal troch synov. Dvaja starší (Ján Valentík, Dušan Jamrich) boli trochu namyslení a hlúpi, ale ten najmladší (Emil Horváth), ten bol veru bystrý junák. Jedného dňa ale husliar nechtiac predá pokazené husle samému pánovi rozsutého brala (Karol Machata). Ako bude povesť o Rozsutci pokračovať a kto prinesie šťastie do tohto príbehu, to sa dozviete v rozprávkovej hre Metoda Krála Slzy Šťastia. Husličkám a iným nástrojom predpísali tóny hudobní skladatelia Ivan Dubecký a Štefan Molota.


Program rádií

Ilustrácie: Lina Dudaite, Emily Hughes, Karel Franta, Sara Sanchez, Sam Hyuen Kim,

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??