Začmudený týždeň

Téma týždňa

Začmudený týždeň

24. 09. 2019 09:03

Akosi sa nám ochladilo a tak sme si na Juniore povedali, že už treba poriadne povymetať komíny, aby sme si mohli prikúriť dobrými rozprávkami. Tak počúvajte, nebudú len o kominároch, ale dymiť a čmudiť budú veru riadne!

Čo to sedí za komínom? Viete? Neviete? Sedí tam jeden neporiadny kocúrik. Kocúrikovia väčšinou veľmi nesedia, ale behajú a skáču. No náš hlavný hrdina nebehá, on len za pecou vylihuje a večer počúva, aké dobrodružstvá mu vyrozprávajú zvedaví súrodenci. Čo s takým kocúrom, čo len zíva a spí? To vám v našej dvojhodinke pre škôlkarov a škôlkarky vyrozpráva Boris Farkaš. Rozprávku napísal Václav Čtvrtek.

Alex Clark.clanok.jpg

Za komínom ujúka, pokoja si nedá a mráz so sebou nesie aj Meluzína Jozefína. Ako tak krížom krážom lieta, doletí až do Bratislavy. Tu sa stretne so silným vetrom Kamelotom, ktorý predáva Večerník. A vo Večerníku sa píše, že na hrade bude súťaž ako stvorená pre Meluzínu... Či sa hlavnej hrdinke podarí vyhrať bratislavský Veterník a čo odvtedy každú zimu v komínoch vyspevuje, to sa dozviete v rozprávke Ľubomíra Feldeka. Príbeh vám v dvojhodinke pre najmenších najrozprávkovejšie vyrozpráva Jozef Kroner.

Albín Brunovský.promo.jpg

Noc spí cez deň v komíne. Najlepšie o tom vedia rozprávať kominári. Napríklad Florián so svojim kocúrom. Letné noci sa ukrývajú v krátkych komínoch, a tie zimné v dlhých. Aké všelijaké problémy to vie narobiť, ak chce kominár poriadne komíny vyčistiť, to vám prezradí Karol Machata v Rozprávke o kominárovi Floriánovi. Príbeh pre vás napísal Ján Milčák a vypočujete si ho v našej dvojhodinke pre tých z vás, ktorí ešte nechodia do školy. Ak sa však pridajú aj vaši starší súrodenci či kamaráti, budeme len radi! Tento príbeh si v našom vysielaní budete môcť vypočuť po prvý krát, pretože sme ho až teraz vylovili z nášho rozhlasového archívu.

Alan Wright.clanok.jpg

Naším tipom týždňa je snáď najzačmudenejšia rozprávková hra na svete. Nie, nebojte sa, nebude o čertoch. Peter Glocko napísal rozprávku, v ktorej sa na samom konci dozviete, Kto nosí kominárom šťastie? Ale najkrajšie je na nej to, že sa hlavný hrdina (Tomáš Sloboda) vyberie na pravú, nefalšovanú kominársku vandrovku. Putovať bude aj s kocúrom Sadzom (Róbert Roth) a po ceste vylieči množstvo komínov. Ale zažije aj všeličo iné. Chyťte Sadzu za chvost, pretože tieto dobrodružstvá si nesmiete nechať ujsť!

kominarik.clanok.jpg

O nesmrteľnom smrtiakovi a dievčatku Mášenke je rozprávková hra s veľmi smutným začiatkom. Nesmrteľnému smrtiakovi (Peter Debnár) umrie dcérka. Toľko za ňou smúti, až pošle svojich bratov do celého sveta, aby mu našli presne také dievčatko, ako bola ona. A najšikovnejší smrtiak (Juraj Predmerský) , najmladší brat Nesmrteľného smrtiaka, ten veru také dievčatko nájde. Tak sa začne čudesná cesta do ešte čudesnejšej Modrej krajiny. Svieti tam iba mesiac, ktorý nikdy nezapadá a smrtiak má pri sebe psa, ktorý vyzerá ako vlk. Všetko by sa to mohlo skončiť všelijako, keby malá Máša (Eva Chrobáková) nemala statočného brata (Michal Michna), ktorý sa ju vyberie hľadať... Po ceste okrem všelijakých čudných bytostí stretne aj Veselého kominára (Vladimír Obšil), takže aj tento strašidelný príbeh bude poriadne začmudený. Začmudený totiž nie je len kominár, ale tmavý dym akoby sa rozprestieral nad celou smutnou smrtiakovou krajinou... Rozprávku napísal Veniamin Kaverin a pre rozhlas ju zdramatizovala Kveta Slobodníková.

masa.jpg

Helena Lisická vymyslela príbeh, ktorý nazvala Ohnivec a dymovník. V rozprávke sa stretneme s mlynárom Múčkom priamo v jeho mlyne. Raz večer, keď už mlynár pomlel všetko zrno, čo mu ľudia priniesli, vyšiel sa nadýchať čerstvého vzduchu na pavlač. „Bude to pokojná noc," pomyslel si, priložil dve polienka do pece a zaliezol do postele. Ale ako sa len mýlil! Už takmer zaspával, keď začul zvonku akési hlasy. Vybehol von a uvidel tam voľajaké čudá. Ohnivec bol dlhý a tenký a dymovník malý a okrúhly. Naťahovali sa o akési poleno. Ako si mlynár poradí, to vám už vyrozpráva Karol Machata. Aj tento príbeh si v našom vysielaní môžete tento týždeň vypočuť po prvý krát.

mlynar.jpg

Aký by to už len bol začmudený týždeň bez čertov? Jedného dňa sa v samom pekle pekelníci rozprávajú o tom, akí sú ľudia škaredí a zlí. Zrazu ich ale začuje čert Kopýtko (Pavel Plevčík) a vôbec s nimi nesúhlasí. Má totiž medzi ľuďmi kamaráta Maťa (Michal Jánoš). Začalo sa to takto: Maťo bol rozumný a dobrý chlapec, ale mal tú smolu, že mal vrtošivú, lakomú a neznesiteľná macochu (Szidi Tobias). Maťovi sa nedarilo stále viac a viac a práve vtedy čert Kopýtko vyliezol z pekla, aby sa poobzeral po voľajakej nepleche. Namiesto toho si však našiel kamaráta. Naďa Uličná napísala rozprávkovú hru o priateľstve čerta a človeka, nazvala ju Čertov kamarát a dozviete sa v nej, aké kamarátstvo môže vzniknúť medzi bytosťami z dvoch svetov.

Iva Drazska.clanok.jpg

Elo Romančík vám vyrozpráva ľudovú rozprávku s názvom Uhliar, vietor a dukáty. Jedného dňa uhliarovi zaklope na dvere starček. Uhliar ho zavolá dnu, ponúkne ho večerou a nechá ho spať vo svojej posteli, kým on si ustelie na zemi. Starček však šípi, že uhliara čosi trápi. Keď sa dozvie o jeho chudobe, dá mu do rúk prútik, ktorý ho má k pokladu priviesť. Uhliar neveľmi verí starčekovým slovám, ale ak budete pozorne počúvať zistíte, či sa predsa len nepokúsi vydať sa na cestu, na ktorú ho starček poslal...

Martin Benka.jpg

Naším druhým tipom týždňa je nádherná etiópska ľudová rozprávka s názvom Oheň na vrchu. Spoznáte v nej chudobného Arhu (Jozef Šimonovič) a jeho veľkú lásku, bohatú Gazelu (Zuzana Kronerová). Arha nemá veľa majetku, zato vie rozprávať nádherné príbehy. Gazelinmu otcovi (Ctibor Filčík) sa to však vôbec nepáči a tak musí hlavný hrdina prekonať množstvo prekážok, aby Gazelu získal. Rozprávku pre rozhlas zdramatizoval Július Farkaš.

Pernille Orum.jpg

Autorky scenára: Veronika Dianišková a Rozália Vlasková

Ilustrácie: Alex Clark, Albín Brunovský, Alan Wright, Martin Kellenberger, Paolo Domeniconi, Iva Drazska, Martin Benka, Pernille Orum

Živé vysielanie
??:??