Mesiac detí, 4 časť

Téma týždňa

Mesiac detí, 4 časť

25. 06. 2019 13:23

Niektorý otec je riadny chlapisko. Napríklad Emčov oco. Emčo sa čuduje:

„Aký si ty veľký! Ale však si bol niekedy aj malý?"

„Kedysi som bol malý ako ty," vraví ocko.

„A už vtedy sme sa kamarátili? Vôbec sa nepamätám."

„Vtedy som ťa ešte nepoznal," vraví ocko.

„Ani ja som ťa nepoznal, až teraz. Tak vieš čo? Buď ešte raz malý."

Ako bol ocko malý je štvrtá časť zo seriálu Márie Ďuríčkovej Emčo. Ak ste zvedaví, ako si Emčo zmenší ocka, počúvajte naše vysielanie pre najmenších a rozprávača Dušana Jamricha.

katarina sevelova.clanok.jpg

Stojí Kukulík pod stromom a narieka. Myslí na Dominiku. V druhej časti rozprávkového seriálu Dominika a Kukulík sa totiž náš hrdina stratil, ale ešte stále sa nenašiel. Hľadať sa bude aj v tretej časti, ktorú si tento týždeň vypočujete v našej dvojhodinke pre najmenších. Držte mu palce, pretože Kukulík stretne aj líšku Ryšaňu, ktorá ho chce domov zaviesť. Len sa pritom podivne zalizuje a múdry chlapček, si to všimne. Rozprávku Márie Ďuríčkovej vám vyrozpráva Gustáv Valach.

Marko Rop.clanok.jpg

Tento mesiac je v Juniore mesiacom tých najmenších. A my sme sa rozhodli zaradiť do vysielania tiež rozprávky, v ktorých vystupujú aj iné deti, nielen tie ľudské. V rozprávke Dušana Grečnera bude hlavným hrdinom oblak. Teda, malý biely obláčik. Bude sa musieť popasovať s veľkým, obrovským mrakom... A na konci príbehu sa objaví ešte aj malá Evička, ktorá celú bitku na oblohe sleduje. Rozprávky pre Evičku sme až teraz vytiahli z rozhlasového archívu, takže v Rádiu Junior si ich budete môcť vypočuť po prvýkrát. A rozprávať nebude nik iný ako Július Satinský, tak si tú búrku smiechu nenechajte ujsť!

Kat Uno.clanok.jpg

Pozor! Už sú tu! Kto? Nuž, oni, Panpulóni! O čom budú panpulóniť tentokrát? Predsa vám zapanpulónia ďalšiu veselú rozprávku Václava Šuplatu! Nemusíte sa vôbec ničoho báť, pretože príbeh sa volá Nestrašidelná rozprávka. O tomto nestrašení vám porozprávajú deti z Detskej rozhlasovej dramatickej družiny, ktoré pod vedením Zuzky Jurigovej -Kaprálikovej túto hru pripravili. Samozrejme, pomáhali im aj starší hereckí kolegovia a majster zvuku Andrej Klimits. A o čom to bude? O domčeku, v ktorom býva jedna rodina. To by na rozprávku bolo dosť málo, lenže v tom dome je aj tajná komora. Rodina o nej ani netuší a už vôbec nemá poňatia o tom, kto v tej komore býva. V hojdacom kresle tam sedáva duch (Martin Kaprálik). A hrdinkou príbehu je aj jeho dcéra, malá duška Lilinka (Johana Miklošíková). Toto malé strašidlo sa hráva s hračkami malého Viktora (Alex Koníček). On síce Lilinku nevidí, zato sa čuduje, že jeho hračky sa pohybujú samé od seba. Ako to celé dopadne, sa dozviete v príbehu pre deti od štyroch rokov.

7KeE.rxlf_anne_patzke_jpg_clanok_jpg.jpg

Malá Aťa (Emília Tomanová) sa každý deň plaví na lodi, ktorá kotví priamo u nej doma. Teda, nie je to celkom plachetnica, je to krabica. Ale niekedy sa môže na tú plachetnicu premeniť. Okolo je zelené more a v ňom plno rybičiek. Takto a ešte všelijako inak sa naša malá hrdinka hráva so svojimi kamarátmi. Môže cestovať, kam sa jej len zachce a byť pritom doma. Rozprávkovú hru Aťa a jej priatelia napísal Ján Uličiansky.

Elina Ellis.clanok.jpg

Aj tento týždeň sa u nás objaví Denis, ktorý spolu s rodičmi hľadá nové sestričky v detskom domove. V tretej časti príbehu pani spisovateľky Tone Revajovej Denis a jeho sestry sa s jednou z nich už konečne stretne. A rozprávať vám o tom bude Tomáš Mischura.

Koník Izidor je rozprávkový príbeh Jána Milčáka pre poslucháčov a poslucháčky od deväť rokov. Bude o strate blízkeho človeka, ale i o tom, ako sa malý Ondrej (Pavol Lazar) skamaráti s koníkom Izidorom. Ondrejkova rodina musí usporiadať veci po starčekovi. Musia predať jeho domček aj so záhradou a dokonca chcú predať aj koníka. Ale to Ondrejko nedovolí, pretože nechce, aby bolo Izidorovi u cudzích smutno. Tento príbeh je láskavým i dojímavým počúvaním pre celú rodinu.

PhyllisHarris.clanok.jpg

Hurá! Hurá! Hurá!...," kričí celé kráľovstvo od nadšenia. Veď hlúpemu Janovi sa podarilo zvíťaziť nad drakom. To znamená, že dostane princeznú za ženu a všetci budú žiť šťastne, až kým nepomrú. Aj malá Nika (Eva Chrobáková) a jej kamoš Viki (Juraj Hrčka) si to myslia, keď sa na celú parádu pozerajú z okna. Iba Nikin otec (Marián Zednikovič) nejasá. Povolaním je rozprávkar, ale toto vraj nie je rozprávka. Hlúpy Jano (Miroslav Noga) naozaj dostane princeznú (Anna Šišková) za ženu a k tomu ešte, ako býva dobrým zvykom, aj pol kráľovstva. A vtedy sa to všetko začne. Hlúpy kráľ najskôr rozdelí kráľovstvo, hlava-nehlava, na dve polovice. Polovicu ľudí, krčmy, psa, domov... delí biela čiara. Niekto sa ocitol u starého kráľa, niekto u hlúpeho Jana, niekto je napoly tam aj tam. Hlúpy Jano nevie čítať a písať, a tak tieto zručnosti zakáže využívať všetkým vo svojom kráľovstve. A tak to ide ďalej, až kým... Ako sa skončí Rozprávka rozprávok? Počúvajte hru pre deti i dospelých, ktorú (zrejme podľa skutočných udalostí) napísal Václav Šuplata.

V piatok sa na dva mesiace končí škola a to nielen u nás, ale aj v Bullerbyne. Deti z Bullerbynu už nechodia do mesta do školy, ale sa túlajú a zabávajú okolo svojich statkov. Dievčatá objavili obrovské jahodnisko a rozhodli sa, že jeho presná poloha bude ich tajomstvom. Chlapci si zas urobili v kopách sena tajné jaskyne. Lenže Chlapci neudržia nijaké tajomstvo, a tak sa volá aj druhá časť čítania na pokračovanie zo slávnej knihy Astrid Lindgrenovej. Dobrodružstvami švédskych detí vás sprevádza Emília Vášáryová.

bullerbyn-zmatlikova.jpg

Lassie, oddaná kólia, ktorá putuje naprieč krajinou za svojím chlapcom, sa konečne vráti. V druhej časti hry pre deti Lassie sa vracia dokončíme strastiplné dobrodružstvo verného psíka a jeho rovnako verného majiteľa. Joe (František Bača) svoju Lassie nikdy neprestal čakať. Ju zas na strastiplnej ceste držala pri živote túžba vrátiť sa k svojmu malému pánovi. Rozhlasovú hru pre deti v roku 1971 napísala Elena Bauerová podľa románu Erica Nighta. Záverečnú časť príbehu môžete na Juniore počúvať od soboty.

David J. Rogers.clanok.jpg

Po tretí raz prichádzajú dve skvelé rozprávkové kamošky - Mimi a Líza. Šibalka Líza (Grétka Fedora Homzová) by si rada zahrala pexeso, lenže pre Mimi (Ema Mercová) sú všetky obrázky len kúsky papiera. Nie, pexeso nie je hra pre nevidiace deti. Ale čo to? Niekto prichádza. Podľa zvuku sú to dve tety a niečo nesú. Fíha, dve rovnaké tety a nesú hromady farebných látok! Tety z pexesa nie sú z pexesa, ale sú dvojičky (Zuzana Kronerová a Jana Oľhová) a navyše krajčírky. Aký príbeh nám ušijú a čo v ňom bude robiť krokodíl (Marián Geišberg), sa dozviete v rozprávkovom seriáli, ktorý podľa animovaného seriálu Kataríny Kerekesovej a Kataríny Molákovej napísala Alexandra Salmela. Páči sa vám aj hudba a čarovné zvuky zo seriálu? Tie vymyslel Marek Piaček.

mimi.jpg

Program rádií

Autorky scenára: Rozália Vlasková a Veronika Dianišková

Ilustrácie: Tel Coelho, Katarína Sevellová Šusteková, Marko Rop, Cat Uno, Elina Ellis, PhyllisHarris, Anna Patzke, Helena Zmatlíková, David J. Rogers, Katarína Kerekesová, Boris Šíma a Ivana Šebestová

Živé vysielanie
??:??