Susedský týždeň a Medzinárodný deň detí na Juniore

Téma týždňa

Susedský týždeň a Medzinárodný deň detí na Juniore

28. 05. 2019 11:21

Dva pekné pamätné dni nás čakajú v tomto týždni. 28. máj je Európskym dňom susedov a 1. jún je sviatkom všetkých detí. Všetci sme, alebo sme boli, deťmi a každý z nás je aj niekoho susedom. Sviatok teda budeme mať úplne všetci. Ak náhodou nemáte práve rozprávkových susedov, u nás si to môžete vynahradiť. Ak by ste rozprávkovým susedom chceli byť vy, nechajte sa inšpirovať naším vysielaním. A zavolajte na rozprávku všetky deti, aj tie od susedov!

V sobotu, priamo na Medzinárodný deň detí, nás počúvajte naozaj pozorne. Navŕšili sme pre vás hromadu pekných kníh, ktoré môžu byť vaše. Od 10:00 do 20:00 budete mať každú hodinu možnosť súťažiť o knižky pre najmenšie deti, rozprávkové knihy, dobrodružnú literatúru aj literatúru pre mládež. Ak sa medzi vami nájde poslucháč, ktorý si vypočuje celý rozprávkový 10 hodinový maratón a odpovie na všetky naše otázky, takého poslucháča chceme nielen odmeniť knižkou, ale aj vidieť. Rozprávkový maratónec bude môcť navštíviť Rádio Junior, vyskúšať si rozhlasové štúdio a prezrieť si všetky zákutia rozhlasovej pyramídy.

Zuzana Zemaníková napísala rozprávkový seriál Pesničkové nevesty. Pretože je ako stvorený pre škôlkarov a škôlkarky, zaradili sme ho do našej dvojhodinky, ktorá je určená práve im. Tento týždeň začneme prvou časťou. Na Juniore sa začína Susedský týždeň a tento seriál sa začína rozprávkou Susedovie Mara. Július Pántik vám porozpráva o Paľovi Paľovie, čo sa na vandrovku vyberie, aby si dobrú ženu našiel. Ale najprv, namiesto nevesty, nájde mladú lipku zelenú, pod ňou studňu a v nej žabu a na lipke krásneho vtáčika. Obaja mu čosi iné poradia a Paľo Paľovie sa nebude vedieť rozhodnúť...

Oana Befort.clanok.jpg

Do istej dedinky sa do susedstva prisťahujú dve huňaté bytosti. Veľké rozprávkové kamarátstvo vznikne v prvej časti rozprávok Josefa Čapka O psíčkovi a mačičke. Slávne príbehy vám bude rozprávať najrozprávkovejšia Zuzana Kronerová. V prvej časti seriálu sa naši zvierací hrdinovia ešte len učia gazdovať. Vo svojom domčeku majú veľmi, veľmi špinavú dlážku, a tak vymýšľajú, ako ju umyť a ako sa potom (navzájom) z toho umývania vyprať. Aj tento príbeh odvysielame v dvojhodinke pre tých z vás, ktorí ešte nechodíte do školy. (Ale ak sa k vám pridajú aj vaši starší súrodenci, kamaráti, rodičia či starí rodičia, budeme len radi!)

pes.jpg

Bol raz jeden Arpád, ktorého na zem zniesli havrany. Nebol už malé bábätko. Mal desať rokov. Alebo desať kíl? Nikto si to už nepamätá. Tak či onak, dostal sa do jednej štvrte, do jedného domčeka a padol jednému pánovi priamo za klobúk. Ako si bude nažívať v novej rodine a akých kamarátov si nájde v susedstve, to sa dozviete v seriáli Maroša Andrejčíka Arpád Znebaspadol. Aj Arpád spadne priamo do dvojhodinky pre škôlkarov a škôlkarky. Rozprávať nebude nik iný ako Boris Farkaš, takže sa máte na čo tešiť!

nebo.jpg

Dobrým susedom je aj spisovateľ Halabala. Veď už viete, že rád píše rozprávky a básničky, ktoré jeho žena prepisuje farebnými tušmi a rozdáva ich deťom na ulici. To ste sa dozvedeli v prvej časti seriálu Daniela Heviera Vtáčik Poštáčik. Tento týždeň sa s dobrým susedom Halabalom budeme musieť rozlúčiť. Vtáčik Poštáčik totiž v zobáčiku nesie svoj posledný príbeh. Bude to Rozprávka o malom „a". Ak si neviete predstaviť, aká už len môže byť rozprávka o jednom malom písmenku, počúvajte naše vysielanie pre najmenších. Rozprávať bude ďalší z našich obľúbených rozprávačov - Michal Dočolomanský.

Lucy Panes.clanok.jpg

Bol raz jeden hrbatý Ondrej (Vladimír Durdík), ktorému hádam všetka peknota sveta v srdci uviazla. A neďaleko od neho, v susedstve, priamo v tej istej dedine, bola aj jedna Ilona (Zuzana Cigánová), ktorá bola síce krásavicou, ale zato jazyk mala ani britva. Ľuďom neraz rečami ubližovala a Ondrovi najviac. Akú úlohu Ilona vysloví, na čo všetko sa Ondrej kvôli nej podujme a vôbec, ako sa to celé vyvŕbi, to sa dozviete v rozprávkovej hre Belasý krčah. Napísala ju pre vás Elena Čepčeková.

alice potter.clanok.jpg

V jednej štvrti v jednom meste žil jeden rozprávkar. Vždy pozdravil suseda a vybral sa k jednému plotu, aby tam písal rozprávky. Ak mu robota išla od ruky, do obeda bol hotový. Ale čo sa stane, keď rozprávkar poriadnu rozprávku jedného dňa nevymyslí? To vám už v krátkom príbehu O meste rozprávkovo vyrozpráva Ctibor Filčík. Jeho autorom je Ján Milčák.

mesto.jpg

A nezabudnite, že aj tento týždeň sme pre vás pripravili dobrodružnú dvojhodinku, v ktorej si budete môcť vypočuť ďalší Príbeh z divočiny Benjamína Tináka, aj ďalší diel Winnetoua od Karla Maya a dokonca aj štvrtú - poslednú časť dobrodružnej hry pre poslucháčov a poslucháčky od deväť rokov s názvom Magellan.

Dievčatko Momo je tá najlepšia susedka. Žije v ruinách starého amfiteátra a nevie, odkiaľ prišla ani koľko má rokov. Vie však krásne počúvať. Celé mestečko sa o ňu s láskou stará a ona pre deti vymýšľa tie najúžasnejšie hry a každému dokáže pomôcť už len tým, že ho vypočuje. Takto sa začína kniha Michaela Endeho Dievčatko Momo a stratený čas. Ale v najnovšom vydaní programu Knižky mačky Abecedy sa zoznámite aj s Elliotom Hooperom. Tento chlapec má zmysel pre humor, dobré srdce, problémy v škole a doma ukrýva smutné tajomstvo. Jeho najbližšia susedka - Silvia Slizká-Slivková - má od vysnívaných susedov dosť ďaleko. Tajomstvo pred ňou treba dobre ustrážiť. A medzitým, na opačnom konci sveta, v Elýziu, zasadá Rada Zverokruhu. Jeho najmladšia členka, Panna, si uvedomuje, že žije v raji, ale predsa len by rada spoznala aj niečo iné. Rada by stretávala aj iné bytosti ako svojich susedov zo zverokruhu. Preto sa nebadane vytratí a podujme sa splniť jednu náročnú úlohu na Zemi. Dobrodružnú knihu Bohovia vôbec nie sú zlí napísal Maz Evans a predstaví vám ju Mačka Abeceda a redaktorka Michaela Mrázová. Účinkuje Soňa Ulická a členovia Detskej dramatickej rozhlasovej družiny - Michal Andel a Natália Juráková.

bohovia.jpg

V takom malom mestečku, akým je Šaštín, sú všetci ľudia vlastne susedia. Aj poštár Známka (Stanislav Štepka). Roznáša nielen listy, balíky, či pohľadnice, ale aj rozprávky. U jedného suseda si príbeh vypočuje a ďalšiemu ho porozpráva. Lenže Pištáčik (Ady Hajdu), nemá na žiadne rozprávky náladu. Vy hádam nepočujete ten plač? Tam, v diaľke, musíte ho počuť... Tak vidíte. To nariekajú Pištáčikove ovocné stromy v záhrade. Keď si zima pomýlila mesiace (tak ako tento rok), stromom pomrzli a opadali všetky kvety. Preto nemohli mať žiadne deti, žiadne ovocie. A čo vymyslí poštár Známka, aby stromy rozveselil? A aké príbehy a nápady má ešte schované v poštárskej kapse? Vypočujte si hru pre deti, mládež aj dospelých - Strojček na spomienky. Pištáčik vám už možno napovedal, že ju napísal Dušan Dušek.

l24921.jpg

V Susedskom týždni si na 32 minút a 22 sekúnd zacestujeme až do ďalekej Číny. Práve tam žije náš rozprávkový hrdina. Je taký chudobný, že nemá ani meno. Preto ho všetci volajú jednoducho Samotár (Ján Kroner). Jedného dňa chytí dúhovú rybičku (Zuzana Tlučková). Nezje ju, ale ani nevypustí. Vezme si ju domov, aby už nebol sám. A vtedy sa začnú diať veľké divy. Čarovná rybička sa premieňa na šikovnú dievčinu, a tak má zrazu Samotár vo svojej chalúpke lásku aj blahobyt. Ale viete, ako to chodí, keď niečo získame príliš ľahko, a keď nám susedia začnú všeličo našuškávať... Neviete? Tak si teda vystriehnite rozprávkovú hru Samotár, ktorú podľa čínskej ľudovej rozprávky napísala Viera Weidlerová.

samotar.jpg

Z Číny sa nevrátime hneď na Slovensko, ale poletíme až na juh Európy, až do Andalúzie. Žije tam jeden chudobný príštipkár. (Dnes má toto slovo skôr hanlivý význam, ale kedysi to bol opravár obuvi.) Jeho sused je zas veľký boháč. Jeho žena, boháčka, má dobré srdce, preto príštipkárovi pomôžu. Ako to s tým bohatstvom nakoniec dopadne, vám rozpovie Dušan Tarageľ v španielskej ľudovej rozprávke Boháč a príštipkár.

yooH.robert_lumley_jpg.jpg

Program rádií

Scenár: Rozália Vlasková a Veronika Dianišková

Ilustrácie: Cale Atkinson, Oana Befort, Alex Smith, Josef Čapek, Lucy Panes, Alice Potter, Peter Kľúčik, Robert Lumley

Živé vysielanie
??:??