Expedičný týždeň

Téma týždňa

Expedičný týždeň

07. 05. 2019 09:11

V našom expedičnom týždni sa hneď v úvode týždňa vydáme na cesty s „Vodníkom Rybkom a tulákom Šupkom". Tulák si jedného dňa sadol k ohníku za dedinou, odtrhol steblo trávy a hvízdal si do dlane, pesničky vymýšľal. Oči sa mu pod širákom smiali. Bolo by mu tak veselo i naďalej, keby sa mu o dobrodružstvo nepostaral jeden vodník... Viac vám už porozpráva Pavol Mikulík. Rozprávku pre vás napísal Peter Glocko a my ju odvysielame v rámci našej dobrodružnej dvojhodinky.

Jan Kudláček.clanok.jpg

Na expedíciu do vesmíru sa vyberieme aj v 2. časti Kozmických rozprávok Zuzany Zemaníkovej. Tentokrát sa Zuzka vyberie na Štvorlístkovú hviezdu. Poletí tam rýchlejšie ako slnečný lúč... O tomto dobrodružstve vám porozpráva Eva Večerová.

Stephanie Figer.clanok.jpg

V rozprávkovej hre Zuzany Líškovej O bojazlivom schodisku sa dozviete, že na expedíciu sa vôbec netreba za každú cenu vybrať na Severný či Južný pól. Ani do Austrálie. Niekedy sa na ňu môžeme vybrať tak, že z domu nevystrčíme ani nos. Tak ako Linda (Tamara Grožáková), ktorá zažije nečakané dobrodružstvo na výlete na vlastnú povalu.

Nidhi Chanani.clanok.jpg

Malá Katarínka mala papagája Pištu. Papagáj síce nehovorí ľudskou rečou, ale čosi sa predsa len naučil. Katarínku volá „Katra", napriek tomu, že sa ho od toho naša hrdinka snaží stále odučiť. Pišta má klietku na verande, odkiaľ často počuje, čo čvirikajú neposedné vrabce v okolí. No a dopočuje sa aj to, že bude mimoriadne tuhá zima a vrabce plánujú odletieť na výlet oveľa ďalej, ako obvykle... Rozprávku s názvom Výlet v napísal Július Balco a vyrozpráva vám ju Ladislav Chudík.

Bernice Meyers.clanok.jpg

Viete, koľko má gazela chlpov? Myslíte, že to musí vedieť kráľ buša? A bude to vedieť lev? Vyberte sa s nami na expedíciu do ďalekých afrických diaľok spolu so spisovateľom Benjamínom Tinákom. 4. časť príbehov o Johanesovi zo zázračného buša vám vyrozpráva Tomáš Mischura.

zuzana_brunckova_clanok.jpg

Na ďalekú a nebezpečnú expedíciu sa vydáme aj s hrdinami dobrodružného románu o statočnom náčelníkovi Apačov. Ocitneme sa na začiatku slávneho románu, keď priateľstvo medzi Old Shatterhandom a Winnetouom ešte len vzniká... Stretneme sa aj s veselým Samom Hawkinsom, ale i so zlým Rattlerom... 19. časť Winnetoua vám vyrozpráva Juraj Predmerský. Autorom príbehu nie je nik iný ako Karl May.

index.jpg

Na ďalekú plavbu sa vyberieme v prvej časti hry s názvom Magellan. Dobrodružný príbeh o živote moreplavca Fernaa Magalhãesa napísal Petr Zikmund, a text preložila Beata Panáková. Hra je určená deťom od 9 rokov a my sme ju zaradili do našej dobrodružnej dvojhodinky, v ktorej sa ako s hlavným hrdinom - portugalským kapitánom stretnete s Leopoldom Haverlom.

Elizabeth Wolf.clanok.jpg

Do mestečka docestuje cirkus. Ale predstavenie sa nekoná, pretože v rozprávke práve začala zima. A nebude to len cirkus, kto bude v Ententýnovej rozprávke O troch leopardoch cestovať. Na výlet sa vypravia aj tri cirkusové leopardy, ktoré sa v zime v cirkuse nudia. Ako to celé dopadne, to sa dozviete v rozprávke Jána Milčáka, ktorú vám vyrozpráva najrozprávkovejší Ctibor Filčík.

tato fotka.jpg

Na poriadne nebezpečnú expedíciu do lesa sa tak trochu nechtiac vyberú aj Janko a Marienka. Už viete, o kom je reč? No predsa o ježibabe, medovníkoch, o jahodách a tak ďalej... Krátku rozprávkovú hru podľa známej rozprávky Medovníkový domček pre vás napísal Vladimír Hanuliak. Ako Janko a Marienka sa vám predstavia Mária Podhradská a Richard Čanaky, ktorí pre vás pripravili aj rozprávkové pesničky.

janko.jpg

Bol raz jeden kráľ (Ján Gallovič), a kráľovná (Jana Lieskovská), ktorí veľmi túžili po dieťatku. Nakoniec sa im narodil syn v hadej koži. Rodičia svojho kráľoviča (Richard Autner) ľúbia. Keď mladý hrdina vyrastie, nedarí sa mu nájsť žiadnu spriaznenú dušu - dievčinu, ktorú by mohol pojať za ženu. Žiadna princezná ho nechce. Potom však stretne starčeka (Marián Slovák), ktorý mu poradí, kde nájde svoju vyvolenú, ktorá je nielenže taká láskavá ako kráľovič, ale je aj krásna... Princ sa vydá na ďalekú cestu, len aby dievčinu získal...Ako to celé dopadne a čo všetko Zuzanu (Lenka Libjaková) a Gašpara čaká, to sa dozviete v novučičkej rozprávkovej hre Železné črievice, ktorú pre vás napísala Zuzana Líšková.

fulla.jpg

Vranka Danka bývala na vysokom strome uprostred záhrady. Bola to mladá vranka, ešte len skončila školu a nemala čo robiť. Až sa nakoniec vybrala na výlet do rozhlasu, aby sa stala redaktorkou...Prvú časť rozprávkového seriálu Jozefa Urbana Dobrodružstvá Vranky Danky vám vyrozpráva Ján Kado.

  vranka.jpg

Chlapec z knižky Mareka Vadasa Útek vie utekať naozaj veľmi, veľmi rýchlo. Na rozdiel od našich ostatných hrdinov, tento malý bežec musí utiecť, pretože v jeho krajine sa už nedá žiť... Druhú, záverečnú časť čítania na pokračovanie vám vyrozprávajú Helena Geregová a Martin Vitek.

Daniela Olejníková.clanok.jpg

Asi najexpedičnejším príbehom z nášho expedičného týždňa je hra Jána Mikuša: Expedícia Človečia hlava. Otcovia s deťmi sa chcú vybrať do Talianska, ale dvaja hrdinovia z troch zmenia plány. Ten tretí sa síce poriadne hnevá, ale nikomu to neprekáža. Pretože celá partia sa nakoniec vyberie hľadať stred sveta... Ten sa podľa nich nachádza asi hodinu cesty pešo od Vernára, na vrchu Človečia Hlava. Hra pre deti je určená poslucháčom a poslucháčkam od 9 rokov.

expo.uvod.jpg

Program rádií

Autorky scenára: Rozália Vlasková a Veronika Dianišková

Ilustrácie: Jan Kudláček, Stephanie Figer, Nidhi Chanani, Bernice Meyers, Zuzana Brunckova, Elizabeth Wolf, Ľudovít Fulla, Daniela Olejníková

Živé vysielanie
??:??