Týždeň šťastných náhod

Téma týždňa

Týždeň šťastných náhod

29. 01. 2019 10:52

Ak chcete mať šťastie, najlepšie je stretnúť náhodou kominára a niečo si želať. A držať sa pri tom za gombík. Alebo sa kominára dotknúť, pre šťastie. Mávajú šťastie aj kominári? Náš kominárik ho bude mať - šťastnou náhodou si nájde kamaráta a spoločníka - kocúrika Sadzu. O tom bude prvé dobrodružstvo rozprávkového seriálu, z ktorého sa vám bude prihovárať Gustáv Valach. Kominárske rozprávky napísal nielen ako knihu, ale aj televízny a rozhlasový seriál Peter Glocko. Nájdete ich v našom vysielaní pre najmenších.

kom.jpg

Hugo a Fati šli cestou-necestou. A pod nohami sa im motal pes. Bol naťahovací a volal sa Činčila. Hugo a Fati boli klauni. Na veselom oblečení mali veselé vrecká, do ktorých sa zmestilo skutočne všetko. Hugo z vrecka vybral harmoniku, hral a za sebou trúsil noty, aby aj vtáci mali čo zobkať. Fati zasa maľoval. Ale beda, Hugovi sa z ničoho nič rozpadli topánky! Ak sa im prihodí šťastná náhoda, nové nájde na tom najnezvyčajnejšom mieste... V našej dvojhodinke pre najmenších začíname tento týždeň vysielať jeden z najkrajších rozprávkových seriálov z rozhlasového archívu. Napísala ho Marianna Grznárová a rozprávať bude Dušan Jamrich.

dvaja.clanok.jpg

27. január je zvláštnym dňom. V roku 1923 sa v tento deň narodila naša obľúbená spisovateľka Krista Bendová. V ten istý deň, ale v roku 1988, Krista Bendová zomrela. V roku 1988 zároveň vznikol rozhlasový seriál o medvedíkovi, ktorého Krista Bendová vymyslela do svojej knižky Brumlíčkove rozprávky. Tento týždeň vám Peter Rúfus rozpovie jeho tretí príbeh v našom vysielaní pre predškolákov.

cpin.clanok.jpg

Bol raz jeden medvediar menom Kubo Kubikula. A ten mal veľké starosti so svojím neposlušným medveďom Kubulom. Ten sa nečesal, neumýval, jednoducho – chodil po svete ako také strašidlo. Ľudia moji, čo mal ten Kubula bĺch! Medvediar si s ním nevedel dať rady, až kým mu šťastnou náhodou nezišlo na um postrašiť Kubulu medvedím Barbuchom. Že čo to má byť? Počúvajte prvú časť rozprávkového seriálu Kubula a Kubo Kubikula, ktorý napísal Vladislav Vančura. Rozpráva Boris Farkaš.

Zdeněk Miller.clanok.jpg

Tento týždeň si vypočujete aj prvú časť rozprávkovej hry Boženy Čahojovej-Bernáthovej O dievčine, čo zlaté slzy ronila. V tejto rozprávke sa ocitneme pod stromom, v ktorom vietor reč prebúdza. Sú totiž stromy-nestromy čo za noc vyrastú, rozkvitnú, aj plodmi ich obsype. Neveríte? Ani kráľ (Peter Bzdúch) tomu neveril, ale predsa len dal zavolať svojich troch synov (Martin Kaprálik, Ondrej Kovaľ a Roman Ferienčík), aby zistili tajomstvo stromu, ktorý má konáre sťa ruky a dokáže vraj rozprávať. Šťastnou náhodou princovia zazrú, kto zo stromu v noci vychádza a čo sa vtedy deje... Alebo to nie je celkom šťastie, ale skôr skúška? Počúvajte a zistíte. 

dievcina.jpg

V lese žije drak! Viete o tom? Ak nie, počúvajte rozprávkovú hru Petra Karpinského. Ocitneme sa v obyčajnom byte u obyčajnej Klárky (Jozefína Talárová). To by ešte bolo na rozprávku málo, lenže práve u Klárky sa šťastnou náhodou ocitne aj škriatok Kleofáš (Miroslav Kolbašský), ktorý sem doputuje z úplne iného storočia i krajiny. No, a ako tak Kleofáš rozpráva Kláre svoje príhody, Klára mu zas vyrozpráva, ako jej spolužiak v lese videl toho draka, podľa ktorého sa táto rozprávka aj volá.

Carmen Saldana.jpg

Peter Karpinský je tiež autorom nášho prvého príbehu z dobrodružnej dvojhodinky. Prenesieme sa do čias Konštantína a Metoda, zistíme, čo všetko sa učili i ako putovali po krajinách, aby svoje vedomosti šírili. Príbeh o bratoch Konštantínovi a Metodovi vám vyrozprávajú Peter Rúfus a Miroslav Trnavský. Tento týždeň si vypočujete prvú časť z tohto historického seriálu.

cyril a medo.jpg

Čo by bolo, keby... sme žili v praveku? To sa v našej dobrodružnej dvojhodinke opýta Veronika Dianišková svojich hostí: archeológov Petra Demjana a Pavla Jelínka. Spolu s nimi nastúpime do stroja času a stretneme aj lovcov mamutov. Ich príbehy vám zas vyrozpráva Dado Nagy. A bude aj súťaž!

Karol Schauer.promo.jpg

„Tak teda, žil raz vdovec a jeho dcéra Hanička. Jeho bol v izbe stolec a jej v kuchyni stolička. On z prútia a zo slamy košiny plietol, klonky robil. Osoh bol z toho planý. No aj ten prehral, keď sa pobil. Dievčinka bola často sama, nuž zvykla chodiť do susedov. Suseda bola vdova. Mala len tučnú Marku s tvárou hnedou. Tá suseda si umienila...“ Viete čo vymyslela tá falošnica? Prezradí vám to veršovaná rozprávka Pamodaj šťastia, lavička. Slovenskú ľudovú rozprávku, v ktorej aj lávka nad potokom rozpráva a prináša šťastie, zveršoval Valentín Beniak. Rozprávať a recitovať bude Dušan Jamrich.

DawnElaineDarkwood -lavicka.jpg

Tundra, zima, chlad aj hlad a uprostred stojí Biela jaranga. Žije v nej starček (Samuel Adamčík) a starenka (Oľga Adamčíková). Trápi ich bieda aj samota. Jedného dňa sa im však akousi šťastnou náhodou podarí tancom a hrou na bubon privolať čerta Keleho (Ľubo Roman). Ten im vyčarí synčeka Sekena (Dušan Jamrich) a veľké čukotské dobrodružstvo sa môže začať. Hlavní hrdinovia budú láskou a čarami bojovať so sebeckosťou, chamtivosťou a podlosťou. Čukotskú ľudovú rozprávku zdramatizovala Mária Ďuríčková a hudbou ju ozdobili Zoltán Janikovič a Viliam Peško.

diana sudyka.clanok.jpg

Objaviteľ zázračného lieku - to je Alexander Fleming, ktorého penicilín zachránil milióny životov. Možno už tušíte, prečo životopisnú hru Petra Severa odvysielame práve v týchto dňoch. Bola to práve šťastná náhoda, ktorá slávneho lekára, biológa a farmakológa priviedla k prelomovému objavu. Škótskeho vedca v rozhlasovej hre pre deti a mládež stvárnil Stano Dančiak. V detskej a študentskej úlohe tohto velikána budete počuť Róberta Rotha a Dušana Szaba.

fleming.jpg

Dominik je druhák. Má sestru Natáliu, ale tá je ešte malá, takže je to poriadna protiva. Dominik a Natália žijú s mamou, otcom a mačkou Egiou. Dominik, alebo lepšie Niko, si až donedávna myslel, že býva v úplne normálnej rodine. Jedného pekného letného dňa však v ich byte vypukne požiar. To vtedy, keď Niko s mamou nechali Natálku len na chvíľu samú doma. Keď plamene už-už začali oblizovať Nikovu sestru, stalo sa niečo nevídané... Brat aj sestra s úžasom zistili, že: Naša mama je bosorka. Viac vám prezradí Peter Sklár v čítaní na pokračovanie z knihy Gabriely Futovej. 

bosorka.jpg

Program rádií

Autorky scenára: Veronika Dianišková a Rozália Vlasková


Ilustrácie: Elsa Beskow, Martin Kellenberg, Zuzana Nemčíková, Peter Cpin, Cory Godbey, Mauro Cutrona, DawnElaineDarkwood, Carmen Saldana, Zdeněk Miller, wikipedia, Karol Schauer, Diana Sudyka

Živé vysielanie
??:??