Týždeň pestúnok a princezien

Téma týždňa

Týždeň pestúnok a princezien

22. 01. 2019 12:06

Jedného dňa sa v jednom kráľovstve rozzvonili zvony uprostred noci. Kráľ a kráľovná sa veľmi čudovali. Potom sa dozvedeli, že ich dcéra úplne načisto zmizla. A tu sa začína kráľovská detektívka, ktorú jej autor, Ľubomír Feldek, nazval Stratenou princeznou. Rozprávku v našej dvojhodinke pre najmenších bude rozprávať jej autor - Ľubomír Feldek.

Rudolf Koivu.clanok.jpg

Ešte máme pre vás tri správy z vysielania pre predškolákov. Prvá je, že k nám opäť zavítajú Ježko Jožko a krtko Rudko - rozprávkový seriál o dvoch zvieracích kamarátoch z pera Jozefa Pavloviča. Ich príhody vám bude rozprávať Karol Machata. Aj druhá správa je zvieracia, pretože privítame aj rozprávky O opiciach s vyťahanými tričkami. Tieto nezbednice vymyslel Radek Bachratý a za zvukov džungle vám o nich porozpráva Zuzana Kronerová. Posledná správa je, že v tomto týždni sa rozlúčime s Makovým mužíčkom. Karol Machata vám rozpovie jeho posledný príbeh - Ako netopier uchlácholil Makového mužíčka.

Jarmila Dicová-Ondrejková.clanok.jpg

Roztancované kráľovstvo je rozprávková hra Eleny Čepčekovej. Stretneme sa so smutnou princeznou (Emília Vášáryová), ktorú chce jej kráľovský otec (Martin Gregor) vydať za hlúpeho, no bohatého princa. Princeznina pestúnka (Viera Bálinthová) však svoju zverenkyňu nenechá v kaši a sama sa jej vyberie hľadať súceho ženícha...

lisbeth zwerge.clanok.jpg

Sto bozkov od princeznej je príbeh Hansa Christiana Andersena, ktorý zdramatizoval Ivan Fodor. Hlavný hrdina (Juraj Kemka) sa prezlečie za záhradníka, hoci je, ako inak, princom a vyberie sa zistiť, či jeho vyvolená princezná (Tatiana Pauhofová) naozaj stojí zato. Bude o princa stáť, aj keď bude len obyčajným záhradníkom? Ako od nej vymámi sto bozkov? Táto rozprávka nie je výnimočná len tým, že ju pôvodne vymyslel slávny dánsky rozprávkar, ale aj tým, že v nej vystupujú všelijaké čarovnosti, napríklad aj verklík, či slávik. Jedným slovom - radosť počúvať.

Cathy Delanssay.promo.jpg

Bola raz jedna princezná, ktorá mala na celom svete najradšej čokoládu. Dokonca si s ňou nevedel poradiť ani sedemhlavý drak, keď ju uniesol. Toľko čokolády jej musel nosiť! Či sa hlavná hrdinka niekedy tej čokolády niekedy prejedla, to vám vyrozpráva Zdena Grúberová v ďalšej z Ententýnových rozprávok. Táto bude O čokoládovej princeznej.

C.Cassandra.clanok.jpg

Počuli ste už o Šípkovej Ruženke? A o Storočnej rozprávke? Nuž, sú veľmi podobné. V Storočnej rozprávke sa ale príbeh vyvíja trošku inak. Bolo raz jedno kráľovstvo, v ktorom nebola ani jedna, jediná ruža. Zato v nej bol chlapec (Lukáš Frlajs), ktorý sa do kráľovskej záhrady dostal spolu s motýľmi. Tam stretol princeznú Ruženku (Kristína Svarinská) a skamarátil sa s ňou. Ich rozhovor prerušila pestúnka (Dáša Rúfusová). Lenže chlapec s princeznou sa stretnú hádam až za sto rokov... Alebo to bude inak? Rozprávku napísala Zuzana Križková a my vám ju veľmi odporúčame - je naším tipom týždňa.

trina schart hyman.jpg

Najnovšie vydanie relácie Knižky mačky Abecedy bude celkom čarodejnícke. Knižničná mačka Abeceda vám predstaví slávnu knihu amerického spisovateľa Lymana Franka Bauma Čarodejník z krajiny Oz a pokračovanie príbehov o malých muminoch - Čarodejníkov klobúk. Túto knihu napísala fínska, po švédsky píšuca spisovateľka a výtvarníčka Tove Jansson. Reláciu pripravila Michaela Mrázová.

Manuela Adreani.jpg

Krížne cesty úplne skrížia plány dvom sudičkám (Oľga Vronská a Eva Kristínová). Vlastne, nie krížne cesty budú na vine, ale Mesiac, ktorý sa tak hlboko ponoril do jazera, že sudičky v noci celkom nič nevideli. A tak prisúdili kráľovskej dcére (Zuzana Kocúriková) pracovitosť a skromnosť a dcére chudobného roľníka (Zuzana Kronerová) lenivosť a sebeckosť. Keď zistili, že si pomýlili domácnosti novorodeniatok, bolo už neskoro. Ako sa dievky so svojím popleteným osudom porátajú, sa dozvieme z rozprávkovej hry Boženy Čahojovej-Bernátovej. A pravdaže, chýbať nebude ani starostlivá pestúnka.

Artur Oppman.jpg

Janko bol vytúžené dieťa bohatých rodičov. O čo dlhšie naň čakali, o to väčšie nešťastie ich po narodení postihlo. Synček sa prvých dvanásť rokov nesmel dotknúť zeme. Inak by sa z neho stal Stratený chlapec. Odvrátiť kliatbu malo deväť pestúnok, ktoré na chlapca po celé tie roky dávali veľký pozor. Či sa im to podarilo, vám prezradí Karol Machata v slovenskej ľudovej rozprávke, ktorú upravil Ondrej Sliacky.

Harriett M Bennett.jpg

Šakuntala (Kristína Turjanová) bola dcérou víly Menaky a hrdinu Kušika. Láskavý Nárada (Vladimír Minarovič) sa ujal osirelého dievčatka. Žila v posvätnom háji so svojimi sestrami, až kým ju nenašiel kráľ Dušjanta (Ivan Šándor). Zaľúbili sa do seba, aj sa vzali, lenže aj na tento pár dopadla kliatba. Aká? Dozviete sa to v príbehu zo staroindického eposu Mahābhārata, presnejšie z divadelnej hry od staroindického básnika a dramatika Kálidásu - „Šakuntala alebo Stratený prsteň". Epos pre rozhlas spracovala Jaroslava Grúberová.

shakuntala.clanok.jpg

O Baškirsku ste už počuli? Z hlavného mesta Slovenska do hlavného mesta Baškirska - Ufy - je to 3328 km smerom na východ. Pavel Petrovič Bažov je známy zberateľ uralských ľudových rozprávok, bájí či eposov. V jednej z jeho rozprávok vystupuje aj líška, ktorá je vlastne pestúnka. Myslíte si, že jej chovanicou je malé líšťatko? Nie. Kmotrička líštička (Eva Krížiková) vychovala chýrnu krásavicu Zlatý vlas (Zuzana Tlučková). A do nej sa zaľúbi chýrny lovec Ajlyp (Peter Rúfus). Okolnosti im však neprajú a ich srdcia budú skúšať rôzni neprajníci a všakovaké čary. Príbeh zdramatizoval Dušan Brindza.

  Emily Winfield Martin.jpg

Autorky scenára: Rozália Vlasková a Veronika Dianišková

Ilustrácie: Jessie Willcox Smith, Rudolf Koivu, Anne Yvonne Gilbert, Jarmila Dicová-Ondrejková, Lisbeth Zwerge, Cathy Delanssay, C.Cassandra, Trina Schart Hyman, Manuela Adreani, Artur Oppman, Harriett M Bennett, Emily Winfield Martin

Živé vysielanie
??:??