Týždeň obľúbených rozprávok redaktoriek Rádia Junior

Téma týždňa

Týždeň obľúbených rozprávok redaktoriek Rádia Junior

01. 01. 2019 10:48

Starý Mráz mal syna Mrázika. Ale bol to taký chvastúň, že to svet nevidel. Keď začal o sebe rozprávať, zdalo sa, že na svete niet nikoho múdrejšieho ani šikovnejšieho. Jedného dňa sa Mrázik vychytil z domu a šiel hľadať niekoho, koho by mohol zmraziť. Ruskú ľudovú rozprávku Mráz a Mrázik - o tom, ako sa pýcha nevypláca - bude rozprávať Jozef Kroner. Odvysielame ju v našej dvojhodinke pre tých z vás, ktorí ešte nechodia do školy.

TOMISLAV TOMIC.clanok.jpg

Domčúrik Dominik a traja v ňom patrí medzi naše obľúbené rozprávkové seriály pre škôlkarov a škôlkarky. A to aj preto, že tieto príbehy rozpráva Ján Kroner, ktorý sa ako hlas z rozprávok ozýva veru zriedkavo. Ale keď už, tak mu to ide výborne! Tento seriál bude o chlapcovi, ktorý dáva mená celému svetu okolo seba. Dom pomenuje Dominikom a ten zrazu začne rozprávať, ožije, ba dokonca uletí... Rozprávkový seriál napísal Jozef Repko.

yangqi.clanok.jpg

Pamätáte si tú známu Andersenovu rozprávku „Princezná na hrášku"? A spomínate si aj na to, ako na konci hrdinovia uložia hrášok do múzea, kde by mal byť až doteraz, ak ho, pravda, nik neukradol? Nuž, tak v tejto rozprávke, ktorá je pokračovaním Princeznej na hrášku, ktosi veru hrášok ukradne. Je to taká detektívka, v ktorej si spolu s komisárom (Richard Müller) aj zaspievate pesničky. A správca (Emil Horváth ml.) bude musieť tiež vyriešiť, kde v čertoch ten hrášok je. Ide o jednu z najzaujímavejších rozprávok, ktoré v rozhlasovom archíve máme. Napísal ju pre vás Ján Uličiansky a nazval ju, ako inak, Prípad hrášok.

arton77.clanok.png

Už ste počuli o tom, že by bol čert poriadne, ale naskutku dobrý a anjel, naopak, čertovsky zlý? Ľudo Zúbek napísal presne o takejto situácii rozprávku. Peter Gregor ju potom zdramatizoval a vznikla z toho rozprávková hra Nanebovstúpenie čertíka Froliša. Nuž veru, čo si počať, keď ste raz dobrý? A naopak, čo robiť, ak by ste vystrájali iba samé lapajstvá? Ako to vyriešia v nebi a v pekle, to sa dozviete v tomto veselom a netradičnom príbehu. A aby sme nezabudli, „zlému" anjelovi Peháčovi požičal hlas Róbert Roth.

Clive Hicks-Jenkins.clanok.jpg

V dobrodružnej dvojhodinke sa najprv vypravíme na more. Pocestujeme na lodi menom Purpura. Nejde však len o dáku obyčajnú plachetnicu! Je veľmi odvážna, ničoho sa nebojí, dokonca prekonáva aj vysoké vlny a ostré útesy. Námorníci si mysleli, že je to pyšná loď, priam veľryba medzi loďami... Zázračný, morský príbeh napísal poľský autor Henryk Sienkiewicz a vyrozpráva vám ho Ján Mistrík.

george emos.clanok.jpg

Tento týždeň začíname vysielať aj jedno novoročné prekvapenie! Opäť sa budete môcť stretnúť a túlať s Winnetouom a Old Shatterhandom. Začíname totiž s čítaním na pokračovanie, ktoré nám vydrží aspoň päťdesiat týždňov. Volá sa, ako inak, Winnetou. Tento týždeň vám Juraj Predmerský vyrozpráva prvú časť tohto známeho diela nemeckého spisovateľa Karla Maya. Tak klobúky na hlavu, vysadnite na koňa a šup na cesty!

Gabriel Tora.clanok.jpg

Ľadová sfinga patrí medzi obľúbené verneovky našich redaktoriek. Kapitán Len Guy (Stano Dančiak) horko-ťažko prijme na svoju loď mladého Joerlinga (Michal Dočolomanský). Neskôr vysvitne, že plachetnica vôbec nie je na obyčajnej výprave, ale hľadá dávno stratenú loď. Jej príbeh sa spomína v knihe Edgara Allana Poea, ibaže nikto neverí, že je skutočne pravdivý. Kapitán sa vypraví až k mysu Horn, smerom k Antarktíde, do tých najbúrlivejších miest našej planéty... Hviezdna je nočná obloha nad oceánom a hviezdne je aj obsadenie a spracovanie tejto dobrodružnej hry. Nenechajte si ho ujsť.

R0h0.le_sphinx_des_glaces_jpg.jpg

Jednou z našich najobľúbenejších krátkych rozprávok je aj tatárska ľudová rozprávka Slávik. V príbehu bohatého, no nie veľmi vnímavého, kupca a lapeného slávika sa skrýva mnoho múdrostí, krás a lásky k slobode. Rozprávku upravila Mária Ďuríčková a s veľkým citom vám ju vyrozpráva Karol Machata.

Pirrko Vainio.jpg

Na prelome rokov radi vysielame rozprávkovú hru O dvanástich mesiačikoch. Nesmrteľný príbeh o zimnom zázraku, dobrých dušiach aj ľadových srdciach. Na zázraky sú tu dvanásti mesiačikovia (Vladislav Müller, Marián Zednikovič, Vladimír Obšil, Vladimír Černý). Dobré duše spolu s nimi predstavuje aj Maruška (Zuzana Skopálová). A ľadové srdcia? Nemajú ich mesiačikovia, ktorí sa krčia na vysokom zasneženom vrchu pri ohníčku. Bijú v hrudi macochy (Elena Petrovická) a jej dcéry Holeny (Zuzana Tlučková). Slovenskú ľudovú rozprávku zdramatizoval Dušan Brindza a hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička k nej zložil scénickú hudbu.

L'Oiseau D'Or.jpg

„Tichúčko, deti, ani muk. Poviem vám príbeh z lesných lúk. Bude to príbeh rozprávkový o mravčekoch a o svrčkovi..." Tieto slová sú určite známe všetkým, ktorí v rukách držali vyrezávané leporelo s rozprávkou Svrček a mravce. Napísal ju Jiří Zdeněk Novák a do slovenčiny ju prebásnila Maša Haľamová. Určite si nenechajte ujsť citlivý zimný príbeh o ľahkovážnom svrčkovi a jeho usilovných a spoľahlivých priateľoch mravcoch. Aj vám túto rozprávku čítali rodičia? Z Rádia Junior vám ju vyrozpráva Ladislav Chudík.

17008872.jpg

Jedna krásne mrazivá rozprávka k nám priletela až z ďalekej Kamčatky od jej pôvodných obyvateľov, Koriakov. Dvaja kamaráti, Slnko (Leopold Haverl) a Havran Socholylan (Dušan Jamrich) majú spoločný cieľ. Je ním Severova dcéra (Zuzana Kocúriková). Lenže otec Sever (Karol Machata) ju veľmi prísne stráži. Legendu o vzniku polárnej noci a polárneho dňa a veľký príbeh priateľstva podľa prekladu Márie Ďuríčkovej zdramatizoval Mikuláš Fehér. Severova dcéra patrí medzi naše obľúbené príbehy a ukrýva v sebe veľa ľudových predstáv z ďalekého severovýchodu.

rO0A.diana_sudyka_2_jpg.jpg

V našom týždni obľúbených rozprávok privítame celý, mladý „nový rok" v rozprávke Nory Weberovej. Vlastne sa v tej rozprávke stretne nový rok s časom. Ako také stretnutie vyzerá, vám zvukomalebne rozpovie Boris Farkaš v príbehu Rok času.

iCIV.rebecca_jones_jpg.jpg

Autorky scenára: Veronika Dianišková, Rozália Vlasková

Ilustrácie: Lucy Campbel, Tomislav Tomic, Yangqi, Clive Hicks-Jenkins, George Emos, Gabriel Tora, George Roux, Pirrko Vainio, L'Oiseau D'Or, Diana Sudyka, Rebecca Jones

Živé vysielanie
??:??