Týždeň lenivcov

Téma týždňa

Týždeň lenivcov

24. 09. 2018 20:55

Tak, a tento týždeň bude patriť lenivcom. Takým, čo preležia aj celý deň. A robiť sa im nechce. Za nohu z postele ich treba ťahať. A len vymýšľajú a frflú, ako by sa vyhli tomu, čo by mali. V jednej našej rozprávke bude lenivý dokonca aj vrabec! Hneď potom sa dozvieme, prečo majú ťavy hrb a ako si vyrobiť lietajúci koráb.

Bol raz jeden otec a ten mal syna daromníka. Naveľa-naveľa ho rodina vypravila do služby, aby sa pracovať naučil. Otec ho zaviedol do susednej dediny a dal ho za paholka. Ale nový gazda tiež nechcel lenivého mládenca moriť robotou, pretože bol zo zámožného domu. Ako sa daromník na usilovníka zmení, to sa dozviete v rozprávke Zarobené peniaze, ktorú napísala Mária Ďuríčková. Rozprávať bude Gustáv Valach a dukáty i rozprávka zacinkajú v dvojhodinke pre škôlkarov a škôlkarky.

Miriam Latimer.clanok.jpg

Na jedno sídlisko sa každý týždeň znesie celý kŕdeľ havranov. Spávajú v čiernom lese, zakryté konármi až po zobáky. Cez deň lietajú za povinnosťami do rôznych častí mesta. Vždy chodia načas, hoci ani jeden z nich nemá na nohe hodinky. Nuž ale rozprávka Vladimíra Bednára nebude len o havranoch, hoci by sa to tak na prvé počutie mohlo zdať. Ešte dôležitejším hrdinom v nej bude vrabčiak. A nie len taký hocijaký, ale lenivý. Ako sa do príbehu zamotá a ako sa vďaka nemu všetko rozmotá a zmotá, to vám v rozprávke O lenivom vrabčiakovi rozpovie vo vysielaní pre najmenších Ctibor Filčík.

Karel Franta.clanok.jpg

Príbeh mimoriadne lenivého pecivála, ktorý čas priam zabíja, si vypočujete tiež vo vysielaní pre najmenších. Rozprávku O Peciválovi vymyslel Daniel Hevier a s láskou vám ho rozpovie Karol Machata.

Chcete vedieť, Prečo má ťava hrb? Kedysi, keď ešte zvieratá len začínali pracovať pre človeka, žila v jednej púšti ťava, ktorá bola veľmi lenivá. A keď od nej niekto niečo chcel, vyprskla len: Hrb! Ale v púšti sa lenivosť nevypláca, a tak sa s ťavou peciválkou postupne nik nechcel kamarátiť. Veselú rozprávku Rudyarda Kiplinga vám nenapodobiteľne vyrozpráva Július Satinský.

  F. Rojankovsky.clanok.jpg

Ak snívate o Lietajúcom  korábe, ruská ľudová rozprávka o dvoch bratoch (Ľubo Roman, Stano Dančiak), ktorí majú obe ruky ľavé, je určená práve vám. Hlavnými hrdinami však nie sú dvaja bratia – lenivci a dobrodruhovia, ale domased Ivan (Jozef Adamovič). On je, na rozdiel od bratov, usilovný a skromný. Jedného dňa cár (Dušan Blaškovič) vyhlási, že svoju dcéru (Mária Úradníčková) dá len tomu za ženu, kto zostrojí lietajúcu loď... Ako to celé dopadne, to sa už dozviete v príbehu, ktorý pre rozhlas zdramatizoval Michal Príbus.

Nicolai Kochergin.jpg

Odkedy je svet svetom, deň sa začína kikiríkaním. To sa ale nepáči mladej a švárnej Ľubke (Henrieta Mičkovicová), ktorá rada vyspáva. A navyše si ešte zvykne aj v chlebovom ceste vylihovať, lebo je vraj dobré na pokožku! Kto to kedy videl? Kohút Kokoško (Vladimír Obšil), ktorý sa po tomto gazdovskom dvore promenáduje, však nie je úplne obyčajný a obyčajný nebude ani Ľubkin pytač (Dušan Szabo). Ten posledný a najbohatší, pretože všetkých švárnych mládencov z dediny už dievčina odmietla. Rozprávková hra Zlatý chlieb je o tom, že chamtivosť a lenivosť sa naozaj, ale naozaj nevyplácajú.  Podľa slovenskej ľudovej rozprávky ju pre vás napísal Jozef Lenhart.

Bola raz jedna chalúpka a v nej starček so starenkou. Mali aj švárneho syna, ktorý celý deň len pod lipou vysedával. Jedného dňa sa pri chalúpke zastavil pocestný, ktorý potreboval nocľah. No a potom... Čo sa stalo potom, to sa už dozviete z krátkej rozprávky Ako sa Jano z lenivosti vyliečil, ktorú pre vás napísal Ľuboslav Hudec Fajka a vyrozpráva vám ju Karol Machata.  

Franz von Lenbach.clanok.jpg

Jozef Repko napísal hru o Pochábľovi Filipovi, v ktorej vystupuje celé vrece postáv. Stretnete sa s Trumbádmi a s robotmi, no a medzi trumbádmi sa objaví aj jeden veľmi lenivý. Že neviete, kto je Trumbád? Tak nastražte uši a počúvajte. To vrece postáv stvárnili veľké herecké mená ako napríklad: Július Pántik, František Dibarbora, Ľubo Roman, Pavol Mikulík, Leopold Haverl, Juraj Kukura a mnohí iní. Túto rozprávkovú hru sme až teraz vytiahli z rozhlasového archívu, takže v našom vysielaní ju budete počuť po prvýkrát.

Lenivosť je vlastnosť, ktorá sa veru nevyhýba žiadnej krajine a žiadnej zemepisnej šírke. Aj v takom Bretónsku žil jeden veľmi lenivý tkáč, ktorý celý deň ani prstom nepohol. O všetko sa musela starať jeho pracovitá žena. Jedného dňa jej lastovička ponúkla pomoc. Ako to s tkáčovou lenivosťou bolo ďalej, sa dozviete v bretónskej ľudovej rozprávke Trinásť múch. Vybzučí vám ju Gustáv Valach.

Adelaide Tyrol.canok.jpg

Z Bretónska budeme mať bližšie do Španielska než domov. Pripravili sme pre vás aj rozprávkovú hru Princ a čarodejník Palermo. V Španielsku vraj, kedysi, žil aj taký princ, ktorému sa len jedno nelenilo – hrať karty. Čo je však najhoršie, ten princ (Juraj Kemka), prehral nielen rodinné majetky, ale napokon aj polovicu kráľovstva. To už bolo na jeho kráľovskú matku (Zdena Grúberová) príliš. Princa s bôľom v srdci z krajiny vyhnala a návrat mu povolila len v prípade, že všetko napraví. Princ nebol len kartár a lenivec, mal aj dobré srdce. Jeho pestúnka (Eva Krížiková) ho mala rada ako vlastného a na jeho dobrotu sa spoľahol aj jeden čarovný vtáčik (Zuzana Marošová). Karty však najviac zo všetkých napokon zamieša zlý čarodejník Palermo (Dušan Jamrich). Ako? A kto vyhrá? Dozviete sa z rozprávkovej hry, ktorú na motívy španielskej ľudovej rozprávky napísal Ľuboš Jariabka.

Pablo Robledo.jpg

Späť na východ. Aj na Ukrajine žil jeden mimoriadny lenivec a navyše aj hlupáčik. Volal sa Jemelka (Ivan Krajíček). Všetkým bol na posmech, ale bol príliš lenivý aj na to, aby ho to trápilo. Načo aj, keď mal viac šťastia ako rozumu? Jedného dňa, keď ho švagriné predsa len vyhnali po vodu k rieke, Jemelka chytil šťuku (Viera Bálinthová). Šťuka to bola hovoriaca a zázračná. Sľúbila Jemelkovi, že mu všetko na svete vyplní, ak ju pustí. Stačí povedať zaklínadlo: Na šťukino prikázanie, na moje prianie – želanie... vedrá samé domov! A vedrá plné vody odkráčali do chalupy. Ako sa Jemelkovi vďaka zázračnej šťuke zmenil život, a ako ho osud privial až do cárskeho paláca, sa dozviete z rozprávkovej hry Na šťukino prikázanie. Podľa ukrajinskej ľudovej rozprávky ju napísal Vladimír Glocer.

Nikolaya Kochergina.jpg

Heinz bol lenivý, a hoci nemal inej roboty ako vodiť svoju kozu na pašu, predsa vždycky vzdychal, keď sa s ňou vracal domov: „To je, namojveru, namáhavá robota,“ vravel, „rok po rok chodiť s kozou na pole až do neskorej jesene. A keby sa dalo pritom poležať si a pospať. Ale kdeže, človek ju nesmie spustiť z očí, aby nepoškodila stromky, nevliezla niekde do záhrady alebo dokonca neubehla. Akože človek môže mať takto pokoj a tešiť sa zo života?!“ Nakoniec niečo predsa len vyhútal: „Viem, čo urobím! Ožením sa s tučnou Trinou. Má tiež jednu kozu, nuž môže s ňou aj moju vyhnať. Nebudem sa viac trápiť.“ Trápil sa či nie? Dozviete sa to v rozprávke bratov Grimmovcov O lenivom Heinzovi. Porozpráva vám ju Peter Rúfus.

TheArtofMichelle.clanok.jpg

Zdá sa, že jeseň už prišla nielen astronomicky, ale celkom naozaj. Aby sme sa na ňu nemračili spod teplých kabátov, vypočujme si rozprávkovú hru Boženy Čahojovej-Bernátovej Rozprávkový rok – Jeseň. Jeseň (Emília Vášaryová) tu vystupuje ako krásna a nežná prírodná bytosť, ktorá sa zhovára so Zemou (Darina Vašíčková), Vetrom (Vladislav Müller), Slnkom (Kristína Dubajová) či stromami. Príbeh dopĺňa husľový koncert Antonia Vivaldiho „Štyri ročné obdobia - Jeseň“.

Maja Lindberg.clanok.jpg

Autorky scenára: Rozália Vlasková a Veronika Dianišková

Ilustrácie: Elena Schweitzer, Miriam Latimer, Karel Franta, Franz von Lenbach, Francien van Westering, F. Rojankovsky, Franz von Lenbach, Adelaide Tyrol, Pablo Robledo, Nicolai Kochergin, Michelle, Maja Lindberg

Živé vysielanie
??:??