Gazdovský týždeň

Téma týždňa

Gazdovský týždeň

07. 08. 2018 07:00

Žili raz štyri malé zajačiky a volali sa Hopka, Cupko, Chumáčik a Peter. Bývali spolu s mamičkou v podzemnej nore chránenej koreňmi velikánskej jedle. „Moje milé detičky," povedala raz ráno pani Zajacová. „Môžete sa ísť prebehnúť po poliach alebo po ceste. Len nechoďte do záhrady pána McGregora..." Hopka, Cupko a Chumáčik boli poslušné zajačiky. Ale Peter sa predsa len k obávanému gazdovi do záhrady vybral. Ako sa jeho dobrodružstvo skončilo, vám prezradí Táňa Pauhofová v Rozprávke o Petrovi Zajacovi zo seriálu Rozprávky Beatrix Potterovej. Vypočuť si ju môžete vo vysielaní pre najmenších.

beatrix potter.jpg

Kubo je taký lenivý, že na robotu ani ženbu ani len nepomyslí. Jeho otcovi, šikovnému gazdovi, to nie je po chuti. Ale čo sa dá robiť, keď práve tohto najmladšieho syna s mäkkým srdcom má najradšej? Keď sa starý gazda odoberie na druhý svet, dvaja starší bratia sa začnú nespravodlivo deliť o gazdovstvo. Či si dobrák Kubo poradí, o tom vám v našej dvojhodinke pre najmenších povie najrozprávkovejší Ctibor Filčík. Príbeh sa volá Ako Kubo kravu predal a napísal ho Ján Donoval.

Martin Benka.promo.jpg

Na poliach za dedinou žili Vrabec a myš. S obživou si starosti nerobili, lebo v lete sa im na poli vždy voľačo ušlo. Ale v zime, keď krajina zamrzla a gazdiná ich nepustila k sliepkam zrno kradnúť, rozhodli sa títo dvaja kamaráti, že budú spolu gazdovať. Ako to dopadne, to sa už dozviete z ľudovej rozprávky, ktorú vám vyrozpráva Gustáv Valach. Rozprávočku o Kubovi a krave i o vrabcovi a myši budete na Juniore počuť po prvý krát, pretože až teraz sme ich vytiahli z ich hlbokej skrýše v rozhlasovom archíve. Príbehy sme vybrali do našej dvojhodinky pre tých z vás, ktorí ešte nechodia do školy.

Molly Brett.jpg

Traja bratia je tiež rozprávka o gazdovi a jeho troch synoch. Múdry otec by rád zistil, či už sú z jeho synov súci chlapi, a tak ich pošle na rok do služby. Za ten čas si majú tak gazdovať, aby si vyslúžili zlatý prsteň. Najmladší syn na svojej ceste stretne hovoriaceho holúbka a ten ho zavedie do jaskyne. V tej jaskyni je klietka a v klietke sedí had... Napínavý ľudový príbeh vám opäť porozpráva Gustáv Valach.

traja bratia.jpg

Mládenci Ondrej (Dušan Jamrich) a Matej (Vladimír Durdík) si na vandrovke hľadajú nevestu. Už tri roky putujú a sedmoro párov topánok zodrali, ale nevesty nieto. Keď tu zrazu, jedného rána, stretnú dvaja hrdinovia vojaka (Gustáv Valach), ktorý svojho koníka na pasienkoch pri mesačnom svite pásava. On vie, čo junáci hľadajú a vie aj to, kde sa ich nevesta ukrýva. Dostanú sa do služby ku gazdovi, u ktorého veru služba nie je ľahká, ale zato má múdru a dobrú dcéru Katarínku (Magda Vášáryová). Rozprávkovú hru O dvoch mládencoch napísal Ján Milčák a rozprávkové tóny do scénickej hudby poskladal Igor Bázlik.

Ľuba Končeková-Veselá.jpg

Zbojnícka rozprávka neznie veľmi gazdovsky, práve naopak. Ale na gazdovstve sa začína. Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden gazda. Rolí veľa nemal. Aj jeho koníky radšej v stajni stáli, ako voz ťahali. Ale zato mal syna, líšku vybíjanú, ktorý ovládal všelijaké fígle. Keď mu rôčkov pribudlo a začal sa rátať medzi mládencov, rozhodol sa, že veru nebude on gazdom, ale sa radšej na zboj dá. Veselý, napínavý príbeh napísal Ján Štiavnický a tóny vykúzlil hudobný skladateľ Viliam Peško.

Ľudovít Fulla.jpg

Červený koník sa v našom vysielaní objaví hneď po druhej časti Tajomstva Mendipských jaskýň, čiže v našej dobrodružnej dvojhodinke. Ocitneme sa na americkej farme v príbehoch slávneho pána spisovateľa Johna Steinbecka. Hlavným hrdinom je malý Jody (Viktor Vrbiar) a všetci jeho zvierací kamaráti. Jedného dňa, keď sa Jody snaží stať sa stopárom, príde na farmu list... Dobrodružnú hru pre vás podľa Steinbeckových príbehov napísal Štefan Timko. (A my ešte dodáme, že Viktora Vrbiara ste mohli začuť aj ako hlásateľa v Rádiu Junior a tiež často účinkoval v programe Panpulóni, pretože bol veľmi šikovným členom Detskej rozhlasovej a dramatickej družiny.)

retro.promo.jpg

Bolo jedno gazdovstvo a na ňom sa vyliahlo vajce (Štefan Martinovič). Jedno z mnohých vajec. Ale len toto jedno vajíčko zatúžilo spoznať svet. Vraj to spôsobili noviny, na ktoré mama sliepka vajce zniesla. Ono si tie noviny z dlhej chvíle prečítalo a veľký cestovný plán bol na svete. Netrvalo dlho a vajce zostavilo celú vandrovnícku skupinu - rak (Igor Krempaský), kačka (Ľudmila Mandžárová), kohút (Marián Labuda ml.), moriak (Martin Horňák), kôň (Jozef Benedik) a vôl (Peter Kollárik). Ako išlo vajce na vandrovku, sa dozviete z rozprávkovej hry Lucie Kolmosovej.

Vladimír Král.clanok.jpg

Aby ste si nemysleli, že gazdovať je také jednoduché, predstavíme vám aj jednu neporiadnu, chudobnú, ale o to chamtivejšiu gazdinú (Zita Furková). Šťastie sa na ňu usmialo, keď na trhu kúpila od sliepočkára (Karol Machata) hovoriaceho kohútika (Dušan Tarageľ). Ten jej neraz dobre poradil. Naposledy vtedy, keď ju presvedčil, aby od sliepočkára kúpila aj sliepku, ktorá neznáša vajcia. Ako sa začala zvláštna sliepočka správať a ako sa potom začala správať gazdiná, sa dozviete v rozprávkovej hre O múdrom kohútikovi. Možno tento príbeh poznáte od Vincenta Šikulu. Z jeho predlohy vychádzal Ondrej Sliacky, keď rozprávkovú hru písal. O scénickú hudbu sa postaral Igor Dibák.

Ján Lebiš.clanok.jpg

V druhej časti čítania na pokračovanie z knihy Márie Ďuríčkovej Janko Polienko nás Ján Gallovič zavedie najskôr do chalúpky, v ktorej s rodičmi a šiestimi bratmi býva Janček Palček. Jedného dňa zo svojho rodného gazdovstva odletí na motýľovi a zažije veľké dobrodružstvá. Po ňom príde na rad Lesná žienka, ktorá sa začne zjavovať pastierke kôz Betuške.

vlasta_barankova.clanok.jpg

Scenár: Rozália Vasková a Veronika Dianišková

Ilustrácie: Mélisande Luthringer, Jeremy Norton, Beatrix Potter, Martin Benka, Molly Brett, Ľuba Končeková-Veselá, Ľudovít Fulla, Vladimír Král, Ján Lebiš, Vlasta BaránkováŽivé vysielanie
??:??