Týždeň na salaši

Téma týždňa

Týždeň na salaši

03. 07. 2018 02:00

Naštartovali sme náš rozprávkový prázdninostroj a vyrazili sme za prázdninovými príbehmi. Prvá zastávka na ceste má ceduľku "salaš". Hlavní hrdinovia našich rozprávok budú najmä pastieri, bačovia, valasi a rôzni dobrí ľudkovia z vrchov.

Do vysielania pre najmenších príde ovečka, ktorá nie je celkom zo salaša. Je to uspávacia ovečka. Uspávacie ovečky kráčajú jedna za druhou cez lávku nad priezračným potôčikom. Nevieme, koľko presne ich je, pretože každý pri ich počítaní zaspí. Naša uspávacia ovečka je z dreva a kožúšok má z vlny. Ale najmä je sama, a preto jej Karol Machata rozpráva rozprávky, aby jej nebolo smutno. V prvej časti seriálu Hany Doskočilovej Rozprávky pre uspávaciu ovečku si ovečka spolu s vami vypočuje tri príbehy: Ako šiel medveď na pytačky, O tom, koľko stojí líščí kožuch a O veľkom čakaní.

Gabriel Filcik - Doskocilova vyrez.jpg

Jedna kráľovská rodina sa raz vybrala na návštevu k inej kráľovskej rodine. Do cieľa však nikdy nedorazili, lebo ich po ceste stretala len samá smola. Nakoniec aj stroskotali na svojej kráľovskej lodi v nejakej neznámej krajine. Kráľ, kráľovná a ich malá princezná nemali celkom nič, a tak sa celá rodina nasťahovala do miestnej koliby a začala pásť. Kráľ pásol kravy a ovce, kráľovná s princeznou pásli husi a kačky. Čo bolo ďalej, sa dozviete vo vysielaní pre najmenších v rozprávke Antona Habovštiaka Pastier a košikár.

Frederick_Morgan_-_Not_of_the_Fold.jpg

Kým ovce mohli chodiť na pašu a nadránom trávu ešte nestriebril mráz, veselo bolo na salaši. V prvej časti seriálu V kolibe, na salaši však celé osadenstvo salaša zimuje a koliba je opustená. Teda... takmer. Býva v nej iba vietor. A počas najjasnejších a najmrazivejších nocí pretne vzduch ostrý hvizd. Taký ostrý, až lišiak vyskočí dva metre dvadsať a dopadne do mäkučkého snehu. Medzi zvieratkami sa rozšírili chýry, že v kolibe v zime býva akési strašidlo... Viac vám už v príbehu Igora Galla vyrozpráva Ján Valentík.

katie Jennifer Gwynne Oliver.clanok.jpg

Kde bolo tam bolo, bol raz jeden princ, ktorý sa chcel oženiť. Požiadal o ruku cisárovu dcéru. Pytač mal jednu jedinú voňavú ružu a slávika. Tieto dary poslal cisárovej dcére, ale celý cisársky dvor sa z nich smial. A tak sa mladý princ prezlečie za chudobného mladíka a nechá sa najať na cisárske pastviny ako pastier, aby zistil, čo je jeho vyvolená v skutočnosti zač. Staršiu rozprávkovú hru Pastierik napísal Miroslav Ston podľa príbehu dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

Jean-Pierre Lorand.clanok.jpg

Jedného dňa sa pred pastierikom (Michal Hallon) so zlatým srdcom objavia sklenené topánky. Zrazu sa ocitne na lúke, na ktorú chodieval so svojím nebohým otcom. A aj kravičky kamsi zmiznú. Pastierik si topánky radšej vyzuje, aby ho nezaviedli na ďalšie čudesné miesta. Zrazu sa pred ním zjaví škriatok (Lukáš Frlajs). Ten ostošesť hľadá topánočky, a keď mu ich hlavný hrdina nášho príbehu vráti, škriatok mu prisľúbi, že mu bude na dobrej pomoci. A tá sa mu pri jeho zlej macoche veru zíde! Rozprávkovú hru Pastierik a kráľ škriatkov napísala Veronika Nagyová. Rozprávkovú bránu vám svojím čarodejným hlasom otvorí najrozprávkovejší rozprávač Boris Farkaš.

Suzanne Gyseman.clanok.jpg

Počuli ste už o haďom kameni? To je taký čarovný predmet, alebo vlastne by to bol celkom obyčajný kameň, ale ľudia mu prisudzovali zázračnú moc. Prečo? Pretože okolo neho v kruhu ležali hady a „duli kameň". Čo to znamená a na čo môže v rozprávke taká vecička slúžiť, to sa dozviete v príbehu Antona Habovštiaka Hadí kameň. Ocitneme sa na salaši, pod Poľanou, s bačom a jeho valachmi Paľom a Jurom. Rozprávku vám vyrozpráva Jozef Kroner. A že ste o takomto príbehu v našom vysielaní ešte nepočuli? To preto, lebo sme ho až teraz vytiahli z rozhlasového archívu a vysielame ho po prvýkrát!

had.jpg

Začínajú sa prázdniny a preto plnou parou vpred do našej dobrodružnej dvojhodinky! Počuli ste už meno Alfred Assollant? Bol to francúzsky spisovateľ, ktorý žil už v 19. storočí. Ale to by ešte nebolo až také zaujímavé a už vôbec nie napínavé. Zaujímavejšie je to, že v Rádiu Junior sme od neho nepočuli ešte vôbec nič a práve teraz nastal ten správny čas. Pán spisovateľ Alfred totiž vymyslel slávneho hrdinu - kapitána Korkorána. Ten sa vyberie na nebezpečnú cestu do Indie, aby tam z poverenia Lyonskej akadémie našiel posvätnú knihu - Gurukaramtu. Ale to nie je všetko! Hlavný hrdina sa dokonca kamaráti s levicou! Počúvajte prvú časť štvordielnej rozhlasovej hry - Dobrodružstvá kapitána Korkorána. Už vás len upozorníme, že nahrávka vznikla v roku 1961, takže je trochu odlišná od tých novších, ktoré často u nás vo vysielaní púšťame. Príbeh je určený pre poslucháčov a poslucháčky od 9 rokov.

nZj1.korkoran_clanok_jpg.jpg

V našej dobrodružnej dvojhodinke sa kapitán Korkrorán hneď vystrieda s kapitánom Grantom v druhej časti dobrodružnej hry podľa slávneho románu Julesa Verna. Takže nezabudnite, že keď sa skončí prvá časť príbehov o hrdinskom kapitánovi a vy ešte nebudete mať dobrodružstiev ani plné zuby, ani plné uši, vôbec nemusíte od nášho vysielania odchádzať. Deti kapitána Granta sa už na vás tešia.

Na salaši sa ocitne aj Hans (Emil Horváth ml.), najmladší krčmárov syn. Hans je hrdinom lužickosrbskej ľudovej rozprávky, ale jeho príbeh je v mnohom podobný nášmu Popolvárovi. Z troch synov je považovaný za najväčšie nemehlo. A veru, spočiatku sa mu veľmi nedarí. Kapsu s toliarmi, ktoré dostal na svoju cestu do sveta, omylom vymenil za palicu a gajdy. Ale aspoň sa stal kráľovským ovčiarom. Vďaka paseniu postretal strašných obrov (Marián Gallo), vďaka ktorým sa stal udatným rytierom. Viac už neprezradíme. Len to, že bude aj princezná (Zuzana Kocúriková) a rytierske turnaje. Tento poklad z rozhlasového archívu sa volá Múdry kráľ a zdramatizovala ho Oľga Bednárová-Keltošová.

Nuria Tamarit.jpg

Až do švajčiarskych Álp sa vyberieme za dievčatkom Poznáte ju, však? Ak nie, Heidi (Anna Bučinská) je sirota. Štyri roky žila so svojou tetou (Erika Bauerová), ale to sa musí zmeniť, keďže teta odchádza za prácou do Frankfurtu. Heidi preto dovedie k mrzutému starcovi do hôr. Vlastne, je to Heidin vlastný dedko (Martin Gregor), ktorého ľudia z dediny nemajú veľmi v láske. Okrem deduška žije na statku aj pastierik kôz, Peter (František Bača). Heidi sa život v horách medzi zvieratami a vetrom ošľahanými ľuďmi okamžite zapáči. Ale kto pozná príbeh Johanny Spyriovej, ten vie, že táto radosť nepotrvá večne. Rozhlasovú hru podľa svetoznámeho detského románu napísala Viera Weidlerová a jej prvú časť si vypočujete už v sobotu.

Jessie Willcox Smith Heidi.jpg

Sú aj takí ľudia, ktorí si myslia, že môžu byť šťastní len vtedy, ak ostatní šťastní nie sú. Knieža Chadžilijan (Dušan Jamrich) dokonca vydal taký zákon - nik nesmie byť šťastnejší a nik nesmie mať viac ako knieža. A tak sa Chadžilijan teší a utvrdzuje v tom, že nikto nie je šťastnejší. Až sa ozve neznámy dunivý hlas: „Len Aragahat! Len Aragahat!" Knieža sa, samozrejme, tajomného Aragahata (Ľubo Roman) rozhodne nájsť. To znamená, že nás zavedie do arménskych hôr, na arménske salaše a pasienky. Knieža sprevádza speváčka Malčija (Kamila Magálová) a poriadnu príučku dostane od Darjachana (Ctibor Filčík) aj kráľa hôr (Július Pántik). Arménsku ľudovú rozprávku Aragahat zdramatizoval František Navara.

Victoria Semykina.jpg

Zaznejú zvonce, zaznejú ovce, krásna hudba a potom sa ohlási aj Prievratný pastier (Róbert Roth). Tento pastierik - Prievrata - by všetko inšie rád, len nie to, čo musí. A najmä by rád dievčinu. Jedného dňa sa mu zjaví vedma (Soňa Ulická) a takto mu počaruje: „Chceš, aby sa ti taký sen prisnil, aký sa ti ešte neprisnil. Keď si kosodrevinovým perom potnú rosu z čela zotriem, tú rosu na ovce kropnem, do teba kopnem, tak nesnívaj, ale sa dívaj!" A vtedy sa začnú diať veci! Započujete ich v rozprávke z knihy Klimenta Ondrejku „Zlatý vábnik". Upravil ju Ján Uličiansky.

bela kolcakova Zlaty vabnik vyrez.jpg

Štartujeme aj prázdninový seriál Dedova indiánska osada. Marta Hlušíková vás zavedie na prázdniny k deduškovi, ktorý žije v tajnej indiánskej osade. Starký je v skutočnosti náčelník Rýchly šíp. Psík Belko je zas podnáčelník Biela labka. A starká je hlavný šaman. O tomto všetkom a ešte o všeličom inom vám bude päť týždňov rozprávať Mária Buranská.

Autorky scenára: Veronika Dianišková a Rozália Vlasková

Ilustrácie: Gabriel Filcík, Frederick Morgan, Katie Jennifer Gwynne Oliver, Suzanne Gyseman, Jean-Pierre Lorand, Jason Talbott, František Šesták, Núria Tamarit, Jessie Willcox Smith, Victoria Semykina, Běla Kolčáková

Živé vysielanie
??:??