Týždeň pátrania

Téma týždňa

Týždeň pátrania

05. 06. 2018 09:58

Čakajú vás dni plné záhad, napätia, pátrania, skúmania a hľadania. Keď sme pátrali po príbehoch, ktoré vám ponúkneme, našli sme hneď niekoľko takých, ktoré z rozhlasu už poriadne dlho nezazneli a z nášho vysielania ešte vôbec nie. Želáme vám príjemné objavovanie!

Rexo, ktorého sme vám predstavili vo vysielaní pre najmenších pred týždňom, je vychýrený psí detektív. V prvej časti seriálu Rozprávky o malej Evičke a slávnom Rexovi pomohol Evičke vypátrať, že záhadné zelené svetielka sú mačacie oči. V druhej časti seriálu Libuše Friedovej bude treba nájsť majiteľa jedného krásneho strateného predmetu. Viac vám už neprezradíme my, ale rozprávač - Jozef Kroner.

Dagmar Wilson.clanok.jpg

Pozor, pozor! Prichádza nová rozprávková hrdinka pre predškolákov. Teda, úplne najnovšia nie je, ale u nás ste o nej ešte jakživ nepočuli. Práve leží pod veľkou bruchatou perinou, pretože je chorá. Vedľa postele leží „zelený pavúčik" - tak volá Zuzanka svoj mobilný telefón. Nebyť jeho, asi by sa unudila od samoty. Veď aj kocúr Fúzik len spí a Zuzanke sa nijako nevenuje. A tak Zuzanka telefonuje a telefonuje, ale mamička s ňou nemôže pretelefonovať celý deň. Musí aj pracovať. Kto sa s ňou teda bude rozprávať? Počúvajte prvú časť seriálu Jána Milčáka Zuzanka a pán Odilo v podaní Zdeny Gruberovej.

zuzanka.clanok.jpg

„Lucka je dievčatko, lebo nijaký chlapec sa nevolá Lucka. Peťko a Paľko sú jej bratia a sú to celkom isto chlapci, lebo nijaké dievčatká sa nevolajú Peťko a Paľko. Peťko a Paľko sú dvojčence. Stále sú spolu a je im veselo. Keď sa Lucka chce s nimi hrať, Peťko ju okríkne: „Choď preč!" „Prečo?" spýta sa Lucka. „Lebo si dievčisko," povie Paľko, „a S dievčiskom sa nehráme!" Teraz už určite viete, z ktorej knihy nám Lucia Hurajová bude tri týždne čítať vo vysielaní pre najmenších. Napísala ju Nataša Tanská, autorka slávnych kocúrikov - Pufa a Mufa. Lucku, Peťka aj Paľka stretnete v našom vysielaní tiež po prvýkrát.

s dievciskom.promo.jpg

Blížence sú príbehom z amurských plání, ktorý napísal Dmitrij Nagiškin. Hlavní hrdinovia - opäť dvojčatá - sa volajú Udoga a Čuba. Jedného dňa sa rada starších rozhodne, že z tajgy treba odísť, pretože kmeňu už nedáva dostatok obživy. Ale blížence vedia vyriešiť aj hlad. To však nie je jediná prekážka, ktorá na chlapcov a ich súkmeňovcov čaká. Viac vám už vyrozpráva Karol Machata v našej dvojhodinke pre škôlkarky a škôlkarov, po prvý raz v histórii Rádia Junior.

Zayasaikhan Sambuu.promo.jpg

Elena Antalová napísala rozprávok neúrekom. Jednu krajšiu ako druhú. A pretože tento týždeň je týždňom pátrania, aj v tomto príbehu budeme kohosi hľadať. Vlastne, bude ho hľadať Umná Umka - najmúdrejšia kráľovná na svete, ktorá panuje v najobľúbenejšej krajine na svete. Ale ku kráľovnej patrí kráľ a hoci sa Umke (Diana Mórová) celkom nechce vydávať, aj ona začne hľadať toho najmúdrejšieho a najlepšieho pytača. Lenže namiesto neho k Umke na začiatku príbehu zavíta skutočný dinosaurus. Alebo je to drak? Ako to celé dopadne, to sa už dozviete v rozprávkovej hre s pesničkami. Za ruku vás povedie rozprávač Marián Slovák, hudbu vymyslel Roman Žiaran.

Charlotte Gastaut12.jpg

A je tu ďalšia záhada! Pátrať po nej budeme s detektívom Petrom (Martin Kaprálik) a detektívkou Petrou (Katarína Zoltánová). V ich príbehu sa stratí čosi, čo sa veru väčšinou nestráca. Zo sveta totiž zmiznú všetky rozprávky. Áno, tie z kníh, z rozhlasu, z televízie a dokonca aj z hláv starých mám. Naši hrdinovia ich budú musieť znovu nájsť. Rozprávka o stratených rozprávkach je hra, ktorú napísal Ivan Svetko.

Nidhi Chanani.jpg

Hneď ako sa skončí pátranie po rozprávkach, nám vietor do Rádia Junior prinesie ďalšieho detektíva. Alebo skôr, prenesie nás do kráľovstva Vrma - Trma, kde v lese zbíja zbojník Tingitan. Zbojníctvo a podobné remeslá sú však v kráľovstve prísne zakázané. Lenže Tingitan čítať nevie, a tak naďalej veselo pobehuje po lese a zbíja. No a vtedy do príbehu vstupuje Detektív Čimbarasa, podľa ktorého sa volá aj táto rozprávka. Napísal ju pre vás Jozef Repko a vyrozpráva vám ju Ctibor Filčík. V našom vysielaní ho často počujete ako Osmijanka, ale tento rozprávač v rukáve a v hlase ukrýva aj za hrsť či dve iných príbehov. Napríklad tento.

Edmund Dulac1.jpg

Jedného dňa zazvoní v redakcii rádia telefón. Slúchadlo zdvihne redaktor (Peter Marcin) a na druhej strane sa ohlási rozhorčený poslucháč (Vladimír Jedľovský). Chce zistiť, prečo sa v rádiu pripravuje hra pre deti Prípad Botafogo. Kto to ten Botafogo vôbec je? Prečo sa usídlil v príbehu? A prečo je predstavenie v bábkovom divadle, ktoré hru uvádza, zakaždým vypredané? Pátrajte s nami po čudesnom hrdinovi v hre Vladimíra Uhera a Ľubomíra Feldeka. Tajomstvo Botafoga do nôt zašifroval skladateľ Matej Haász.

Alexander Jansson.jpg

Nezabudnite, že minulý týždeň sme vás zoznámili s detektívom Emilom. Celý jeho prípad sa rozuzlí v tomto týždni v 2. časti hry pre deti Detektív Emil. Podľa príbehu Ericha Kästnera ju napísala Lucia Párnická.

Alex T Smith.clanok.jpg

Plecotus Auritus je ďalší dobrodružný príbeh. S dvomi bratmi - mladším Vladom (Martin Dánai) a starším Micom (Vlado Černý) sa vyberieme do bane Antónka pátrať po netopieroch. Vypátrať bude treba tiež okolnosti záhadného výbuchu v bani a dokonca aj zloduchov, ktorí nielenže kradnú, ale aj ničia zimné úkryty netopierov. Príbeh, ktorý je aj po 30 rokoch aktuálny, napísal Rudolf Dobiáš a na Juniore ste ho ešte nepočuli.

Nájdenka je dievča, ktorej meno napovedá, že sa musela stratiť a niekto ju zároveň musel nájsť. To všetko by bolo v poriadku, lenže osoba, ktorá dievčatko celé roky hľadá, ju ešte stále nenašla. Tá osoba je samotná kráľovná (Mária Prechovská), stará mama hlavnej hrdinky (Zuzana Tlučková). Všetko to spôsobila jedna strašná kliatba: „Dvadsať rokov bude nešťastné toto dieťa, ak sa ho za prvých sto dní života dotkne slnečný lúč." Taliansku ľudovú rozprávku zdramatizoval Ján Číž a hudbou ju obdaril Igor Bázlik.

david sala promo.jpg

Nielen Nájdenka bola prekliata, ale aj Stratenko. Ten pochádza pre zmenu zo slovenskej ľudovej rozprávky, no i tak stihla kliatba aj jeho. Akási pekelná sila ju oznámila jeho kráľovskému otcovi ešte skôr, než sa narodil: „Bude žiť! Ale nesmie sa zeme ani tknúť! Za celých dvanásť rokov, zapamätaj si, kráľ!" Ako to už s kliatbami v rozprávkach chodí, už-už sa minulo dvanásť rokov a kliatba by stratila svoju moc, lenže v poslednej chvíli sa chlapec zeme predsa len dotkol. A stratil sa. A tak sa nebude hľadať len Stratenko, ale aj dievčina, ktorá ho kliatby zbaví. Stane sa tak vo veršovanej rozprávke Valentína Beniaka. Básniť bude Dušan Jamrich. (Aj Stratenko sa v našom vysielaní stratí po prvý raz.)

Napätie, dobrodružstvo, pátranie a záhady nájdete aj v programe pre deti Knižky mačky Abecedy. Pripravuje ho Michaela Mrázová a účinkujú v ňom okrem Soni Ulickej (mačka Abeceda) aj deti z Detskej rozhlasovej dramatickej družiny. V tomto vydaní sa môžete tešiť na ukážky z kníh: Jo Nesbø: Časovaňa doktora Proktora, Astrid Lindgren: Nebezpečný život detektíva Blomkvista a André Minninger: Traja pátrači - Záhada internetového upíra

astrid.promo.jpg

Autorky scenára: Veronika Dianišková a Rozália Vlasková

Ilustrácie: Dagmar Wilson, Renáta Vlachová, Charlotte Gastaut, Nidhi Chanani, David Sala, Alexander, Edmund Dulac, Jansson, Alex T. Smith, Zayasaikhan Sambuu

Program rádií


Živé vysielanie
??:??