Láskavý týždeň

Téma týždňa

Láskavý týždeň

08. 05. 2018 10:00

Čo narobíme s tým, že máj je už navždy lásky časom? No predsa vymyslíme „Láskavý týždeň“ pre našich poslucháčov! Čakajú na vás príbehy z Tisíc a jednej noci, rozprávok Pavla Dobšinského, Veľké dobrodružstvá malého teriéra a mnoho ďalších príbehov s dobrým koncom a láskavými hrdinami.

„Vo veľkom meste, čo leží na rieke Dunaj, býval chlapček. A ten mal starého otca. Mali sa veľmi radi. Starý otec nazýval chlapca „ty môj vnúčik“ a chlapček si starého otca nazýval „ty môj starký“. Vždy, keď sa skončil deň a po moste ponad rieku prichádzal večer v sivomodrom kabáte, vnúčik povedal: „Povedz mi rozprávku, starký. Prosím ťa.“ Vnúčikovi totiž nestačila rozprávka z obrazovky. Potreboval počuť aj rozprávku „z úst“. Bola to Veľmi dôležitá rozprávka. Napísala ju Mária Ďuríčková a láskavo vám ju rozpovie vo vysielaní pre najmenších Karol Machata.

Bola raz jedna pani Marta, ktorá mala štyri mačky. A okrem nich ešte havrana, a ten mal vznešené meno: Seržant Fífofam. A mala tiež prastarý mlynček, ktorý aj po rokoch voňal vzácnym korením. Najväčším bohatstvom pani Marty však bolo veľké okno. Stačilo rozhrnúť záves a videla, ako sa po streche promenáduje mačací kráľ... Rozprávka, z ktorej láskavosť kypí do všetkých strán ako z Hrnčeka Var, sa volá Kráľovská návšteva. Napísal ju Daniel Hevier a v dvojhodinke pre najmenších vám ju vyrozpráva Michal Dočolomanský.

Lisa Marie Robinson.jpg

Keď už tráva celkom uschla a lístie začalo opadávať aj za Meduškiným domom, svrček prestal chodievať k Meduške na posiedky. Vyhováral sa, že opravuje husle. Meduška počula o zime od starších chrobáčikov, ale ešte nikdy sa s ňou nestretla. A tak ju vyčkáva. Kto k nej bude v ťažkých časoch najláskavejší a komu zas svojou láskavosťou pomôže ona, to sa dozviete v rozprávke Meduškine kapčeky a svrček, ktorú napísala Elena Čepčeková. Rozprávať bude Jela Lukešová. Veršovaný príbeh budeme vysielať v dvojhodinke pre škôlkarov a škôlkarky.

book_76295_thumb.jpg

Zaľúbený fikus je prázdninová rozprávka o sesternici Dáši. Keď prišla na prázdniny k rozprávačovi príbehu, ihneď ju upútal fikus nachystaný na vyhodenie. Bol už takmer suchý. Dáša to však nemohla nechať len tak. Vzala kvietok fikus na dvor a začala sa oňho starať. To ste ešte nevideli... Ale dopočujete sa to v našom vysielaní pre najmenších. Rozprávku Dany Podrackej bude rozprávať Peter Rúfus.

Príbeh nástenných hodín je rozhlasová hra, v ktorej nezačujeme ani jedinú ľudskú bytosť. Namiesto ľudí nám príbeh vyrozprávajú ožívajúce predmety v jednom útulnom príbytku. Ale tak, ako medzi ľuďmi, aj medzi vecami sa objavia rôzne charaktery. Nájdeme tu mudrca, aj zlostníka, aj... Veď počúvajte príbeh o statočnosti, odvahe a láskavosti nástenných hodín, ktoré sa spolu so svojimi kamarátmi snažia nahradiť chlapcovi rodičovskú lásku. Rozprávkovú hru napísal Emil Borčin a v hlavnej úlohe sa vám predstaví Marián Gallo.

erica hite.clanok.jpg

Bol raz jeden domček, ktorý stál v korune vysokého stromu ako hniezdo medzi vtáčími konármi. Zo zeme ho vôbec nebolo vidno. Kto by sa doň chcel dostať, musel by sa k nemu vyškriabať. A v tomto domčeku bývali lesní mužíci, dvaja bračekovci Bib a Bob. Obaja sa na seba podobali ako vajce vajcu. Svoj les poznali ako vlastnú dlaň a mali v ňom mnoho láskavých priateľov. Keby im nepomáhali, ťažko by si Bib a Bob do domčeka naznášali všetky lesné plodiny, ktoré potrebujú. Ako v každej láskavej rozprávke, aj tu sa objaví ktosi, kto o láskavosti nemá ani poňatia. Anglická ľudová rozprávka je jedným z našich tipov týždňa a vyrozpráva vám ju Imrich Jenča.

paddy donnelly.jpg

V našej dobrodružnej dvojhodinke pre poslucháčov a poslucháčky od 9 rokov si tento týždeň pustíme hru pre deti Havrania skala. Ak sa nebojíte vstúpiť do temných lesov, kde ešte žijú staré slovanské kmene a s nimi ich mágovia, bojovníci, veštci, ale aj nevyspytateľné lesné bytosti,  tak sa chyťte za ruku hlavného hrdinu Gorana. Keď bol ešte celkom malý, uniesli ho zbojníci. Bol až v krajinách, kde namiesto bukov a dubov rástli palmy. Goran však ušiel a vrátil sa domov. Jeho srdce ostalo čisté, ale bude musieť podstúpiť ťažké skúšky. Ukrýva totiž veľké tajomstvo...

allan baker.clanok.jpg

Viete, aké dobrodružstvá môže prežiť malý teriér? No, ak ich vymyslí Herman Melville a Jack London, tak určite veľké a veľkolepé! Tak sa volá aj prvá časť dobrodružnej hry, ktorou uzavrieme našu dobrodružnú dvojhodinku: Veľké dobrodružstvá malého teriéra. A prečo práve v týždni láskavosti? Ak budete počúvať, dozviete sa. Veď kto by už nemal rád a nepomáhal by takému múdremu psíkovi, akým bude hrdina tohto príbehu? Hru pre rozhlas zdramatizoval Vladimír Bágeľ a v hlavných úlohách začujete Alojza Kramára, Vladimíra Durdíka, Jozefa Šimonoviča, Júliu Čunderlíkovú, Hanu Kostolanskú a ďalších.

Abigail Terry.jpg

 Princ Ardašír z mesta Širáz (Jozef Holec), zúfalo zaľúbený do princeznej Hajátannufús z ríše Yaman (Zuzana Tlučková), stojí pred ťažkou úlohou. Rozhodol sa docieliť, aby princezná prestala nenávidieť mužov. Ba čo viac, aby sa aj ona zaľúbila doňho. Cieľ to bol nanajvýš trúfalý. A bez pomoci láskavej pestúnky (Mária Prechovská) aj úplne neuskutočniteľný. Príbeh O Ardašírovi a krásnej Hajátannufús je jedným z tých, ktorým si múdra Šahrazád zachránila život v orientálnej zbierke rozprávok „Tisíc a jedna noc“. Rozhlasovú podobu mu dal Ondrej Sliacky.

Ak máte tri dcéry, ale len jedna z nich je láskavá, na prvý pohľad to nie je veľký dôvod na radosť. Ale ak je tá dcéra taká láskavá, že sa obetuje za záchranu svojho otca a popri tom stihne ešte zachrániť aj človeka zakliateho do zvieraťa... Tak to znamená, že tento týždeň budete počúvať aj rozprávkovú hru Trojruža. V úlohe kupca sa môžete tešiť na Leopolda Haverla. Krásku si zahrala Zuzana Marošová a zakliateho mládenca Dušan Szabó. Slovenskú ľudovú rozprávku do moderných šiat obliekla Jana Kákošová.

A ktorý príbeh vám Dušan Jamrich rozpovie ako posledný v seriáli Blízke rozprávky zďaleka? Nebude o Šípkovej Ruženke, ale O Princovi Šivačárjovi. A bude to princ dobrý aj láskavý. Seriál pripravila Beáta Panáková.

Text: Veronika Dianišková, Rozália Vlasková

Ilustrácie: Sarah Massini, Lisa Marie Robinson, Viktoria Kirdyi, Alena Wágnerová, Erica Hite, Paddy Donnelly, Allan Baker, Abigail Terry, Barbara Szepesi Szucs

Živé vysielanie
??:??