Nesmrteľný polmesiac 1. časť

Téma týždňa

Nesmrteľný polmesiac 1. časť

27. 03. 2018 19:06

Keď povieme, že sme vám nachystali „Nesmrteľný polmesiac", znamená to, že najbližšie dva týždne budú: o nesmrteľnosti, večnej mladosti, nesmrteľných príbehoch, prebúdzajúcej sa prírode a veľkonočných zvykoch.

Prvou rozprávkou „Nesmrteľného polmesiaca" bude Osmijankova prvá vajcová rozprávka. Názov napovedá dve veci: 1. Začína sa ďalšia séria Osmijankových dobrodružstiev, ktoré ste na Juniore ešte nepočuli. 2. Najbližších osem rozprávok od Osmijanka sa vyliahne z vajec, keď už máme tú jar a Veľká noc je za dverami. A skutočne - je to pravda pravdúca. Ale tešiť sa môžete aj na veľkú záchranársku akciu v prvej časti seriálu. Nevedno, či sa ňou zabezpečila malému kuriatku nesmrteľnosť, ale druhé narodenie celkom určite. Obsadenie ostáva rovnaké - Krista Bendová vymýšľa, Ctibor Filčík rozpráva a vy počúvate vo vysielaní pre najmenších.

Bozena Plochanova.jpg

Kde bolo tam bolo, žil raz starček so starenkou. Každé ráno starček chodil loviť ryby. Jedného dňa nad ním preletel čudný vták. Mal zlatú korunku a zlaté pierka. Bol to totiž Vták Ohnivák. Ruskú ľudovú rozprávku o vtákovi, za ktorého by aj chán dal pol kráľovstva, ale ani on a všetci jeho sluhovia nedokážu čarovného vtáka premôcť a chytiť, vám vyrozpráva Gustáv Valach.

Lev Lominago.jpg

Dnom hlbokej rokliny pretekal malý potok. Preskakoval z kameňa na kameň a jeho pesničku mal každý rád. Po zime sa vždy znovu a znovu prebral k životu priviedol k nemu aj všetky rastlinky, ktorých sa dotkol. Rozprávku pre škôlkarov a škôlkarky Nespokojný potok napísal Jevgenij Min a vyrozpráva vám ju obľúbený rozprávač Karol Machata.

pascal campion.jpg

Počas nášho nesmrteľného polmesiaca si v dvojhodinke pre najmenších vypočujete aj rozprávku o indiánskych chlapcoch, ktorí chceli zistiť, Kam chodí spávať slnko. Zdalo sa im neuveriteľné, že sa každé ráno znovu prebúdza... Príbeh napísala Mira Holobachová a rozprávkovou krajinou vás bude sprevádzať rozprávač Gustáv Valach.

Pásztohy Panka.jpg

A pravdaže sa vyberieme aj na šibačku. Karol Machata alias Ententýn nám vo vysielaní pre najmenších vyrozpráva rozprávku Daniela Heviera O veľkonočnom kuriatku.

alexandra junge.jpg

Ententýnom bude aj Zdena Grúberová. Tá nám porozpráva rozprávku o kráľovstve bez mena. Bude o hlúpom kráľovi Múdroslavovi a múdrej princeznej Hlúposlave, aj o nadchádzajúcich veľkonočných sviatkoch a o maľovaní vajíčok a tak ďalej, a tak podobne. Rozprávku O vajci prekvapku vymyslel Tomáš Janovic.

Igor Oleynikov.jpg

Dorotka a iné zázračné krajiny - tak sa volá rozprávková hra, ktorá je v skutočnosti o čarodejníkovi z krajiny OZ. Príbeh o ňom napísal Frank L. Baum a stretneme sa v ňom so sirotou Dorotkou, ktorá sa dostane do zázračných krajín. Presne o tých krajinách jej kedysi rozprávala mamička a Dorotka možno cíti, že jej rodičia sú stále s ňou, len kdesi tam... Dvojdielnu rozprávkovú hru o tom, kde sú tí, ktorí zomrú alebo nás opustia, napísala Zuzana Križková. Príbeh patrí k tým najkrajším z rozhlasového archívu.

Prameň živej vody je poklad z rozhlasového archívu. Podľa baškirského ľudového eposu Ural-batyr ho zdramatizovala Helena Križanová-Brindzová. Prenesieme sa v ňom ďaleko na Ural, ďaleko do minulosti, kde sa ešte zvieratá premieňajú na ľudí a majú zázračné schopnosti. Prenesieme sa do doby, v ktorej svet, ktorý ľudí obklopoval, ešte nemal vysvetlenie a pravidlá. Tie mu poskytli až prvé mýty. V boji esenciálneho dobra a ešte esenciálnejšieho zla proti sebe stoja dvaja bratia - Ural (Dušan Jamrich) a Šulgen (Anton Mrvečka). Prvý neznesie smrť a musí šíriť dobro a šťastie, druhý je lovcom telom i dušou. Obaja, hoci oddelene, hľadajú prameň živej vody. Dozvedia sa o ňom od zranenej labute, ktorú chcel Šulgen zabiť, ale Ural ju zachránil. Nezomrela by, len by trpela, pretože rodičia ju vykúpali v prameni živej vody. Tá labuť je vlastne len jedna z podôb krásnej a múdrej Humaj (Táňa Hrivnáková), dcéry Slnka a vládcu oblohy. Okúzľujúci príbeh plný čarov a symbolov svojou hudbou ozvláštnil Hanuš Domanský.

O nesmrteľnom smrtiakovi a dievčatku Mášenke je rozprávka, ktorú napísal Veniamin Kaverin. Nesmrteľnému smrtiakovi (Peter Debnár) zomrie dcérka a on hľadá dievčatko (Eva Chrobáková), ktoré je presne také ako ona... Originálny námet do rozhlasovej hry prepísala Kveta Slobodníková.

Na ďalšiu šibačku sa vyberieme v seriáli Nezvyčajné zvyky. Dvojčatá Terezka a Samko u babky spoznávajú zabudnuté tradície. Program pripravili Ľuboš Machaj, Veronika Lesana Renčková a Zuzana Jurigová Kapráliková. Okrem známych hlasov Ľudmily Mandžárovej, Martina Kaprálika a ďalších, v seriáli účinkujú aj deti z Detskej rozhlasovej dramatickej družiny.

veronika_lesana_renckova.jpg

Bol raz jeden mládenec Jaš. Bol chvastavý a rád popíjal. Rozhodol sa, že si vezme za ženu bogynku - divožienku. A rovno tú najkrajšiu. Parobci mu ju závideli, ale keď priviedli na svet dieťa, nikto mu nechcel ísť za kmotra ani za kmotru. Jedného dňa stretol bielu pani a posťažoval sa. Čo bolo ďalej, vám prezradí Lucia Párnická v rozprávke Petra Glocka Večný život, večná mladosť.

Prvá tohtoročná časť programu pre deti Knižky mačky Abecedy nás vezme do králičej kolónie okolí panstva Berkshire. Ďaleká cesta za domovom je dobrodružná kniha Richarda Adamsa a môžeme povedať, že už patrí medzi nesmrteľné príbehy. Strhujúcim spôsobom rozpráva o skupinke králikov, ktorá opustí svoju kolóniu, pretože jej hrozí zničenie ľuďmi. Králiky v knihe neprekračujú svoje telesné možnosti, no príbeh je napriek tomu napínavý a dobrodružný. Okrem toho si v programe predstavíme aj knihu Anča z Pomaranča od Kataríny Škorupovej a knihu Kúzelníkov slon od Kate DiCamillo. Program pripravila Michaela Mrázová.

Aldo Galli.jpg

Na brehu veľkej rieky Titarum sa rozprestierali zelené záhrady a uprostred nich zlatý palác princeznej Kembang Melati (Jazmínový kvet). Nečudo, že sa do nej zaľúbil sám mocný kráľ dažďov Rajah Bajir. Premenil sa na motýľa s pestrými krídlami a priletel k princeznej. Ak chcete vedieť, ako táto jávska ľudová, farebná, rozkvitnutá a voňavá rozprávka dopadne, počúvajte rozprávanie Karola Machatu O kráľovi dažďov a princeznej Kembang Melati.

... a nezabudnite počúvať premiéru nášho programu Čo by bolo, keby... sme uvideli pirátsku loď? Tentokrát sa na dobrodružné túlačky spolu s vami vyberú Dado Nagy, Veronika Dianišková, Lucia Kvasňovská a Dušan Kozák. Bude loď, bude rozhovor, budú aj pirátske rozprávky, aj Ostrov pokladov! Prelepte si čiernou páskou jedno oko, nasaďte si trojrohý klobúk a poďho vztýčiť pirátsku vlajku!

Ilustrácie: Sonja Wimmer, Božena Plocháňová, Lev Lominago, Pascal Campion, Pásztohy Panka, Alexandra Junge, Igor Oleynikov, Lorena Alvarez Gomez, Rachel Codd, Olga a Aleksey Ivanov, Veronika Lesana Renčková, Kate Bush, Aldo Galli, Lissy Marlin, David Roberts

Program rádií

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??