Týždeň čudesných bytostí

Téma týždňa

Týždeň čudesných bytostí

06. 03. 2018 14:15

V týchto dňoch stretnete na vlnách Rádia Junior množstvo tých najpodivuhodnejších tvorov.

Bol raz jeden dedinský krajčír Mustafa. Mal veľmi rád kvety. Zvlášť sa staral o ružový ker, ktorý nádherne kvitol po celý rok. Jedného dňa však zistil, že mu kvetinový krík v noci ktosi ozobáva. Keď sa zotmelo, prikradol sa k ruži a našiel pri nej poletovať rozprávajúceho slávika... Ako to celé dopadne, to sa dozviete v rozprávke Jiřího Tomeka Slávikova odmena, ktorú vysielame v našej dvojhodinke pre škôlkarky a škôlkarov. (Ale budeme samozrejme radi, ak sa k našim najmenším pridajú aj starší súrodenci, rodičia, či starí rodičia.) Rozprávať bude Karol Machata.

Claudia Tremblay jar.jpg

Plno čudných bytostí stretneme aj v Umelej rozprávke. Umelý bude kráľ aj princezná, všetci ľudia a dokonca aj chlieb. V Umelom kráľovstve nie je nikto šťastný, ale nikto v ňom nie je ani nešťastný. Ako sa na takomto čudesnom mieste ocitne hrdina rozprávky Ľubice Zapletalovej, to vám v dvojhodinke pre najmenších vyrozpráva Ján Gallovič.

Farmland_Parade_by_bramLeech.jpg

Pán Augustín Žabka chcel mať svoj domček. Aj ho postavil. Bol bielučký ako morská pena, voňavý a spokojný ako pán Augustín po holení. Ale čosi predsa len v jeho domčeku a záhrade nebolo v poriadku. Počuli ste už o tom, že by plot rozprával a ešte bol navyše aj smutný? Nuž, plot pána Augustína bol presne taký. A aj rozprávka Daniela Heviera pre poslucháčov a poslucháčky, ktorí ešte nechodia do školy, sa presne tak volá - Smutný plot. Rozprávať bude Michal Dočolomanský.

Kuk, a je tu vrabec Puk! Veľmi smiešny tvorček, ktorého vymyslel český spisovateľ František Čečetka. Puk rád drieme za komínom. Je to vrabec, ako sa patrí, ale rozumu má menej, ako sa mu mohlo do vrabčej hlavy vmestiť. V prvej časti seriálu Príhody vrabca Puka zatúži po ozajstných nohaviciach. Ako sa jeho odevný sen skončí, vám prezradí Jozef Kroner.

Piper Thibodeau.png

A čo taká blcha? To je tiež podivuhodný tvorček. V kine nepozerá film, ale skáče z jedného človeka na druhého, až sa zahniezdi u starej mamy a s ňou príde domov. Radosť pre deti - nešťastie pre dospelých. Ako si rodina spisovateľky Kristy Bendovej s blškou poradila, vám v Rozprávke o blche porozpráva Eva Krížiková.

Poslednou krátkou, vlastne celkom kratučkou, rozprávkou vo vysielaní pre najmenších bude príbeh Električka Veteránka. Opäť v nej stretneme čudesnú bytosť, pretože električka nebude celkom obyčajná, ale bude rozprávať ľudskou rečou. A navyše ide o úplne staručkú električku, ktorá si pamätá zaujímavé príbehy... Hrdinke rozprávky požičal hlas Richard Stanke.

(Že tieto príbehy vôbec, ale vôbec nepoznáte? Niet divu, v Rádiu Junior ich vysielame po prvý raz, pretože až teraz sme ich vyžrebovali z rozhlasového archívu!)

Malá Celestínka je doma chorá a veru jej je aj dosť smutno. V izbičke má poriadne veľa tej najnudnejšej nudy. A tak dvihne telefón a na druhom konci sa ozve... Podivuhodný pán Baltazár! Že kto to je? Počúvajte rozprávkový príbeh Jána Milčáka Celestínka, ryba a pán Baltazár. V hlavných úlohách „zahviezdia" Marta Šimonovičová ako hlavná hrdinka Celestínka a Ivan Krajíček ako Baltazár.

Rozprávkový príbeh Zuzany Križkovej mal premiéru v Slovenskom rozhlase len minulý rok a je naším tipom týždňa. V jednom kráľovstve žijú kráľ (Miroslav Noga) s kráľovnou (Judita Bílá). V meste prepukne morová epidémia a mladá kráľovná zomrie hneď na začiatku rozprávky. Ďalej nás dobrodružstvami povedie jej dcéra Lina (Lea Haviarová, Zuzana Jurigová - Kapráliková, Tatiana Kulíšková), ktorá bude mať osud veru neobyčajný... Viac vám neprezradíme, len toľko, že príbeh sa trošku podobá rozprávke o trojruži. Je však oveľa košatejší a namiesto nepekného tvora stretneme nádherného jednorožca (Peter Rúfus). Vynikajúco pripravená rozprávková hra sa volá Posledný jednorožec a veru všelikoho v nej bude treba zachrániť...

O pastorkyni a kravičke Rohanke je ľudový príbeh o dobrej nevlastnej dcére a zlej macoche. A ešte aj o rozprávajúcej kravičke! Do slovenčiny ho preložila Jana Tesařová a rozprávať bude Peter Rúfus.

Ak ste našimi poslucháčmi a poslucháčkami, určite ste už začuli aj rozprávky z cyklu Keď hudba rozpráva. Tento týždeň vám grécku legendu vyrozpráva hudba Alberta Roussela a tiež Zuzana Kronerová. Bude to mýtus zo starovekého Grécka o odvážnom Theseovi, ktorý sa vyberie až do hĺbky labyrintu, aby sa tam stretol s čudesným a strašným Minotaurom. Príbeh sa volá Theseus a Ariadna a vysielame ho pre našich poslucháčov a poslucháčky od 9 rokov. Aj tento polhodinový príbeh, aj krátku rozprávku o kravičke Rohanke sme práve vylovili z hĺbky rozhlasového archívu, a tak ich môžete tento týždeň začuť v Rádiu Junior po prvý raz.

Mladý cárovič (Peter Mikulík) sa zaľúbi do najkrajšej dievčiny na svete (Zdena Grúberová). Zaumieni si, že si ju získa, a tak musí prekonať množstvo prekážok i dobrodružstiev. Jeho vyvolená je však tiež z rodu čudesných, tajomných bytostí, inak ju nenazvú len Krásou nevídanou... Známy príbeh napísal Jevgenij Speranskija pre rozhlas ho zdramatizovala Elena Antalová už v roku 1962. Príbeh je určený poslucháčom a poslucháčkam od 9 rokov.

Čudesnú bytosť si od Vianoc (Karol Čálik) vymodlikala jedna starenka (Viera Topinková) so svojím starčekom (František Kovár). Keď milé Vianoce do chalúpky konečne prišli a poriadne si na prípecku odpočinuli, oznámili domácim, že viac už neprídu. Kvôli dvom starým ľuďom sa im predsa neoplatí toľkú cestu merať. A čo tá čudná bytosť? Vianočka Udatný, prosím pekne, teda chlapec vymiesený z vianočkového cesta (Ľubomír Bukový). Vianoce mu veľkodušne vdýchli život a dobrodružstvo sa mohlo začať. Prvú časť rozprávkovej hry Juraja Raýmana vysielame od piatka 9. marca.

VIANOCKA UDATNY Vanda Raymanova.jpg

O zime, čo chcela trvať večne ste už počuli? Chvíľu to vyzeralo, že taká bude tá súčasná. Ale o jednej takejto babke zime (Zdena Grúberová) máme aj rozprávkovú hru v našom archíve. Táto zima sa naozaj rozhodla, že zostane naveky. Bez ohľadu na to, či sa to ľuďom a prírode páči alebo nie. Jedného dňa ju však navštívi mládenec (Róbert Roth) a jar (Zuzana Tlučková) sa pokúsi vyslobodiť. Na prírodné rozprávky sa u nás špecializuje Božena Čahojová-Bernátová, takže aj túto napísala práve ona.