Kočovnícky týždeň

Téma týždňa

Kočovnícky týždeň

11. 01. 2018 18:11

...a spomienka na Mariána Labudu.

Marián Labuda stvárnil veľa rozprávkových postáv. Zahral si veselých šašov, šibalov, brucháčov ale aj drakov, trpaslíkov či Jaroslava, ktorý je povolaním vánok. 5. januára odišiel do hereckého neba, ale jeho srdečne odohrané postavy nám v archíve zostanú navždy. Dve z nich vám ponúkneme v tomto týždni. Od piatka vás Marián Labuda ako Janko Hraško vezme do sveta, ktorý možno pozorovať z volského ucha. Slovenskú ľudovú rozprávku zdramatizoval Július Farkaš, zhudobnil Igor Bázlik a Marián Labuda si rolu najmenšieho nezbedníka na svete nesmierne vychutnal. Od soboty príde na scénu najlepší prstienkár široko-ďaleko – Kubo (Marián Labuda). Jeho prstienky očaria aj vílu Bohdanku (Eva Večerová). Dokonca budeme s prstienkami, Kubom a vílou aj kočovať po jarmokoch. Zázračné prstienky napísala Markéta Zinnerová, preložila Božena Bernátová a do nôt ich premenil Milan Dubovský. Želáme vám príjemné počúvanie a spomínanie.

marian-labuda-producenti.jpg


Ja som tu len mačka je novučičký rozprávkový seriál z knihy Hanny Johansen. Ako vyzerá rodina z pohľadu mačky a čo sa stane, keď si mama z jednej cesty prinesie dieťa, to sa dozviete v našej dvojhodinke pre najmenších. Rozpráva Dagmar Sanitrová. Preložil Ján Jambor.Krokodíly predsa nelozia po stromoch! A okrem toho, mohol by som vás od samej nudy zjesť. To vám nedošlo? Tak sa rozpráva Kroko Zunga Zunga v zoologickej záhrade so svojimi susedmi. Je to veľmi zábavy chtivý krokodíl a veľmi túži po lunaparku. A kolotočiari, ako je známe, to sú známi kočovníci. Ako si Kroko Zunga Zunga vymyslí vlastný lunapark, vám povie Richard Stanke v rozprávke pre najmenších. Krátku rozprávku O krokodílovi a lunaparku napísala Naďa Uličná.  

Vo vysielaní pre najmenších tento týždeň začnú aj dva veľmi kočovnícke seriály. Najskôr to budú Rozprávky s podkovičkami. Cirkusový seriál napísala Libuša Friedová. Prvá časť bude o koníkovi, ktorý vedel telefonovať. Viera Strnisková vám ho porozpráva. A potom prifrčí Bzučavý dedo. „Zo Skalice do Senice, z Čárov do Kútov, zo Studienky do Borinky, z Malaciek do Petra i Jána... Po celom Záhorí putuje dedo s domčekom na chrbte. Je to domček pre tisíc všelých Aničiek a tisíc včelých Zuzičiek...“ Bzučavého dedka a príbehy z úľa zas vymyslel Jozef Repko. Rozprávať bude Karol Machata.

Nedávno ste sa v našom programe Čo by bolo keby... stretli s legendárnym Harrym Potterom a jeho kamarátmi. Ale my sme vás chceli potešiť ešte viac, a tak sme z archívu vytiahli ďalší fantasy príbeh alebo skôr – program o príbehu. Bude o švédskej spisovateľke Astrid Lindgrenovej. Vyberieme sa kočovať a túlať po rozprávkových svetoch spolu s bratmi Levie srdce, ktorí musia zachrániť zázračnú krajinu, ale aj s Pipilotou, skrátene Pipi, či s deťmi z Bullerbynu... Program o Astrid Lindgrenovej a jej príbehoch pre vás napísal Peter Karpinský. Dovidenia v Nangijale! (A toto určite počúvajte, je to jeden z našich najkrajších programov pre deti!)