Vianočná rozprávková nádielka 2. časť

Téma týždňa

Vianočná rozprávková nádielka 2. časť

27. 12. 2017 10:38

V našej dvojhodinke pre najmenších začíname s rozprávkovým seriálom, ktorý vám možno pomôže zaspať. Alebo aj nie. Prvú Rozprávku pred spaním vám vyrozpráva Ján Jamnický, bude o Bračekovi zajačikovi a priletela k nám až z ďalekej Afriky. V programe Rádia junior sa ocitla celkom po prvý raz.

Anita Jeram vyrez.jpg

Chýba vám sneh?V Rádiu Junior ho máme dostatok. Toľko, že z neho môžeme skúmať stupaje všakovakých bytostí. O stopách v snehu bude Ententýnova rozprávka určená našim najmenším poslucháčom. Vymyslel ju Daniel Hevier a rozprávať bude najrozprávkovejší pán - Karol Machata.

Vo vysielaní pre najmenších sa vrátime do vianočných príprav. Presnejšie, do vianočných príprav rodiny Zachystalovej. Keď sa pán Zachystal vybral so synom Jakubom po vianočný stromček, hrali sa na materskú lietadlovú loď a tryskové lietadlo a potom... Čo bolo potom, sa dozviete z príbehu Ludvíka Aškenazyho Malá vianočná rozprávka. Rozpráva Július Satinský.

Hana Stepanova mala vanocni povidka mensia.jpg

Kde bolo tam bolo, boli raz cár a cárovná. Mali dve deti. Cárovič Dmitrij často spieval svojej sestre, cárici Márii, uspávanky. Čas plynul a cárovič Ivan jedného dňa navštívil cároviča Dmitrija. Na stene zazrel portrét jeho sestry. Všetko by šlo ďalej tak, ako sa na rozprávku patrí, nebyť zlej pestúnky... Príbeh o láske s názvom Cárovná sivá kačka začujete tiež v našom vysielaní pre najmenších. Ruskú ľudovú rozprávku upravila Mária Ďuríčková a vyrozpráva vám ju Jela Lukešová.  


Prípad Hrášok je skutočná detektívka. Prípad hrášok treba rýchlo vyriešiť! Prípad Hrášok sa týka slávneho rozprávkového artefaktu, ktorý zmizol z múzea! Ján Uličiansky si požičal andersenovský príbeh Princezná na hrášku a zamyslel sa nad tým, čo by sa stalo, keby niekto slávny hrášok z kráľovského múzea ukradol. V roli komisára zažiari Richard Müller. A keďže ide tak trochu o muzikál, začujete aj pesničky, ktoré sám vymyslel a, pravdaže, vám ich aj zaspieva. Táto rozprávková hra patrí medzi najzaujímavejšie a najnápaditejšie príbehy z rozhlasového archívu. Čo by to už boli za Vianoce, keby sme zabudli na tradičné rozprávky, ktoré síce všetci poznáme, ale aj tak si ich vždy radi vypočujeme? Z tohto súdka je aj rozprávková hra podľa svetoznámeho príbehu Jamesa Mathewa Barrieho - Peter Pan. Rozprávka o chlapcovi, ktorý nikdy nechce dospieť a žije v Krajine Nekrajine. Otvorte okná, možno práve počas nášho vysielania priletí aj k vám! Ale pozor - byť stále malým chlapcom neznamená len radosť, ale aj neschopnosť cítiť skutočnú lásku. Až kým to hlavného hrdinu niekto nenaučí. Rozprávku pre rozhlas zdramatizoval Ján Uličiansky.