Vianočná rozprávková nádielka

Téma týždňa

Vianočná rozprávková nádielka

19. 12. 2017 20:36

Vianoce s Rádiom Junior budú už tradične rozprávkové, čarovné, dobrodružné aj chladivé.

Vo vysielaní pre najmenších sa už po druhý krát vyberieme na Snehuliacke ostrovy. Hlavnou postavou bude tentokrát Mliekový snehuliak Sil Vaster [vester]. Bude to príbeh z takého snehuliackeho divokého západu - teda ďalekého severu. Snehuliakov pochytí snehová horúčka a vyberú sa hľadať poklady. Viac vám prezradí Ctibor Filčík v rozprávke Jána Uličianskeho.

„Bola zima, padal sneh, v diaľke zvonil tichý smiech. To preto, lebo boli práve Vianoce." Rozprávku, ktorá sa odohráva v hodine pred rozbaľovaním vianočných darčekov, odvysielame tiež v dvoj-hodine pre najmenších. Rozpovie vám ju Ententýn (Karol Machata) a vymyslel ju Daniel Hevier.

Pred pár mesiacmi sme pre vás odvysielali rozprávkový seriál Tato básnik, ktorý podľa čarovnej knižky Tomáša Janovica upravila veľká znalkyňa detských príbehov - Timotea Vráblová. Prečo vám to vravíme práve teraz? Nuž, lebo sme vynechali prvú časť rýmovaného príbehu. Keďže bola o Vianociach, šetrili sme si ju na tento týždeň. A ak budete sledovať náš facebook a web, dozviete sa, že s touto rozprávkou sa spája aj súťaž. Počúvajte našu dvojhodinku pre najmenších.

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna Krupenička. Je to dcéra vládcu a je veľmi, preveľmi krásna. Chýr o jej kráse dorazí až k ušiam tatárskeho chána. Krehký príbeh je určený naším najmenších poslucháčom a poslucháčkam. Napísal ho Nikolaj Telešov a vyrozpráva vám ho Jela Lukešová.

Rádio Junior je počas Vianoc vždy trošku tradičné. Potvrdzuje to aj naša krásna rozhlasová Popoluška, ktorú si v archíve nechávame odloženú práve na vianočný čas. A ten čas je konečne tu. Hoci práve táto Popoluška nie je celkom tradičná. Napísal ju totiž Daniel Hevier a je plná jeho krásnych veršov a veršov v podobe pesničiek. Orieškovú hudbu zložil Rudolf Pepucha. V rozprávke si zahrajú veľké hlasy ako Anna Šišková, Marián Slovák, Marek Majeský, František Kovár, Božidara Turzonovová, Lucia Vrablicová, Róbert Roth a Helena Geregová. „Oriešok sa už načína, bola raz jedna dievčina..."