Stridží týždeň

Téma týždňa

Stridží týždeň

28. 11. 2017 17:42

Na Katarínu nám začali stridžie dni. Potrvajú až do zimného slnovratu a hádam až do Štedrého dňa, kým si tí najväčší odvážlivci nesadnú na „luciový stolček", aby uvideli všetky strigy z okolia. Na Juniore stridžie dni potrvajú len týždeň, ale zato pekne hutne.

O ježibabe s dlhým nosom bude jedna z rozprávok pre najmenších. Malý Dežko ostane vo svojom rodnom paneláku, keď jeho rodiča odídu do práce. Aká je to úľava, keď vás konečne tí dospeláci nechajú na pokoji! Dežko teda, napriek chorobe, zvedavo vyjde na prázdnu chodbu a začuje akúsi tichú piesenku... Ako dopadne stretnutie chlapca s jeho novou ježibabou kamarátkou, sa dozviete v rozprávke Vladimíra Bednára. Rozprávať bude Zdena Grúberová.

Čarodejník Mandula pomáhal ľuďom. Bol už starý, vedel viac ako len chlieb jesť. Na polici mal niekoľko kníh v koži viazaných a pomocou nich odklínal ľuďom i statku všakovaké choroby. Ľudia ho vídali, ako celé noci zbieral v hore bylinky a varil z nich čaje a masti. Tento čarodejník sa objaví aj v našej dvojhodinke pre najmenších poslucháčov. Ale nebojte sa, je to skutočný dobrák. Rozprávku o ňom vám vyrozpráva Jozef Kroner a napísala ju Helena Lisická. V Rádiu Junior ju vysielame po prvý raz. Abrakadabra!

Poslucháčom a poslucháčkam v predškolskom veku (ale samozrejme pozývame počúvať všetkých milovníkov rozprávok) vyrozpráva Karol Machata rozprávku o tom, ako sa jeden povozník trápi v snehovej metelici v hore hlbokej, keď tu zrazu... Kde sa vzala, tu sa vzala, baba so sivými vlasmi. Ježibaba. Striga Jamamba! Všetci ľudia v dedine sa jej boja, ale hlavný hrdina má odvahy na rozdávanie. Musí jej rýb nanosiť, lebo je taká hladná, že by zjedla všetko, čo jej príde do cesty. Rozprávku Povozník a striga Jamamba napísala japonská rozprávkarka Mijoko Matsutani.

Ďalšiu ježibabu spoznáme v krátkej rozprávke Radka Bachratého. Aj táto síce vyzerá nebezpečne - ale na druhej strane - čo by už ježibaby v našom dnešnom svete robili? Nuž, možno aj piekli medovníky...Viac vám v príbehu s názvom Ježibaba vyrozpráva ježibábeľ Boris Farkaš.

Tento týždeň sa stretneme aj s jedným z najväčších rozprávkarov všetkých čias - Hansom Christianom Andersenom. Z mnohých jeho krásnych rozprávok sa nám tentoraz najviac hodilo rozhlasové spracovanie jeho príbehu Vojak, ježibaba a kresadlo. Hlavný hrdina príbehu - Vojak (Marián Zednikovič) si jedného dňa len tak vykračuje mestom. Zrazu mu do cesty prikvitne jedna poriadne čudesná bosorka (Elena Petrovická) a daruje mu čarovný predmet. Ten vojakovi pomôže získať to, po čom túži. A ten predmet je taký zázračný, že príbeh o ňom rozhodne stojí za vypočutie. Rozprávku pre rozhlas zdramatizoval Peter Gregor. Obdarený vojačik, strašná bosorka a ďalšie postavy budú hrať, ako im Jaroslav Filip napískal. Alebo napísal? Tak teda napísal. Scénickú hudbu napísal sám Jaro Filip.