Týždeň hudobných nástrojov

Téma týždňa

Týždeň hudobných nástrojov

21. 11. 2017 19:02

O kocúrikovi, ktorý sa učil hrať na husliach je ďalšou z Ententýnových rozprávok. Túto napísal Ján Milčák a vyrozpráva vám ju Michal Dočolomanský. Stretnete sa v nej s čudným kocúrom Kilimandžárom, ktorý stále len z okna vyzerá, až kým si nezmyslí, že... Viac sa už dozviete v príbehu z našej dvojhodinky pre najmenších poslucháčov a poslucháčky.

Do vysielania pre najmenších sme zaradili aj päťjedinú rozprávku Hany Doskočilovej Rozprávky na päť prstov. Božidara Turzonovová vám v desiatich minútach porozpráva rozprávku o piatich pruhovaných prasiatkach, o veveričke, o bocianovi, o kozičke a o tuleňoch.

Žil raz jeden slepý flautista. Ľudí tešil svojou hudbou a chýr o ňom sa niesol široko ďaleko. Krehký príbeh o tom, že ten, kto nemá zrak, o to silnejšie počuje (a to nie len ušami, ale azda aj srdcom), napísal slávny japonský básnik a rozprávkar Ihara Saikaku. Rozprávať bude jeden z najrozprávkovejších rozprávačov - Karol Machata. Rozprávka sa volá O slepom flautistovi.

Počúvajte bratia povesť prastarú, oj, prastarú,

v dávnych časoch zloženú.

Povesť o tom, čo sa stalo na Rusi,

keď tam vládol slávne knieža Vladimír,

zvaný Jasné Slniečko.

Takto spieva v jednej rozprávkovej hre spevák i rozprávač (Vladislav Müller). Práve on nás za ruku i za uši vtiahne do rozprávky s názvom Bohatier Suchmantij, ktorá je okrem príbehov plná clivých ruských melódií a piesní. Stretneme sa s kniežatami i chánmi, ktorých stvárnia hviezdy ako Martin Huba, Dušan Jamrich, Zuzana Kocúriková či Emil Horváth. V tejto rozprávke nehrajú hlavné úlohy len ľudia, ale aj príroda. Rozozvučí sa rieka Dneper i Nepra a ľudským hlasom rozpráva aj Suchmantijov kôň. Rozprávkovú hru podľa staroruskej byliny napísala Helena Križanová-Brindzová. Suchmantij sa v nej vyberie hľadať bielu labuť až k ďalekému moru...

Aby ste sa navnadili, tu je aj ukážka: bohatierska pesnička.

Ukážka - Bohatier Suchmantij
Stiahnuť audio súbor

Viete, kde hrá veľa, ale naozaj veľmi veľa hudobných nástrojov? Samozrejme v orchestri. A keď sa k tomu pridá ešte aj divadlo, spev, kostýmy a príbeh, keď sa to všetko správne pomieša, je z toho... Opera! Uvidíte, alebo skôr začujete, že opera vonkoncom nie je nudná. Zistíte, čo všetko sa musí stať, aby ste ju mohli zazrieť na javisku. Prezradíme vám to v pásme pre deti od 8 rokov, ktoré pripravil Jozef Benedik. Čarovným svetom operného divadla vás prevedie Rasťo Piško. Dozviete sa všeličo o tom, čo je libreto, kto je dramaturg i kedy je opera naozaj kúzelná. Počúvajte program pre deti (i dospelých) s názvom Ako sa robí... opera.

Celý orchester sa rozozvučí aj v rozprávke Peter a vlk. Príbeh o Petrovi, ktorý naháňa vlka vám nevyrozpráva len Karol Machata, ale aj (a hlavne) hudba Sergeja Prokofieva. Ako dokážu hudobné nástroje vyludzovať tóny skákania, behania, napätia i čakania, sa dozviete v príbehu z cyklu Keď hudba rozpráva.