Týždeň na ostrove

Téma týždňa

Týždeň na ostrove

24. 10. 2017 15:28

Niekedy sa stane, že sa plavíte po mori na svojej lodi, keď tu zrazu, z ničoho nič... Ostrov! A ten ostrov začne chrliť vodu. Nemýlite sa, v našej dvoj-hodinke pre najmenších sa stretneme s ozajstnou veľrybou. Tak ako ju vo svojej fantázii videl Rudyard Kipling. Spolu s ním budeme pátrať po tom, Prečo má veľryba úzky pažerák. A toto všetko vám vyrozpráva Július Satinský.

Tam, kde na glóbuse kedysi svietila hviezdička, leží jeden ostrov. Ešte nedávno bol celkom neznámy. Jedného dňa si však kráľ do paláca zavolal troch mládencov a spýtal sa ich, čím sa ich ostrov vlastne preslávil. Odpovedali mu, že... Ale viac sa už dozviete v prvej časti rozprávkového seriálu Námorník Kapko Dierka. Napísal ho Ján Navrátil a v dvoj-hodinke pre najmenších vám príbeh vyrozpráva Viliam Rozboril.

Ďalší hlavní hrdinovia z vysielania pre najmenších síce nie sú zo žiadneho ostrova, ale aj tak všetko robia celkom ináč ako ostatní. Pri upratovaní napríklad môžu nedopatrením zjesť mydlo a dlážku vydrhnú svojím kožuchom. Nerozlučná dvojica, ktorá vyskočila z knižky Josefa Čapka, je späť v Rádiu Junior. Rozprávky O psíčkovi a mačičke vám bude celých deväť týždňov rozprávať Zuzana Kronerová. Celkom pekný spôsob, ako si pripomenúť aj vznik Československej republiky, no nie?

Jedna z najkrajších rozprávkových hier rozhlasového archívu je aj príbeh o Dunajskej kráľovnej. Rozprávka (alebo skôr povesť) sa odohráva v časoch, keď Dunaj ešte nebol takou riekou ako dnes. Obývali ho rôzne vodné tvory, šťuky vedeli rozprávať a kdesi tam mal svoje kráľovstvo aj múdry dunajský delfín (Igor Čillík). Rusalky sa skrývali v hlbinách rieky a občas zablúdili aj do sveta ľudí. Presne to sa jednej z nich prihodí aj v tomto príbehu. Rozprávkovú hru o láske medzi rusalkou (Petra Bernasovská) a človekom (Ján Kroner), medzi vodou a zemou, o priepasti medzi dvomi svetmi a tiež o ich blízkosti, napísala Mária Ďuríčková. Vlny Dunaja i spev rusaliek na notový papier podmanivo zachytil Peter Vaňouček.

Kto by nezatúžil aspoň raz navštíviť Havajské ostrovy? V rozprávkovej hre Oľgy Keltošovej sa nám to podarí. V rodine rybára Majhuna (Ján Valentík) sa jedného dňa narodí dieťa. Podľa veštby to bude silák, akému nebude páru a stane sa vládcom havajských ostrovov. Chlapca pomenujú Kawelo (Alfréd Swan), čo znamená ranná búrka. Veštbe na ostrove nikto neverí. Ibaže babička (Emília Haľamová), ktorá ju vyslovila, bola zamladi vychýrená veštica...

V malej chatrči na ostrove Bujane žil starček so starenkou... Ak vám ešte prezradíme, že krátka rozprávka sa volá Zlatá rybka, určite si spomeniete, čo sa bude diať ďalej. Viac vám o tom porozpráva Alexander Sergejevič Puškin. Jeho príbehu požičia hlas Karol Machata.