Expedičný týždeň

Téma týždňa

Expedičný týždeň

04. 10. 2017 13:33

Popri potoku plnom tŕstia a kríčia vedie cestička. Kdesi odtiaľ počuť čudný hlas, ktorý nášho hrdinu trošku vyľaká. A tak sa vyberie vypátrať, kto to tam narieka. Nájde malé pastierča, ktoré plače kvôli kravke Strakuli. Za každú cenu sa totiž chcela túlať, až zapadla do bahna pri potoku. Ako ju naši hrdinovia vyslobodia a prečo sa rozprávka volá O strakuli, ktorá sa nosila na pleciach, sa dozviete od Júliusa Pántika uprostred dvojhodinky pre najmenších v rozprávke Ruda Morica.

ca862bbb11a8bd97b61b02e688e4636a.jpg

Na poriadnu expedíciu sa vyberieme aj v ďalšej rozprávke v našom vysielaní pre poslucháčov a poslucháčky v predškolskom veku. Eva Krížiková vám vyrozpráva príbeh od poľského spisovateľa Adama Bahdaja Ďaleká cesta. Bude o tom, ako sa raz loďka vybrala až do brezového hájika. Vlastne ju tam zahnal vietor. Stretne sa tam s Myškou Hryzkou a hľadať ju budú jej malí kamaráti.

lodka hajik.jpg

V meste Trnave pri veľkom potoku s ešte väčšou záhradou býva malá Katarínka, ktorá má Papagája Pištu. A práve ten si jedného dňa odletí na poriadny Výlet. Navedú ho naň vrabce, ktoré čvirikajú na najvyššom konári stromu v Katarínkinej záhrade. Rozprávku pre najmenších napísal Július Balco a rozprávať ju bude Ladislav Chudík. Čimčara!

greencheek deviant papagaj.jpg

A vo vysielaní pre našich najmenších poslucháčov sa vyberieme ešte na dve výpravy. Najskôr sa pripojíme k nebezpečnej expedícii Janka a Marienky, teda k expedícii Medovníkový domček. Rozprávkovú hru napísal Vladimír Hanuliak, ale počuť v nej budete aj pesničky Márie Podhradskej. Dokonca si zahrala aj Marienku a Janko nebude nik iný než Richard Čanaky.

Emma Block medovnikovy domcek.jpg

No a poslednou výpravou pre našich najmladších poslucháčov, bude výlet na kopec, ktorý treba uspať. Uspí ho Marián Geišberg a Soňa Horňáková v Buvirozprávke o kopci. Tak ako všetky buvirozprávky, aj túto napísal Daniel Hevier.

Máte chuť na výpravu na nejaké skutočné miesto? Napríklad do stredu sveta? Tak vezmite svojich rodičov, tety, ujov, kamarátov a pripravte sa na Expedíciu Človečia hlava. Pripojíme sa k štyrom starým kamarátom (Juraj Smutný, Richard Sanitra, Ondřej Daniš, Radoslav Kuric) a ich trom deťom (Michal Pecha, Jakub Kováč, Tatiana Penovová). Niektorí z nich nebudú hľadať len stred sveta, ale aj samých seba. Rozhlasovú hru pre celú rodinu napísal Ján Mikuš a premiéru mala len celkom nedávno.

Bohatý kupec (Viktor Blaho) kruto potrestal svojho syna Ivana (Igor Čilík), pretože mu nechcel prezradiť svoj sen. Neskôr ho dal do hradnej veže zavrieť aj cárovič (Ľubo Roman), pretože ani jemu Ivan svoj sen neprezradil. Vo svojej cele dennodenne spieva, až jeho spev začuje cárovičova sestra (Oľga Zőllnerová). Dozvie sa tak, čo hrozí jej bratovi, ktorý sa vybral do ďalekého sveta požiadať o ruku krutú Jelenu Prekrásnu (Eva Rysová). Ktosi musí cároviča varovať... Viac sa dozviete v krásnej rozprávkovej hre Jána Číža Nevypovedaný sen. Napísal ju podľa ruskej ľudovej rozprávky. Hra bude mať v Rádiu Junior premiéru, ale z rozhlasu zaznela po prvý raz už v roku 1967.