Listnatý týždeň

Téma týždňa

Listnatý týždeň

27. 09. 2017 16:48

Terry Jones je naslovovzatý spisovateľ. Je členom komediálnej skupiny Monty Python, píše scenáre, básne, dokonca knihy o histórii stredoveku, ale aj... rozprávky. V našej dvojhodinke pre najmenších sa spolu s ním prenesieme do sveta veterných duchov. Dozvieme sa, čo sú to za čudesné bytosti a ako sa nimi možno stať. Ale pekne po poriadku. Kde bolo tam bolo, striešky na komínoch drnčia, okná praskajú, ale keď napnete uši, začujete aj tichý dupot. Príbeh s názvom Veterní duchovia vám vyrozpráva Gustáv Valach. A pretože v Rádiu Junior máme Listnatý týždeň a kde je vietor, tam sú väčšinou aj listy, aj v tomto príbehu zašuchocú. Lebo práve v listoch rastliny ukrývajú letné slnko...

Nicolo Carozzi.jpg

Vietor nám bude fučať za ušami aj v ďalšej rozprávke pre najmenších. Príbeh litovského básnika a rozprávkara Imantsa Ziedonisa bude o psíkovi so zvláštnym menom - Zažeňvietor. A príbeh sa volá, ako inak - Veterná rozprávka. Rozprávať bude Emília Vášáryová.

Veterna rozpravka Lucy Grossmith.jpg

Pán Augustín si kúpil cestovný lístok a dal si ho za klobúk. Robil tak vždy, aby mal lístok po ruke a nemusel ho hľadať vo vreckách. Klobúk ale od radosti podskočil. Bolo to práve vo chvíli, keď fúkol vietor. „Nemôžeš cestovať bezo mňa!" Stihol ešte zavolať pán Augustín. Či klobúk nakoniec mohol cestovať aj bez pána Augustína (ale s platným cestovným lístkom), sa dozviete vo vysielaní pre najmenších v rozprávke Jána Milčáka O cestovnom lístku. Rozpráva Michal Dočolomanský.

Dellwyn Cunningham.jpg

A pre našich najmenších poslucháčov sme pripravili aj príbeh z jedného veľmi špeciálneho kráľovstva. V tom kráľovstve začnú miznúť princezničky - kuriatka. A to je chvíľa pre ozajstného hrdinu, aby ukázal, čo dokáže a vyňuchal páchateľa. Rozprávku O slepačom kráľovstve napísal Jozef Pavlovič a originálne vám ju porozpráva Karol Machata.

O slepacom kralovstve Anna Pugh.jpg

Listy majú stromy a kvety, ale aj ľudia. Tie ľudské listy nosia poštové holuby. Alebo ak nemáte to šťastie kamarátiť sa s poštovým holubom či doručovacou sovou, tak vám ich rovno do schránky šupnú poštári a poštárky. O tom, ako to chodí na pošte, sa viac dozviete v programe Detskej rozhlasovej dramatickej družiny - Panpulóni.Tentokrát navštívime deti v Banskej Bystrici spolu s autorkou programu Marianou Kovačechovou.

Lucy Fleming 4.jpg

O listoch, ktoré nosia poštári, bude aj rozprávková hra Belasá obálka. Napísal ju Jozef Repko. Ocitneme sa v mestečku Hrdoslavice a uvidíme, že poštári sú naozaj, ale naozaj skrz naskrz rozprávkové postavy! Pretože nosia listy, v ktorých sú dobré správy a doručia ich vždy a za každých okolností. Aj keby... Viac vám už prezradia Karol Machata, Anna Javorková, Emil Horváth či Viera Topinková, ktorí požičali postavám z príbehu svoje hlasy.

Belasa obalka Jill Howarth clanok.jpg

Ďalšiu jesennú rozprávku privial vánok babieho leta na spadnutom suchom lístku. Zeleň kráľ je šťastný kráľ večne rozkvitnutého a plodmi obťažkaného kráľovstva. Jedného dňa sa však sviežosť vytratí, zeleň vädne a plody strácajú chuť... Ako sa toto príkorie skončí, vám v rozprávke Anity Tešovičovej prezradí Karol Machata.

7c68c051391cc08d14ffb61ba10c49d8.jpg

Nad pani Jeseňou sa jedného dňa zamyslel aj Daniel Hevier. Vznikla tak rozprávka O jesennom zlate z cyklu stanica Ententýn. Rozhlasová rozprávková postavička Ententýn v jeden večer začuje šušťanie, vyjde von a objaví zlatú, bohatú pani - pani Jeseň. Jeseň je sen. Jej poklady, zlaté listy, jej na druhý deň rozfúkal vietor. Porozpráva vám o tom Karol Machata.

Lee white.jpg

Pán poštár Kolbaba (Andrej Hryc) sa bude snažiť vrátený list bez adresy doručiť jeho adresátke. Poštárski škriatkovia mu totiž prezradia, že je to list veľmi dôležitý a ukrýva sa v ňom takmer celé pisateľovo srdce. A tak sa poštár vyberie hľadať milú Marienku. Krásny príbeh s názvom Poštárska rozprávka bude o poštárskych škriatkoch, o láske, ale aj o poštárskom tajomstve. Podľa príbehu Karla Čapka ho pre rozhlas napísal Dušan Brindza. A aby si poštár mal na svojej ceste čo pospevovať, zopár pesničiek preňho vymyslel hudobný skladateľ Roman Žiaran.

Marie Cardouat.jpg

Čo si predstavíte pod menom Sadrová sedmička? Sedem sadrových trpaslíkov? Vôbec nie. Sadrová sedmička je seriál o deťoch, ktoré skončili v nemocnici, v jednej veľkej izbe a spája ich sadra - na nohách, na rukách a ktovie, kde všade si možno ešte spraviť úraz. V prvej časti seriálu Vladimíra Klimana dostanú sadroví kamaráti prírastok do izby - chlapca, ktorého čaká operácia očí. Ako dopadne epizóda s názvom Nevinný žart,sa dozviete už v sobotu. Účinkujú: Viera Richterová, Peter Rúfus, Róbert Roth, Ivan Šándor a ďalší.

  Sadrova sedmicka - mensi.jpg

Program rádií

Ilustrácie: Marion Arbona, Nicolo Carozzi, Lucy Grossmith, Dellwyn Cunningham, Anna Pugh, Lucy Fleming, Jill Horwath, Lee White, Marie Cardout, http://www.freepik.com/free-vector/different-kids-being-sick-and-getting-hurt_1046899.htm

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??