Záškolácky týždeň

Téma týždňa

Záškolácky týždeň

12. 09. 2017 16:05

Prázdniny sú len cez prázdniny. Ale každý žiak vám potvrdí, že je to ten najlepší čas na svete. Aby sme si ich rozprávkovo predĺžili, vyberieme sa na ich začiatok. Nielen žiaci sa tešia na prázdniny. Teší sa na ne aj školský zvonec či koberec v riaditeľni. A čo robia cez prázdniny záškoláci a záškoláčky? Nuž, všetko o prázdninách sa dozviete v rozprávke Daniela Heviera O školskom zvonci. Rozprávať bude Zdena Grúberová. Rozprávka patrí predovšetkým našim najmenším poslucháčom a poslucháčkam.

Sally Nixon.jpg

V našej dvoj-hodinke pre najmenších sa ocitneme aj v Básnickej škole. Nie je to len taká obyčajná škola, je to škola rýmovaná! Básničky pre detváky napísala Mirjana Šišoláková a rozprávať budú Mária Buranská a Jakub Gécz z Detskej rozhlasovej dramatickej družiny. Veršovať budú spolu s veľkými hercami - Helenou Geregovou a Petrom Sklárom.

Maisie Paradise clanok.jpg

Rodičia malého chameleóna sa presťahovali z pralesa do mesta, aby sa malý chameleón naučil rozpoznať diela svetovej literatúry. Učenie mu celkom šlo, onedlho vedel spočítať, koľko banánov visí na stromoch. Ibaže si rád aj „zalajdačil". Zvlášť pred vysvedčením. Ako to bolo ďalej, to sa už dozviete v krátkej rozprávke Vladimíra Mikoláška Ako chameleóna vyhodili zo školy. Príbeh vám vyrozpráva Ján Klimo.

Melanie Mikecz.jpg

Záškoláci, záškoláčky, pozor, pozor! Máme tu Hodinu záškoláctva, krátku hru pre deti, ktorú napísal Daniel Hevier. Uvidíte, čo všetko sa stane, keď raz ktosi vymyslí záškolácku hodinu. Viac vám o tom povie Zuzana Tlučková, Miro Noga, Zuzana Kronerová a Marián Zednikovič.

Daniel Shaffer.jpg

Cítili ste sa už niekedy tak trochu mimo? Máme pre vás dobrú správu - nie ste v tom sami. „Mimo" je aj hlavný hrdina hry pre deti Matej (Michal Michna). Tá hra sa volá Šiši, pretože tak začnú prezývať aj jej hlavného protagonistu. V škole sa mu ktovieako nepáči a nie je ani veľmi obľúbený. Hotová živná pôda pre záškoláctvo. Stane sa teda z nášho hrdinu záškolák alebo si pomôže inak? Na svojej ceste stretne aj psíka (Juraj Draxler) či mačičku (Monika Michnová), radiť mu však bude aj zdravý rozum (tiež Michal Michna). Príbeh napísal Benajmín Škreko a hudbou ho dotvoril Martin Burlas.

Julie Van Wezemael.jpg

Čo je to najdôležitejšie, čo musí každé dieťa vedieť? Čítať, písať, počítať? Poďakovať? V knihe Mareka Vadasa - Útek - je najdôležitejšie, aby dieťa vedelo rýchlo utekať. Potvrdí sa to hlavnému hrdinovi knihy, keď ho pohryzie neznámy pes. Ale presvedčí sa o tom najmä vtedy, keď sa spolu otcom a svojím psom Alanom bude musieť vydať na Útek. O takéto záškoláctvo asi nikto nestojí, ale treba aj o ňom hovoriť. Od piatka 8. septembra vysielame prvú časť čítania na pokračovanie, druhú, záverečnú, časť môžete počúvať v podaní Martina Viteka od 15. septembra. Knihu Mareka Vadasa ilustrovala Daniela Olejníková a pred pár dňami za ňu získala významné ocenenie - Zlaté jablko Bienále ilustrácií Bratislava 2017.

daniela olejníková 5.jpg

Dva roky prázdnin - to je sen každej záškoláčky či záškoláka! Ale prázdniny, ktoré zažijú chlapci z francúzskej školy, keď sa sami ocitnú na ostrove ďaleko v mori, budú veru dosť nebezpečné. Tak nasadnite na loď spolu s Briantom (Karol Strážnický), Gordonom (Peter Mikulík) či nepriateľsky naladeným Doniphanom (Emil Kopasz) a mnohými ďalšími malými hrdinami. Všetci budú musieť spolunažívať s divými zvieratami a naučiť sa prežiť. Dobrodružná hra má až štyri časti, tento týždeň si budete môcť vypočuť prvú z nich. Podľa románu Julesa Verna príbeh pre rozhlas zdramatizoval Emil Fillo už v roku 1958. Hra je určená poslucháčom a poslucháčkam od 9 rokov.

Leon Benett 2.jpg

Základná škola na ulici Aničky Očkovičovej 1 nie je obyčajná škola. Vedie ju pani riaditeľka Leontýna Kriedová (Helena Geregová). Triedny učiteľ je dobrák menom i dušou - volá sa Daniel Dobrák (Richard Stanke). Školník to má vždy najťažšie. Toho nášho volajú Zdeno Tabuľa (Peter Marcin). Ani rozprávková hra Klára a roboti, v ktorej sa všetky tieto postavy zišli, nie je obyčajná. Títo traja herci totiž ešte musia stvárniť aj prváčku Kláru, jej dvoch robotov, niekoľkých jej spolužiakov, zdanlivo nepolepšiteľného záškoláka Berca a školského inšpektora Gabriela Gebuľu. Ak ste zvedaví, čo títo všetci, na čele s robotmi, v škole (či za školou) stvárajú, vypočujte si rozprávkovú hru Radka Bachratého.

Rebecca Green.jpg

Za hradbami najmenšieho mesta býval karpatský strigôň s vnučkou - malou dievčičkou, učenou pani sovou a hrozným psom Vlkolakom. Málokto sa k nemu opovážil, lebo ako všetci strigôni, aj on vedel čarovať a človiečikovia z najmenšieho mesta sa ho báli. A presne tento strigôň mal doma záškoláčku. Až kým ho pán školník neupozornil, že aj jeho dievčička musí chodiť do školy. A tak sa začne Strigôňov školský rok. Tento seriál celý vymyslel a zapísal Július Balco. Príhody vnučky a deda strigôňa vám rozpovie Ladislav Chudík. Prvá časť seriálu sa bude volať Posledná lastovička.

strigon olga bajus clanok.jpg

Len sa nezlomiť, povie si ceruzka Hartmund Tvrdý (Ľubo Roman) s ceruzkou Kohinorom Mäkkým (Ivan Krajíček) a vydajú sa na dobrodružnú výpravu na opačný koniec stola. Takto vyzerá začiatok rozprávkového putovania, pri ktorom stačí prejsť pár desiatok centimetrov, aby ste zažili naozajstné dobrodružstvo a nebezpečenstvo. Nájsť treba kus papiera, ktorý konečne možno pokresliť. Namiesto toho však natrafia na nešťastného kráľa Večné pero (Leopold Haverl) a strašného netvora - Strúhadlo (Ľubo Gregor). Najlepšie podmienky pre takýto príbeh poskytuje určite opustený písací stôl neporiadneho záškoláka. V rozprávkovej hre Wojciecha Letkiho budete počuť aj hudbu Braňa Hronca.

Illus_JacquesMaes_SharpenUp_C.jpg

Ako chodil gazda do školy vám prezradí Gustáv Valach. Počkať... Chodil tam vôbec? Nuž, veľmi sa o to snažil, keď sa dozvedel, že hlave učenej sa lepšie vodí. Ale ako to s tým gazdom nakoniec skončilo, sa dozviete v krátkej rozprávke Petra Glocka.

Program rádií

Ilustrácie: Nikhil Tank, Sally Nixon, Maisie Paradise, Melalnie Mikecz, Daniel Shaffer, Julie van Wezemael, Daniela Olejníková, Léon Benett, Rebecca Green, Oľga Bajusová, Jacques Maes

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??