Týždeň v čudesných kráľovstvách

Téma týždňa

Týždeň v čudesných kráľovstvách

05. 09. 2017 08:00

Veľa, preveľa piesku na púšti ubudlo a veľa, preveľa tam vietor zase navial, odkedy žil v jednej arabskej krajine tučný kráľ. Jeho kráľovstvo bolo veru čudesné, lebo bolo na púšti, ale i preto, že sa kráľ čudesne správal. Nechcel totiž ani len vykuknúť zo svojho paláca. Až kým jedného dňa... Viac vám už vyrozpráva Michal Dočolomanský. Príbeh s názvom Tučný kráľ a vtáčik speváčik budete počuť v našej dvojhodinke pre najmenších a napísal ho pre vás Štefan Moravčík.

0c5e090d1129f4c673570f4f7765486e.jpg

Vo vysielaní pre najmenších sa aj Osmijanko ocitne v čudesnom kráľovstve. Vládne v ňom kráľ Elaborát, ktorý je veľmi pyšný na svoju dcéru, princeznú Apraxiu. Pyšný je najmä na jej múdrosť a preto ju pošle do školy. Jej učitelia však musia zmeniť všetky pravdy sveta, aby mohla Apraxia dostať vysvedčenie s jednotkami. Tak napríklad dva plus dva muselo byť po novom sto. A to nie je všetko. Ale zvyšok vám prezradí Ctibor Filčík v rozprávke O učenej princeznej, ktorú vymyslela Krista Bendová. 

Kráľ Perlička vládol kráľovstvu celkom obyčajnému. Čudesné na ňom nebolo celkom nič a kráľ sám bol veľký dobrák. Zvláštne na ňom bolo len to, že Perlička bol veľmi lakomý kráľ. A ešte aj veľmi rád jedol. Ako sa príbeh kvôli týmto zvláštnostiam zamotá, to si už vypočujete v rozprávke pre najmenších Dar kráľa Perličku, ktorú napísala Eliška Bihariová a vyrozpráva vám ho Ida Rapaičová.

Sol_nad_zlato_001 peter uchnar.jpg

Kráľovstvo včelej kráľovnej, teda úľ, navštívime v pokračovaní programu Čo by bolo keby... neboli včely? Ak si myslíte, že by sme prišli len o med, radšej sa pripravte na oveľa vážnejší scenár. Včielky síce sadajú na kvety preto, že ich láka sladký nektár, ale to celé je len šikovná finta rastlín, aby boli opelené. Toto a ešte omnoho viac sa dozviete od hosťa Rozálie Vlaskovej - Tomáša Blaškoviča.

Lisa Falzon vcelia kralovna.jpg

Zbaľte si ruksaky, nasadnite na vlak, ideme loviť výlety! Odvezieme sa na hrad Šášov, prejdeme sa Šášovským Podhradím a navštívime aj štiavnické tajchy. Dozvieme sa, prečo je hrad Šášov Šášovom a aké tajomstvá ukrýva. Na cesty sa spolu s vami vyberie redaktorka Rádia Junior Veronika Dianišková spolu s Evkou Sajanovou z Detskej rozhlasovej dramatickej družiny. Program sme nazvali Lovci výletov: O baníkoch, permoníkoch a kastelánoch.

daniela terrazzini.jpg

V rozprávkovej hre O pätorkárskom kráľovstve sa ocitneme v krajine, v ktorej je všetko, ale naozaj úplne všetko rozprávkové. A to aj vďaka tomu, že v tejto krajine sa vôbec nechodí do školy. Učenie sa považuje za zbytočné a vládnu tam pätorkári. Kráľom je sám Veľký Pätorka. V kráľovstve by si v šetci nažívali spokojne a šťastne, keby... Zdá sa vám toto kráľovstvo poriadne čudesné? Ako to s ním dopadne, si môžete vypočuť v príbehu Petra Kováčika.

Shaun Tan.jpg

Meninkovia sú škriatkovia. Žijú vo vlastnom kráľovstve, ale potulujú sa aj po našom svete. Vždy priletia za meninovými oslávencami a oslávenkyňami a snažia sa splniť ich priania. Ale čo majú robiť deti, ktorých meno sa v kalendári nenachádza? Presne s takýmto problémom sa musí popasovať aj malý Matildo (Miloš Nováček), ktorý sa volá po svojej babke - Matilde. Jedného dňa sa mu ukáže meninka (Oľga Solárová), ktorá aj patrí, aj nepatrí k jeho menu. Práve ona vezme Matilda do svojho kráľovstva. Krásna rozprávková hra Jozefa Urbana s netradičným príbehom je našim tipom týždňa a môžete si ju vypočuť od štvrtka.

E stuart hardy.jpg

Uhorková sezóna sa končí, ale Uhorkové kráľovstvo sa v piatok ešte len začne. Rozprávka bude o kráľovi, ktorý sa chcel veľmi zapáčiť svetu niečím výnimočným. Čo mu radcovia poradili a ako to dopadlo, vám prezradí Eva Rysová v rozprávke Drahuše Černej.

Rozprávková hra Jazykové kráľovstvo taktrochu pripomenie, že školský rok je späť. V tom kráľovstve vládne Kráľ Pravopis (Ivan Romančík) s kráľovnou Gramatikou (Oľga Solárová) a hašteria sa v ňom Porekadlo (Peter Marcin) s Abecedou (Soňa Ulická), pestúnkou (Eva Krížiková) a Ypsilonom (Ľubo Roman) a mnohými inými. A čo takého sa deje v tom Jazykovom kráľovstve? No tak napríklad musí pravidelne zasadať poradný zbor, na ktorom sa prijímajú nové cudzie slová do pokladnice jazyka. Rozprávkovú hru s pesničkami napísal Benjamín Škreko a zhudobnil ju Roman Žiaran.

Kevin Ward.jpg

 

Program rádií

Ilustrácie: Dinara Mirtalipova, Peter Uchnár, Lisa Falzon, Daniela Terazzini, Shaun Tan, E. Stuart Hardy, Kevin Ward

Autorka: Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??