Týždeň na výlete s narodeninovým Rádiom Junior

Téma týždňa

Týždeň na výlete s narodeninovým Rádiom Junior

30. 08. 2017 10:55

Prázdniny sa síce pomaly končia, ale Rádio Junior oslávi 2. septembra siedme narodeniny. To znamená, že sa ešte vyberieme na výlety.

Začnime s tou najväčšou parádou - ide sa do lunaparku Grandioso lunaparco do Hornej Rovne! Magnifico lunaparco teší počas sezóny všetky deti z okolia. Dobrosrdečný impresário (Miroslav Noga) má pre každého milé slovo, cukrovú vatu a atrakcie od výmyslu sveta: Kolotoč (Ľuboš Kostelný), Strašidelný zámok (Matej Landl), Húsenkovú dráhu (Helena Geregová)... A čo keď skončí leto? Impresário zosmutnie a svoj lunapark uloží na zimný spánok. Lenže s tým sa nie každý dokáže zmieriť. Rozprávkovú hru Kam odlieta kolotoč na zimu napísal Radek Bachratý a lunaparkovú atmosféru so svojou hudbou vyčaril Matej Háasz.

rrsb.tina_minorova_kolotoc_jpg.jpg

Na výlety vás vezmeme aj vo vysielaní pre najmenších poslucháčov. Predstavte si, že bola raz aj taká princezná, princezná Blankolína, ktorá sa jedného dňa vybrala na sánkovačku. A to aj napriek tomu, že mala práve „službu" v rozprávkovej knižke, v rozhlasovej rozprávke a ešte aj v televízii. Ako sa tento výlet skončil, sa dozviete v druhej Osmijankovej rozprávke o princeznách. Neposednú princeznú vymyslela Krista Bendová a rozprávať bude Ctibor Filčík.

Princinu a Lízičku už poznáte. Sú to dve mačky - výmyselníčky z Bratislavy. V druhej časti seriálu Mačacie nápady dostanú naše hrdinky pozvanie na veľký výlet do ďaleka. Všetko ostatné vám v rozprávke Jaroslavy Blažkovej napoly rozpovie, napoly „zaveršuje" Zuzana Kronerová.

Ladislav Nesselman.jpg

O psíkovi Prosíkovi nám porozpráva Karol Machata v ďalšej Ententýnovej rozprávke. Daniel Hevier napísal príbeh o psíkovi bez pána. Tento psík je sám sebe pánom, chodí kam chce a robí si čo chce, no napriek tomu je naozajstným psím gentlemanom a má vyberané spôsoby. Dokáže dokonca narábať s príborom! Ak sa s ním chcete vybrať na túlačky, zapnite si tento týždeň našu dvojhodinku pre najmenších.

2472b551b9b641058024fdd24901d117.jpg

Najmenším poslucháčom a poslucháčkam je určená aj krátka rozprávka bratov Bondarenkovcov. Volá sa Dobré srdce a rozprávať ju bude naslovovzatý rozprávkar Jozef Kroner. Stretneme sa s medveďmi, medvedicami i medvieďatami kdesi hlboko v lese.

61d28e1a720092aa037becb72cfae283.jpg

Tohtotýždňové vysielanie pre najmenších uzatvára ďalší veselý rozprávkar. Július Satinský nám povie príbeh Poučenie kráľa Všadebola. Že neviete, čo je to za kráľa ten Všadebol? Nuž, to je taký kráľ, čo žije v krajine kde sa tak z hory ozýva, ako sa do nej volá, býva blízko majonézového údolia a má syna Fafrnka. A jedného dňa sa vyberie na ďaleký výlet... Rozprávku napísal Dušan Grečner.

Joo Hee Yoon kráľ.jpg

Pán Bondík je knihovník, ktorý by si zaslúžil knihovnícku medailu. Veď kto pozná takého knihovníka, ktorý by sa kvôli jednej knižke vybral do knižnice až za polárny kruh? Rozprávku O skvelom pánovi Bondíkovi vám vyrozpráva Viera Topinková a autorkou príbehu je Libuša Friedová.

Victoria Semykina 2.jpg

Kráľovná dažďa kamsi zmizla. Aspoň si to myslia hrdinovia rovnomennej rozprávkovej hry. Nad ich poliami neustále páli slnko, chveje sa horúci vzduch a pučiace rastliny dusí v rozkvete. Hrdina príbehu (Viliam Roháček) sa preto vyberie hľadať kráľovnú dažďa (Bohumila Horniaková), no musí sa vrátiť a vybrať sa ta ešte raz, pretože na tomto nebezpečnom výlete mu musí pomáhať aj jeho milá Marienka (Zuzka Jariabková). Staršiu hru z rozhlasového archívu napísal Theodor Storm a v Rádiu Junior ju vysielame po prvý raz.

8d561c97f03475d1fd9812c65d934446.jpg

Živijó! Oslavujeme narodeniny Rádia Junior! Dokonca už siedme, načim sa vybrať už aj do školy! Ale ešte predtým predsa len trochu pobudneme na prázdninách. Vymysleli sme pre vás totiž darček, ktorý je ako stvorený na záver prázdnin. A na narodeniny samozrejme tiež. Lebo 7 rokov Junior neoslavuje každý deň. Horšie ako dvojka z chovania je príbeh štyroch chlapcov, ktorí trávia prázdniny na horách u strýka jedného z nich. Zažívajú rôzne dobrodružstvá a napriek tomu, že sa im k strýkovi najskôr vôbec nechcelo, napokon... Ale viac sa už dozviete v príbehu, ktorý pre rozhlas napísala Elena Antalová. Účinkujú samé hviezdy, začujete napríklad aj Róberta Rotha, Leopolda Haverla či Vieru Topinkovú.

Becca Stadtlander.jpg

Rozprávková hra O spievajúcej Demänovke už roky kraľuje najvyšším priečkam našej rozprávkovej hitparády. Odohráva sa v kráľovstve víl a vodníkov. O výlety v nej nebude núdza. Hoci okolnosti, ktoré pošlú hlavných hrdinov do sveta, nebudú vždy radostné. Čarovný, rozospievaný príbeh o vílach, ktoré odišli od Zeleného kráľa, napísala Eleonóra Gašparová. Pre rozhlas ho v roku 1985 zdramatizoval Peter Gregor. Spev víl do nôt zapísal Ivan Dubecký. Toto si určite nenechajte ujsť.

b0U4.janet_and_anne_grahame_johnstone_jpg.jpg

 
Program rádií

Ilustrácie: Allison Black, Tina Minorová, Ladislav Nesselman, Phoebe Ryan, Joo Hee Yoon, Victoria Semykina, Hajin Bae, Becca Stadtlander, Anne Grahame Johnstone
Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??