Týždeň na koľajniciach

Téma týždňa

Týždeň na koľajniciach

08. 08. 2017 17:10

Lokomotíva Amálka veľmi túži vedieť, kde sa jej koľaje stretávajú. Vydá sa teda na dlhú cestu hľadať toto magické miesto. Amálka (Darina Vašíčková) pocestuje s kominárikom (Ivan Krajíček) a so zvláštnym revízorom, ktorý všetko vie a vo vreci má plno buchiet (Ľubo Roman). Rozprávkovú hru o veselej, dobrodružnej a občas aj nebezpečnej jazde za svojím snom napísal Peter Bero. Koľaje, tunel aj železničné podvaly rozospieval Rudolf Geri.

adaa5beaadacfd5f430d7dbeb860c03c.jpg

Zo železničnej stanice v Hornom Orieškove každý deň odchádza Rýchlik a Pomalík. Rýchlik krajinou len prfrčí, pomalík si ju rád vychutná. Len beda, keď žiak Štefan Papučka rýchlik nestihne a s pomalíkom zmešká vyučovanie. Takúto rozprávku pre vás vymyslel Daniel Hevier a vyrozpráva vám ju Karol Machata.

0e7cc02b53835d75f7c2d717c6fc00fd.jpg

Po koľajniciach, ale aj po mori sa povezú traja bratia - Všadebrada (František Výrostko), Všadekapusta (Miroslav Noga) a Všadejama (Dušan Cinkota). Do ďalekého sveta ich poženie, ba až vyženie, smútok za ich milovaným gazdom (Marián Geišberg). A toho zas do sveta vyhnal tajomný ráčkujúci ženský hlas, ktorý sa mu „prihovoril" spevom. Komu ten hlas (Monika Slezáková) patril? Dozviete sa v dobrodružnej rozprávke, ktorú veľmi voľne na motívy Jozefa Cígera Hronského napísal Gejza Dezorz. Tri múdre kozliatka putujú do Amériky a v ušiach im znie hudba Rudolfa Pepuchu.

_vyr_18076tri-mudre.jpg

Keď pán drak Vlakanavlakavlakanavlak zje poslednú princeznú v kráľovstve, začnú sa jeho veľké útrapy. Nič iné ako princezné zjesť nedokáže. Pán drak stratí chuť do života a chorľavie. Navyše sa dočíta, že istý Janko zabil istého draka... Skrátka, Vlakanavlakavlakanavlak musí zmeniť svoj život. Ako to súvisí s naším „Týždňom na koľajniciach", sa dozviete v rozprávkovej hre, ktorú na motívy príbehu Jiřího Mareka napísal Vladimír Kovařík.

lizzy stewart.jpg

Po koľajniciach do Rádia Junior pomaly prichádza Mary Lennoxová. Zatrpknuté dievčatko, na ktoré čaká úplne nový život. A veľa tajomstiev. Možno túto malú slečnu poznáte z knihy Frances Hodgson Burnettovej. Z Indie prichádza do Anglicka nielen odhaľovať tajomstvá, ale aj zistiť, že pohybovať sa len po svojich vyjazdených koľajničkách ľuďom veľa šťastia neprináša. Tajomstvo záhrady pre rozhlas spracovala Lucia Párnická.

julia sarda 2.jpg

Nielen po koľajniciach sa vyberieme aj do literárneho sveta Julesa Verna. Za 80 dní okolo sveta sa pokúsi prejsť pán Fileas Fogg (Ján Jamnický). Vlakom, loďou, slonom... Prečo? Stávka. Stihne to? S kým vyrazí? Čo sa mu cestou prihodí? Dozviete sa v dobrodružnej hre pre deti mládež, ktorú podľa románu Julesa Verna napísal Ján Bajla. Scénickú hudbu zložil Jaroslav Meier.

lev kaplan.jpg

Načneme aj dva nové seriály. Privítame malého Mikuláša, ktorý nám každý týždeň prinesie niektoré zo svojich huncútstiev. A bratislavským propelerom sa vyberieme po Dunaji, za jeho príbehmi. Príhody malého Mikuláša zaznamenal francúzsky spisovateľ René Goscinny, preložila ich Beáta Panáková a svoj hlas im požičal Pavol Michalka. Seriál Dunajská cesta napísala Viki Janoušková. Prihovorí sa nám v ňom Eva Matejková a Martinka Kapráliková.

Program rádií

Ilustrácie: Lydia Golden, Lizzy Stewart, Julia Sarda, Lev Kaplan
Autorka: Rozália Vlasková

Živé vysielanie
??:??