Týždeň na vlnách

Téma týždňa

Týždeň na vlnách

01. 08. 2017 14:57

V júli sme sa túlali cez naše príbehy po kontinentoch. V auguste sa budeme túlať na vlnách, po koľajniciach, v sedemmíľových čižmách aj vo vzduchu. Začíname Týždňom na vlnách.

Sadko je veľmi dávny a slávny hrdina ruských bylín. Najchýrnejší gusliar z Novgorodu. Rád sa nechal unášať na vlnách svojho starobylého strunového nástroja. Ale zlákali ho aj vlny mora a morského cára. Ako sa z chudobného gusliara stane bohatý kupec a zať morského cára, sa dozviete v rozprávkovej hre Sadko vo vodnom cárstve. Bájneho hrdinu pre rozhlas v roku 1963 zvečnil Michal Príbus. Sadkove čarovné tóny do nôt zachytil Zdeněk Cón. V úlohe Sadka budete počuť Antona Mrvečku. Morského cára si zahral Andrej Bagar. Ale začujete aj Evu Krížikovú v úlohe morskej princeznej Volchovy, či Karola Zachara v úlohe rozprávača. Skrátka, ponúkneme vám archívnu lahôdku.

Ilya_Repin_-_Sadko_-_mensie.jpeg

Ruské byliny sú staré, ale grécke mýty sú ešte staršie. Na morských vlnách vás vezmeme aj do kráľovstva boha Poseidóna. Vystriehneme ho vo chvíli, keď sa zaľúbi do morskej nymfy Amfitrité. A bude božská svadba, na ktorú prídu všetci slávni grécki bohovia. O veselici V podmorskej ríši vám porozpráva Emília Vášáryová v cykle Grécke mýty. Príbeh pripravila Anna Floriánová a hudbu zložil Vladimír Godár.

Arbetta deviant art.jpg

Svätý Enoch je loď, ktorá na to, aby mohla konečne vyplávať, potrebuje už len debnára. Lenže voľný je len starý Cabidoulin (Gustáv Valach), ktorého žiadny kapitán na svojej lodi nechce vidieť. Cabidoulin je samá povera a zlá predtucha. Doktor Filhiol (Ľubo Roman) však presvedčí kapitána Bourcarta (Igor Čilík) a výprava sa môže začať. Dobrodružný román Julesa Verna - Morská obluda - premenil na dobrodružnú rozhlasovú hru Alexander Balogh.

Jillian Tamaki orezane.jpeg

O statočnom náčelníkovi Longorikovi rozpráva polynézska legenda. Longorik (Vladimír Durdík ml.) je náčelníkom kmeňa, ktorý postihlo nešťastie. Veľmi sa trápi, pretože nevie, ako svojim ľuďom pomôcť. Pod vplyvom svojho Videnia sa vydá na šíry oceán hľadať Šťastný ostrov. Legendu z Polynézie pôsobivo zdramatizoval Jozef Bratina.

2Txi.longorik_vyrez_jpg.jpg

Hoci sme práve v polovici letných prázdnin, nakukneme na chvíľu aj do školy. Veď je to škola, do ktorej svoju dcéru zapísal aj sám vodník. Áno, do ľudskej školy, lebo tá je vraj lepšia ako vodnícka. Tá dcéra sa volala Vlnolapka a od iných detí ju líšil len zelený nádych jej vlasov. Všetko ostatné sa o vodníckom dievčatku dozviete z rozprávky Márie Ďuríčkovej a z úst Karola Machatu.

  kosal sok.jpg

A keď už sme pri tých vodníkoch... Vodná veda vysvetlí aj vodníka. Čo je to vodná veda? No predsa hydrobiológia. A ako vysvetlí vodníka? Toto a mnoho iného sa dozviete z programu Rozálie Vlaskovej Zvedavec. Prezradí vám to hydrobiológ, ekológ, cestovateľ, vedec a učiteľ Tomáš Derka. Zvedavé otázky dostal aj od detí zo Základnej školy Dlhé Hony v Trenčíne.

JXt3.marian_capka_mlyn_vodnik_vyrez_jpg.jpg

Povesť o pastorkyni Margite a jej krutej a žiarlivej macoche Besnej, určite poznáte. Ale možno nepoznáte príbeh, ktorý napísal Metod Král s Rudolfom Dobiášom. Aj on je o Margite a Besnej. Aj on sa odohráva pri Váhu, na Váhu a vo Váhu. Margita (Viera Topinková) a Besná (Zuzana Kronerová) sú hašterivé dcéry strečnianskeho vladyku (Gustáv Valach). Ako skončia ich večné šarvátky, sa dozviete z rozprávkovej hry Vrkoč Váhu. Ivan Dubecký im bude do hádok krásne vyhrávať.

Dušan Grečner.jpg


Program rádií

Ilustrácie: Pawe Kuzcynski, Ilya Repin, Arbetta, Kosal Sok, Marián Čapka, Dušan Grečner

Autorka: Rozália Vlasková

Živé vysielanie
??:??