Týždeň v Ázii

Téma týždňa

Týždeň v Ázii

26. 07. 2017 15:27

Po Európe, Amerike a Afrike sa tento týždeň vypravíme do Ázie.

Čo by bolo keby... sme stretli dinosaura?
Tak znie názov ďalšej premiéry nášho programu pre celú rodinu. Tento týždeň sa prenesieme do prehistorických čias s paleontológom Martinom Vlačikym. A viete, kde sa to kedysi dinosaurami len tak hmýrilo? V Afrike. Tam ste s nami nakukli minulý týždeň. Program pripravila Veronika Dianišková a do dávnoveku nás budú sprevádzať aj príbehy Julesa Verna, v ktorých sa odvážna posádka vyberie až do stredu Zeme.

Liza Lewis 2.jpg

Ďalšou horúcou novinkou je príchod novej literárnej kamarátky do rozhlasového archívu. Volá sa Johanka a práve sa presťahovala do... ako to len povedať... Do Zapadáčika. To je ešte kúsok ďalej ako Zapadákov. Jej dobrodružstvá a dobrodružstvá jej nových spolužiakov, kamarátov, mamy a malého bračeka Samka vám rozpovie Zuzana Jurigová-Kapráliková. Krásnu knihu Johanka v Zapadáčiku napísala Toňa Revajová.

johanka.png  

Na brehu morskom dub zelený
a zlatá reťaz na dube...

Tak sa už tradične začína rozprávka Alexandra Sergejeviča Puškina. Že ste o takom dube ešte nepočuli? Nuž, v tejto rozprávke to znamená čosi ako „Kde bolo, tam bolo...“ Vypočujeme si príbeh podobný našej rozprávke o Zlatovláske. Hlavnú hrdinku (Anna Javorková) si zoberie za ženu sám cár Saltán (Ján Kroner). Na hrade však žije aj zlomyseľná a závistlivá macocha (Eva Krížiková) s dcérou (Zuzana Fialová). Tie chcú mladej cárovnej ublížiť. Keď sa cár vyberie do boja a cárovnej sa narodí synček (Róbert Roth), macocha s dcérou mu pošlú správu, ktorá ho veľmi zarmúti... Ako to bolo ďalej, to sa už dozviete v rozprávkovej hre O cárovi Saltánovi a jeho synovi, ktorú na motívy Puškinovho príbehu napísal Anton Dub.

ivan bilibin.jpg

Kde bolo tam bolo, bol raz mladý Aladín (Daniel Fischer). Jedného dňa stretol čarodejníka (Štefan Kožka), ktorý ho klamstvom prinútil odvaliť skalu. A za tou skalou bol, predstavte si, ukrytý poklad. Čarodejník Aladínovi prikázal odtiaľ priniesť starú lampu, ale tak, aby sa jej ani poriadne nedotkol. Hlavný hrdina však čarodejníka neposlúchne a lampu, ktorú nájde, pošúcha. V príbehu zo zbierky Tisíc a jednej noci sa ocitneme priamo v Bagdade a otvoria sa nám dvere do zázračného sveta. Rozprávkovú hru Aladín a čarodejná lampa pre rozhlas napísal Ivo Gogál. Ján Ančic, podobne ako duch lampy, vyčaroval k rozprávke scénickú hudbu.

aladdin 2.jpg

V jednom z rozprávkových príbehov sa ocitneme až v ďalekom Mongolsku. Všetci obyvatelia stepi tam odpočívajú v jurte. Iba spevák (Leopold Haverl) spieva svoju pieseň o činoch bohatiera Džanga. Džangov prsteň mal vraj nesmiernu cenu – väčšiu než všetky poklady sveta. Kto Džangov prsteň mal, ten bol pánom slobody. Mladý Bajgyr (Dušan Jamrich) sa rozhodne stratený prsteň hľadať. Od tejto chvíle nás už mongolskou krajinou ďalej povedie rozprávač Július Pántik. Autorom rozprávkovej hry je František Navara, scénickú hudbu zložil Igor Bázlik.

Zayasaikhan Sambuu 4.jpg

V Ázii ostaneme aj s ruským spisovateľom Antonom Pavlovičom Čechovom. Je to síce autor pre dospelých, ale nezabudol ani na príbehy pre deti. Jedným z nich je krátka rozprávka Gaštanka. Tak sa volá malý psík, ktorý sa osamelo túla po meste. V tom sa otvoria dvere do domu a Gaštanka vstúpi dnu... Príbeh vám vyrozpráva Dušan Jamrich.

gastanka gennadij spirin 1.jpg

Do Číny nás vezme rozprávač Gustáv Valach. Navštívime chudobný domček malého Tua a jeho otca. Jedného večera Tuo lúska bôby, spieva si a zrazu sa mu niekto (alebo niečo?) prihovorí... Viac sa dozviete z čínskej ľudovej rozprávky Spievajúci bôb. Už sme naznačili, že v rozprávke sa bude spievať – a to je situácia, ktorú máme u Gustáva Valacha najradšej.

felicity house.jpg

Krásnu kórejskú rozprávku O chlapcovi Son-Irovi nám zas rozpovie Július Pántik. Bude o staručkom kráľovi, ktorý nemá syna a preto si hľadá nástupcu. Kto ním bude? Rozhodne o tom semienko a úcta k pravde.

suro-140917-1.jpg

Pôjdeme aj do Malajzie. Tam na nás bude čakať Bidasari, najkrajšia dievčina v kráľovstve. Bidasari (Dušana Fašungová) je tajuplná bytosť. Svojich pôvodných rodičov nepozná. Tí súčasní (Alojz Kramár, Viera Bálinthová) ju našli v horách. Keď sa o jej kráse dozvie žiarlivá kráľovná (Zuzana Šimečková), Bidasari sa začnú veľmi krušné časy. Vypočujte si jej príbeh v malajskej ľudovej rozprávke, ktorú zdramatizoval Michal Príbus.

333d63abde0a15d7d81f303f2f6db0c0.jpg

A teraz Kazachstan. Traja bratia (Vlado Černý, Peter Rúfus, Jozef Vajda) nájdu na poľovačke záhadný kameň, na ktorom je odkaz od prekrásnej dievčiny. Je ňou Ajslu (Zdena Studenková). Ajslu je nádherná, ale je len jedna, kým bratia sú traja. Len jeden sa môže stať jej ženíchom. Mal by to byť ten, ktorý prinesie najdrahší dar. Lenže dar sa nebude merať peniazmi... Kazašskú ľudovú rozprávku Traja bratia a prekrásna Ajslu pre rozhlas spracovala Helena Križanová–Brindzová. Orientálne tóny lúdili traja muzikanti: Bohumil Trefný, Lídia Stanová a Igor Bázlik.

  catrin welz-stein.jpg

A napokon pôjdeme aj do Uzbekistanu. Presnejšie, do mesta Afrasiab, v ktorom žije aj veľmi rozčarovaný šach. Zlodeji ukradli všetko, i to, čo bolo priklincované. Šach preto jedného dňa vezme rozum do hrsti a zlodejov sa rozhodne osobne dolapiť. Uzbeckú ľudovú rozprávku Šach a zlodeji vám vyrozpráva Jozef Kroner.

e5ce68f9c6fe112105ba7eca545e5e25.jpg

Našu dvoj-hodinku pre najmenších poslucháčov osviežime tromi začínajúcimi seriálmi. Najskôr sa prigúľa malý ježko Pichuľko. V jeho prvom príbehu nám Jozef Kroner rozpovie Ako Pichuľko nasucho obišiel. Pichuľka vymyslel Rudo Moric, autor mnohých zvieracích rozprávok. Potom príde kocúrik Modroočko. Tomu vdýchol život Jan Kolář. Modroočko zažíva rôzne dobrodružstvá, ktoré si zapisuje do denníka. Príbehy Zo zápisníka kocúrika Modroočka nám vyrozpráva Viera Topinková. A napokon odštartujeme aj seriál Naozaj! V prvej časti sa dozviete Prečo pavúky pletú siete. Rozprávky z ríše zvierat napísal Václav Šuplata a vyrozprával ich Ján Gallovič.

3691994a08c9d68dd4d79d05089aa5d9.jpg

Program rádií


Ilustrácie: Maria Rabinky, Liza Lewis, Juraj Balogh, Ivan Bilibin, Zayasaikhan Sambuu, Gennadij Spirin, Felicity House, Warwick Goble, Catrin Welz-Stein, Olga Popugaeva

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??