Európsky týždeň

Téma týždňa

Európsky týždeň

05. 07. 2017 09:40

Letné rozprávkové túlačky štartujeme v Európe.

Krátke správy z vysielania pre najmenších poslucháčov:
Bol raz jeden chlapec a volal sa Marek. Ak by ste ho niekde stretli, spoznáte ho podľa toho, že má dve nohy, dve ruky, uprostred tváre jeden nos... Zatiaľ je to malý chlapec a kým sa stane veľkým, čaká, kým narastie. S Marekom prichádzajú Rozprávky z červenej ponožky od spisovateľky Jaroslavy Blažkovej. Rozpráva nezameniteľný Marián Zednikovič.

blazkova 2.jpg

Osmijanko nám tento týždeň rozpovie a zaspieva sladkú rozprávku O utečených tvarohových buchtičkách. Do „Európskeho týždňa“ sa zapoja dve malé myšky v rozprávke anglickej spisovateľky Beatrix Potterovej O dvoch nespratných myškách.

two bad mice resized 2.jpg

Český seriál Aloisa Mikulku Kozmorozprávky prinesie príbeh s vážnym názvom Vesmírna havária. Obsah rakiet však nebude až taký vážny - zistíte, ako vzniká smradomrak.

ilonka karasz.jpg

Na našich potulkách sa preplavíme aj na Britské ostrovy. Tam nám spisovateľ Charles Dickens otvorí dvere do rozprávky o kráľovi a kráľovnej, ktorí mali 19 detí. Kráľ jedného dňa kúpi poriadne veľkého lososa, ako sa pre takú veľkú rodinu patrí. Ryba však predsa len nie je dosť veľká a kráľovi do kráľovskej výplaty ešte chýba mnoho dní. Zrazu stretne starenku, ktorá je raz neviditeľná, inokedy nie. Kráľovi zíde na um, že to bude asi víla. Príbeh sa poriadne zauzlí, veď Charles Dickens bol naozaj naslovovzatý rozprávač, ktorý na svet priviedol napríklad aj obľúbeného hrdinu - Olivera Twista. Príbeh s názvom Čarovná rybia kosť je ale celkom iný, čarovný a rozprávkový. Rozpovie vám ho František Kovár.

F D Bedford.jpg

Modrý vták nás zanesie do Francúzska. Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno kráľovstvo a v ňom jedna panovačná kráľovná Fúria (Eva Rysová). Aj kráľ (František Kovár) tam bol, len o ňom skoro nikto nevedel. A boli tam aj dve princezné (Eva Kvietiková a Erika Bauerová), ktoré chceli nájsť lásku. Alebo – tá jedna, rozmaznaná, sa chcela vydať za bohatého a pekného princa a tá druhá hľadala lásku. Ako to celé dopadne a akú úlohu v tom celom zohrá modrý operenec, to sa dozviete v rozprávkovej hre podľa príbehu Marie de Aulnoy, ktorú pre rozhlas napísal Ján Číž. Scénickú hudbu vyštebotal Igor Bázlik.

victoria keeble.jpg

Tajomstvá zázračnej skrine je rozprávkový seriál, ktorý začneme v Rádiu Junior vysielať práve tento týždeň. Tentokrát zo skrine vytiahneme prvý príbeh. Ocitneme sa vo Vojvodine a stretneme sa s tromi bratmi. A možno si aj na husliach zahráme nádherné piesne, ktoré... Ale viac sa už dozviete v príbehu Miroslava Demáka a Vladislavy Feketeovej. Rozprávať bude Zdena Grúberová.

taryn.jpg

Sen o Undine sa bude snívať rytierovi, ktorý zablúdi do tmavého lesa. Za búrky sa ukryje v chatrči, v ktorej žije rybár (Ivan Krivosudský) s rybárkou (Viera Topinková). Hlavný hrdina zrazu spoza okna začuje chichot. Jeho hostitelia mu nie a nie prezradiť, kto sa to tam smeje. Onedlho sa ukáže krásna Undina (Zuzana Vačková) a príbeh o láske medzi mládencom Hulbrantom (Ján Gallovič) a vodnou vílou sa môže začať. Rozprávka je dielom francúzskeho autora Friedricha de la Motte – Fouqué a pre rozhlas ju zdramatizoval Ľudovít Petraško. Vlny, búrku a hlas rieky do nôt povpletal Mirko Krejči.

arthur rackham.jpg

Bratia Grimmovci nás zavedú do kráľovstva kráľa Slavomíra (Boris Farkaš) a kráľovnej Stanislavy (Dagmar Sanitrová). Žijú si spokojne a šťastne aj s princom Brankom (Richard Labuda), kým im jedného dňa cudzinec neprivedie Železného Jána (Ivan Romančík). Tajomného muža pokrytého hrdzou zavrú do klietky, pretože je nebezpečný. Železný Ján ukrýva veľké tajomstvo. Dozviete sa ho z rozprávkovej hry Zuzany Líškovej.

xun wang.jpg

Kde bolo tam bolo, žila raz jedna princezná Chcevedieť (Alena Pajtinková), ktorá za každú cenu chcela vedieť, kto je ten tajuplný, nepríjemný a podlízavý Barón z Hopsapichu. Kráľ Slovodrž (Igor Adamec) jej to tajomstvo nemohol prezradiť, pretože to barónovi sľúbil. A ako naznačuje jeho meno, kráľ musí slovo dodržať. A tak Barón z Hopsapichu (Daniel Fischer) môže robiť neplechu naďalej. A nie len takú ledajakú - ulakomí sa dokonca na samotnú princeznú. Kto sa stane jej záchrancom a vylieči ju zo zvedavosti, ktorá ju takmer priviedla do záhuby? Veselú rozprávkovú hru o prefíkanosti napísal nemecký romantický spisovateľ Clemens Brentano a pre rozhlas ju zdramatizoval Svetozár Sprušanský. Pesničky a hudbu k príbehu skomponovala Sisa Michalidesová.

097792b6fbffd9d22bc14ea1977f6498.jpg

A napokon sa v tej našej Európe presunieme aj celkom na juh, až do samotnej Andalúzie. Žije tam jeden chudobný príštipkár. (Dnes má toto slovo skôr hanlivý význam, ale kedysi to bol opravár obuvi.) Jeho sused je zas veľký boháč. Jeho žena, boháčka, má dobré srdce, preto príštipkárovi pomôžu. Ako to s tým bohatstvom nakoniec dopadlo, vám rozpovie Dušan Tarageľ v španielskej ľudovej rozprávke Boháč a príštipkár.

robert lumley.jpg

Xaver Baksa je šikovný chlapec. Bystrý aj tvorivý a možno trochu menej nadaný v telocviku. Práve nastupuje do novej školy. A v tej sa budú diať veci! Všetko sa dozviete z čítania na pokračovanie z knihy Daniela Heviera Xaver s nohami do X. Číta Jozef Benedik. 

385379.jpg


Program rádií

Ilustrácie: Ilonka Karasz, F. D. Bedford, Victoria Keeble, Arthur Rackham, Xun Wang, Robert Lumley,

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišová

Živé vysielanie
??:??