Týždeň šašov a klaunov

Téma týždňa

Týždeň šašov a klaunov

13. 06. 2017 15:26

Na Juniore nás bavia šašovia a klauni.


Bola raz jedna spisovateľka Elena Čepčeková a bolo raz jedno kráľovstvo, ktoré vymyslela práve ona. A nebolo to len také hocijaké kráľovstvo. Žila v ňom princezná, ktorá vôbec nebola veselá. Naopak, stále nariekala, pretože ju chceli vydať za jedného z princov, ktorí sa jej vôbec, ale vôbec nepáčili. Jej pestúnka sa rozhodla, že jej nájde ženícha, ktorý síce nebude klaunom, ale bude ju vedieť rozveseliť. Skoro ako šašo. Ibaže nebude zas až tak veľmi na smiech. Aby sa to mladému šuhajovi podarilo, bude potrebovať odvážne srdce, ale aj zázraky. Viac sa už dozviete v rozprávkovej hre Roztancované kráľovstvo. No a zaujímavé na tomto príbehu je aj to, že ako princeznú budete počuť Emíliu Vášáryovú a v úlohe jej ctiteľa Jakuba sa vám predstaví Ľubo Roman. Ale v príbehu začujete napríklad aj Stana Dančiaka a legendárnu rozprávkarku Vieru Bálinthovú.

  Marion Arbona comptines.jpg


Šašovia sa niekedy môžu zísť aj do dažďa. Aby trochu rozohnali mraky alebo aby vytiahli veľký farebný dáždnik, pod ktorý sa možno ukryť. Dažďové kvapky majú hneď inú chuť! Pásmo o rôznych šašoch, plné básničiek a hravých príbehov, pre vás pripravila naslovovzatá „rozprávkologička“ - Timotea Vráblová. Netradičný program pre celú rodinu sa volá So šašom pod dáždnikom a v Rádiu Junior ho vysielame po prvý raz.

  klaun.jpg


Viete, ako vzniká klaun? Myslíte si, že je možné vyštudovať klaunstvo v škole? Omyl. Klauni sa rodia svojim rodičom – klaunom. Všetko sa dozviete v krátkej rozprávke Daniela Heviera, Vo vysielaní pre najmenších vám ju rozpovie Zuzana Kronerová.

Niektorých klaunov voláme šašovia. A sú aj klauni, ktorí nemusia žiť len na hrade či zámku a zabávať kráľa a jeho dvoranov. Náš rozprávkový šašo v príbehu Štefana Moravčíka napríklad žije na lúke. Krátku rozprávku O lúčnom šašovi vám vyrozpráva Zdena Grúberová.


daria palotti9.jpg

 

V „Týždni šašov a klaunov“ odštartujeme aj veselý seriál ako stvorený na leto – Klauni. Tí klauni sú dvaja, Hugo a Fati. Tretí do partie je jazvečík Činčila. Ich príhody napísala autorka dvoch najrozprávkovejších valachov (Maťka a Kubka) Marianna Grznárová. Hugo a Fati zabávali deti najskôr ako bábky v televíznom seriáli Dvaja a pes. Neskôr ich príbehy dostali knižnú podobu pod názvom Dvaja na ceste. No a niekedy medzitým ožili aj v rozhlase, keď im svoj hlas požičal Ivan Krajíček.  

  Hugo a Fati.jpg


Jelení prameň musí vyvierať v Bulharsku, pretože odtiaľ pochádza rovnomenná ľudová rozprávka. Rozpráva príbeh Ivanka (Pavol Mikulík) a Marienky (Anna Bučinská), ktorí na úteku pred zlou macochou (Beta Poničanová) prídu do ďalšieho nešťastia. Ivanko sa napil z jelenieho prameňa a premenil sa na jelenčeka. Studnička bola začarovaná, smeli z nej piť len zvieratá a ľudia im v tom nesmeli brániť. Dobrá víla (Erika Bauerová) však vie, že Ivanko o zákaze nevedel a jeleňom brániť nechcel. Zachrániť ho môže len jeho obetavá sestra. Príbeh nebude až taký smutný, v lese sa totiž z ničoho nič objaví ešte princ (Peter Mikulík) so svojím šašom (Marián Labuda). Bulharskú ľudovú rozprávku upravila Evdalina Uzunovova a pre rozhlas ju spracoval Milan Odran.

  Yoota Azargeen.jpg


Ešte jeden príbeh v našom týždni vymyslela Elena Čepčeková. Aj v ňom vystupuje šašo, šašo Blažej (Anton Mrvečka). A to ako veľmi dôležitá postava. Hoci hlavným hrdinom bude kráľ Peter (Juraj Slezáček). Ten má oči len pre princeznú Kamilu (Nataša Kulíšková), a tak si nevšimne, akú búdu naňho ušili ostatní hostia pod vedením rytiera Norberta (Leopold Haverl). Cudzie intrigy a vlastná pýcha ho uvrhnú do kliatby a jediný, kto pri ňom ostane, bude šašo Blažej. To ale zďaleka nie je všetko, čo sa udeje v rozprávkovej hre Kamenný chlieb. A k tomu ešte bude vyhrávať hudba Milana Dubovského.

Kde sú klauni a šašovia, tam musí byť aj Cirkus. O tom, ako cirkus prišiel do mesta a čo to znamenalo pre malého Arama a Joya (a najmä ich školskú dochádzku), nám rozpovie Karol Machata. Vlastne nám prečíta poviedku z knihy (Volám sa Aram) amerického spisovateľa arménskeho pôvodu Wiliama Saroyana.


Don Freeman vyrez.jpg

 

Program rádií


Ilustrácie: Brian Wildsmith, Marion Arbona, Yuri Matsik, Daria Palotti, archív Slovenskej televízie, Yoota Azargeen, Don Freeman

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??