Obrovský týždeň

Téma týždňa

Obrovský týždeň

06. 06. 2017 17:32

Náš obrovský týždeň bude plný veľkých aj ozrutných hrdinov, jednoducho obrov.

Nemusíte byť vždy obrovskí, aby ste naozaj boli obrovskí. Niekedy môžete byť len maličkí, aby pri vás tí druhí vyzerali obrovskí. Také čosi sa stane aj babke, ktorá je úplne obyčajná, len trochu ufrflaná, a malému čiernemu kocúrikovi Oskarovi. Oskar babke najskôr nepadne ktovieako do oka ani do ucha, ale neskôr v ňom objaví kamaráta. A aby nemal také obyčajné meno, premenuje ho na Baghíru, pantera, ktorý sa túlal po džungli spolu s Mauglím. Ale to sa už udialo v celkom inom príbehu. Novučičký rozprávkový seriál Babka a kocúrik Gíra napísala Libuše Friedová (s láskou na ňu spomíname) a vyrozpráva vám ho Zuzana Kronerová. Príbeh patrí do uší naším poslucháčom a poslucháčkam v predškolskom veku, ale môže ho, samozrejme, počúvať každý - od bábätiek až po prababky a pradedkov. Mňauuuu!

yelena bryksenova.jpg

Vo vysielaní pre najmenších sa mihne ešte jeden obor. Taký, ktorého treba uspať. To znamená, zaspievať mu uspávanku. Na to sa u nás dlhodobo špecializuje so svojimi buvirozprávkami Daniel Hevier, Soňa Horňáková a Marián Geišberg. Jeden ich vymýšľa, druhá ich spieva a tretí ich rozpráva. Vypočujte si Buvirozprávku pre obra.

Hráte radi Človeče, nehnevaj sa? Tak to sa vám bude páčiť aj rozprávková hra, v ktorej vystupuje kocka i panáčikovia. Tí si pekne v zhode nažívajú v krabici a na hracom pláne. Ale jedného dňa sa v ich kráľovstve objaví obrovský, čierny panák. Len tak z ničoho nič sa prehlási za kráľa, dupoce odušu a plánuje sa v krajine panáčikov usadiť... Ako to celé dopadne, to sa dozviete v príbehu Petra Bera Panáčik, nehnevaj sa!

54a9e28b83e6c263eadf018ef7b37be3 2.jpg

V našej dobrodružnej hodinke a pol, ktorá je určená naším starším poslucháčom a poslucháčkam, sa ocitneme priamo v pracovni Jonathana Swifta (Marián Geišberg). Pán spisovateľ sa práve rozpráva s kamarátom Mottem (Stano Dančiak) o tom, ako by mal vyzerať jeho hrdina Gulliver (Emil Horváth), ktorého zatiaľ ešte celkom nevymyslel. A aké by mal zažívať dobrodružstvá. Zvuky z ďalekých ciest v zázračných krajinách do nôt zapísal Roman Žiaran. Príbeh na motívy románu Jonathana Swifta pre rozhlas napísal Radek Bachratý a nazval ho rovnako ako kedysi autor - Gulliver. Tento týždeň si budete môcť vypočuť jeho prvú časť. V nej sa napríklad hlavný hrdina stane obrovským. Síce nenarastie, ale medzi maličkými Liliputánmi bude vyzerať úplne ako obor.

leire salaberria.jpg

Fedor Nabilkin je veľký mudrák, ale z ničoho nič sa mu zachcelo byť aj silákom. Zhotovil si pletený stan, sedlo, vzal si kosu namiesto meča, nasadol na koníka a vybral sa do sveta. Čo chcel vo svete hľadať, nevieme. Ale na koho narazil, to je jasné. Rovno na obrov. Bieloruskú ľudovú rozprávku Fedor Nabilkin a obri vám s veľkou chuťou rozpovie Július Pántik.

pauline baynes.jpg

Strašný Angulimála je obor, ktorý žije na konci sveta, na najvyššej hore sveta. Býva v jaskyni na hŕbach drahého kamenia, kŕmi sa ohňom a zapíja ho vodou. Malý Nalú (Pavol Lazar, Vladimír Durdík) je veľmi zvedavý. Rozhodne sa, že keď vyrastie, musí obra (Július Paluš), ktorým rodičia odnepamäti strašia malé deti, nájsť. Chce ho premôcť a vziať si jeho poklady, aby nimi obdaroval „všetkých Cigánov na svete". Príbeh podľa rómskej ľudovej rozprávky zdramatizovala Elena Slobodová.

simon dominic.jpg

No a tento týždeň môžete počúvať aj predposlednú časť rozprávkového seriálu O malom obrovi. Spomínate si, však? Rozprávkar Viktorius v krajine obrov. Dobrodružné rozprávky z pera Romana Brata rozpráva Marián Labuda.

sang miao.jpg

Program rádií


Ilustrácie: Karl James Mountford, Yelena Bryksenova, Leire Salaberria, Pauline Baynes, Simon Dominic, Sang Miao,

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??