Týždeň detských dobrodružstiev

Téma týždňa

Týždeň detských dobrodružstiev

30. 05. 2017 11:36

Medzinárodný deň detí u nás oslavujeme už 65 rokov. Rádio Junior má 6,5 roka. Šesť a pol roka je u nás každý deň takým malým dňom detí. Takže, čo špeciálne sme pripravili na týždeň, v ktorom je ten ozajstný MDD? Týždeň detských dobrodružstiev a výnimočných príbehov.

Za plnú hrsť dobrodružstiev prežívajú traja nezbední bratia v našej dvojhodinke pre najmenších. Tento týždeň si vypočujete poslednú, 18. časť príbehov, v ktorých chlapcom najskôr pomáhal opičiak Fricko, no a neskôr už celý húf opíc, hotová opičia farma alebo africká džungľa! Ale aby vám nebolo ľúto, takéto opice sa možno nájdu aj na vašej polici. Záverečnú časť rozprávkového seriálu Kristy Bendovej Opice z našej police vám vyrozpráva Róbert Roth.

Božena Plocháňová.jpg

Jeden rozprávkový seriál sa v našom vysielaní pre najmenších končí, ale druhý sa už začína. Aby sme sa v čoraz teplejších dňoch trochu schladili, prichádza najrozprávkovejší rozprávač Karol Machata a s ním príbeh Hansa Christiana Andersena, v ktorom Gerda so svojím sobom bude hľadať Kaia. Ten sa ocitol v zámku Snehovej kráľovnej. Príbeh určite poznáte, takže viete, aké veľké dobrodružstvo obe deti podstúpia. Toto spracovanie slávneho príbehu patrí medzi to najkrajšie, čo v rozhlasovom archíve máme. 

sddefault.jpg

A ešte sme ku Dňu detí načali novú sériu Osmijankových rozprávok. Tú najsladšiu. Prvá sladká rozprávka bude O pudingovej soche. Osmijankove veselé rozprávky napísala Krista Bendová a v rozhlase ich vždy rozpráva Ctibor Filčík.

A to nie je všetko z detských dobrodružstiev vo vysielaní pre najmenších. Malý zajko Peter je veľký nezbedník, takže zažije poriadne trampoty v prvej časti seriálu Rozprávky Beatrix Potterovej. Rozpráva Táňa Pauhofová.

peter rabbit.jpg

A ešte malý Emčo. Ten sa príde rozlúčiť, ale ešte predtým sa dozvieme o jeho veľkom dobrodružstve. Ako bol Emčo veľký, našim najmenším poslucháčom porozpráva Dušan Jamrich. Všetky Emčove príhody napísala Mária Ďuríčková.

Viete, ako sa ide do modrej krajiny? No predsa, nasadíte si modré okuliare, vysadnete na psa a ide sa! Ale nesmiete sa čudovať, ak vás doma budú všetci hľadať. To sa stane aj Mášenke (Eva Chrobáková), ktorá sa stretne s Najmladším smrtiakom (Juraj Predmerský). Ten je zo všetkých smrtiakov najmocnejší. Lieta po celom svete a hľadá pre Nesmrteľného smrtiaka (Peter Debnár) dievčatko s maličkým noštekom, dlhými vrkočmi a veľkými očami, aby ho uniesol do čudesnej krajiny. Ale veľké dobrodružstvo prežije aj jej statočný brat Míťa (Michal Michna), ktorý je odhodlaný sestru nájsť. Príbeh O nesmrteľnom smrtiakovi a dievčatku Mášenke autora Veniamina Kaverina pre rozhlas napísala Kveta Slobodníková. Zhudobnil ho Igor Bázlik. Úspešná kniha „O Míťovi, Máši, veselom kominárovi a majstrovi so zlatými rukami“ bola aj sfilmovaná.

Kaverin.jpg

Veľkým prekvapením v našom vysielaní bude príbeh, ktorý už dlhé roky zo Slovenského rozhlasu nezaznel. Príbeh o chlapcovi a jeho psovi alebo aj o psovi a jeho chlapcovi, 79 ročný román Erica Nighta Lassie sa vracia. Dobrodružstvo veľkého návratu prežíva najmä verný psík Lassie. Ale vo svojom vnútri ním žije aj chlapec Joe Carraclough (František Bača), ktorý sa nedokázal zmieriť s tým, že jeho rodičia (Elo Romančík, Terézia Kronerová) milovanú kóliu museli predať grófovi z Rudlingu (Juraj Paška). Joe svoju Lassie nikdy neprestal čakať. Ju zas na strastiplnej ceste držala pri živote túžba vrátiť sa k svojmu malému pánovi. K Medzinárodnému dňu detí želáme všetkým deťom, aby aj ony mali niekoho ako Lassie. Rozhlasovú hru pre deti v roku 1971 napísala Elena Bauerová.

Olga and Aleksey Ivanov.jpg

Za ďalším detským hrdinom sa vyberieme najskôr na pašu a potom poriadne ďaleko – na oblohu. Ako pastierik barančeky na oblohe pásol, sa naši poslucháči dozvedia z rozprávkovej hry Boženy Čahojovej-Bernátovej. Pastierik Ondrík (Róbert Roth) je síce malý chlapec, ale veľmi odvážny a zodpovedný. Keď sa mu stratí baranček Belko, nasleduje ho až sa samotným Tajomným pastierom (Karol Machata). Tajomný pastier si berie najkrajšie barančeky zo zeme na oblohu. Ale tentokrát si vzal aj Ondríka. Ako sa nebeská rozprávka skončí, vám však neprezradíme. Už povieme len to, že oblačné barančeky sa budú popásať v sprievode hudby Jaromíra Dlouhého.

baranceky.jpg

Dick Sand (Ivan Šándor) je jedným z najdobrodružnejších a najodvážnejších detských dobrodruhov. Má len pätnásť rokov, ale keď pri love veľrýb zahynie starý morský vlk, kapitán lode, Dick sa ujme velenia. Dokonca chráni aj pani Weldonovú (Božidara Turzonovová) a jej synčeka Jacka (Michal Michna), aby sa v bezpečí dostali späť do prístavu. Tento plán by sa posádke aj podaril, keby na palube nerobil neplechu zlý Negoro (Peter Bzdúch). Práve on totiž pokazí lodný kompas a plachetnica sa namiesto bezpečnej pevniny ocitne v otrokárskej Afrike. Dobrodružnú hru Pätnásťročný kapitán podľa rovnomenného románu Julesa Verna napísal Peter Gregor a zhudobnil Milan Dubovský.

'Dick_Sand,_A_Captain_at_Fifteen'_by_Henri_Meyer_001.jpg

Keď sa v detskom domove objaví niekto, kto chce byť mamičkou, je to pre deti ten najväčší sviatok na svete. Splní sa konečne aj malej Lucke v poslednej časti knihy Lucia a zázraky. Bude to tá mamička, o ktorej hovoril maliar Mikuláš – bláznivá ako kolotoč v nedeľu. Ako 333 bláznivých dúhových kvietkovaných kolotočov. Mamička Petra. Z knihy Otu Hofmana číta Ctibor Filčík.

lucia.jpg


Program rádií

Ilustrácie: David Dean, Božena Plocháňová, Olga a Aleksey Ivanov

Živé vysielanie
??:??