Farebný týždeň

Téma týždňa

Farebný týždeň

09. 05. 2017 13:47

Vytiahnite farbičky a výkresy, na Juniore sa nám sfarebnieva.

O tom, ako čert Kulifaj hľadal modré z neba bude jedna z našich rozprávok pre najmenších. Napísal ju Štefan Moravčík a rozprávať ju bude Michal Dočolomanský. O tom, že čert Kulifaj nebude veľmi obľúbený a že nájsť modré z neba vôbec nie je jednoduché, sa dozviete už od utorka.

karel franta.jpg

Čvik bol mladý vrabec s červenou hlávkou. Rozhodol sa, že sa ožení s vrabčicou Čviričkou. Čvik a Čvirička teda začnú hľadať hniezdo, a vôbec, zariaďovať všetko to, čo mladé rodiny zariadiť musia. Že to ale nebude jednoduché a že sa Čvik bude musieť aj poučiť, to sa dozviete v rozprávke Vitalija Biankiho Červený vŕšok. Príbeh vám vyrozpráva Boris Farkaš.

richard scarry --.jpg

Poznáte českého spisovateľa Otu Hofmana? Podľa jeho kníh vznikli mnohé známe filmy pre deti - napríklad „Pan Tau" alebo „Lucia - postrach ulice". Na Juniore si budete môcť vypočuť štvordielny seriál, ktorý Ctibor Filčík v rozhlase porozprával z knihy „Lucia a zázraky". (Aj tá bola sfilmovaná.) Prvý diel sa volá Továreň na hračky. A tá továreň sa volá Šťastné detstvo. Vyrábajú sa v nej hračky s ochrannou známkou P. P. P. - presnosť, poučenie, pobavenie. Pracuje tu aj mladá žena Petra. A práve prvé P. sa jej stane osudným. Jej hračky nie sú presné, ale veselé a hrajú farbami. Tak príde na svet Laurel Hardy Ružový - plyšový pes, ktorý dostal plameniakovu farbu. A tento zázračný psík bude veľmi dôležitý pre ďalšie pokračovanie seriálu. To pokračovanie bude pokračovať v detskom domove, ale viac už ani muk.

Lucie_a_zazraky_ uprava862x390.jpg

Čierna rozprávka bude tiež čertovská. Aby ste tých čertov mohli poškrabkať za ušami, musíte si najprv zaviazať oči. Inak sa vám neukážu. Takže rozprávka lotyšského spisovateľa Imantsa Ziedonisa bude aj poriadne tmavá. Ale Stano Dančiak vám ju vyrozpráva tak, že všetka čertovská černota a sadze budú, naopak, poriadne veselé.

karel franta 2.jpg

Pršalo, vyšlo slnko, snežilo, fúkalo a zase vyšlo slnko. To je počasie akurát tak... na dúhu! A veru prichádza rozprávková hra, ktorá nesie dúhu na pleciach. Ibaže tej dúhe (Emília Vášáryová), čosi-kamsi, utečú farby. Bude ich treba hľadať. Pomôžete hrdinom našej rozprávky zariadiť, aby sa svet stal opäť farebným? Veď kto to kedy videl, čierno-bielu dúhu? A môžete si pri tom aj z plného hrdla zaspievať, pretože v rozprávkovej hre Jozefa Longauera - Dúhová rozprávka - bude pesničiek a muzičky habadej.

8f0925384505f0bf35bf275862b4e12a.jpg

Zelená a modrá sú farby, ktoré budú hrať hlavnú úlohu v rozprávkovej hre Viliama Sýkoru. Kde bolo tam bolo, na jednom kopci nad dedinou, stáli dva domy. Jeden modrý, druhý zelený. A v tých domoch bývajú dvaja páni, ktorí nosia úplne rovnaké klobúky. Ibaže jeden nosí zelený a druhý modrý. Spod tých klobúkov im trčia iba nosy. Všetko by bolo v úplnom poriadku, keby sa pán Zelený (Marián Geišberg) a pán Modrý (Boris Farkaš) neustále nehádali. Tak na ktorú stranu sa pridáte vy? Na zelenú či na modrú? Aj hudba v rozprávke bude zelená a modrá. Zložil ju Rudolf Pepucha.

chris neale 2.jpg

Ďalšia rozprávková hra nás zavedie k prériovým Indiánom a odtiaľ ešte kus smerom nahor, na hviezdnu oblohu. Na nebi, spolu s ostatnými hviezdičkami, žije, svieti a pozoruje svet ľudí Biely kvet. Je to najkrajšia a najzvedavejšia hviezdička (Ľudmila Mandžárová). Žiadna z hviezd nesmie porušiť zákaz Mesiaca (František Kovár) - zísť na zem a nebodaj sa tam niečoho dotknúť. Ale keď indiánsky mládenec Togoa (Boris Farkaš) má oči ako dve hviezdičky... Indiánsku ľudovú rozprávku zdramatizoval Mikuláš Fehér.

533c2e859f8b175b0661c8e4f197f856.jpg

Poctivý tovariš Matúš (Dušan Jamrich) zasvätil farbám svoj život. Stal sa farbiarom šatiek. Ale v jeho živote ostalo miesto aj pre lásku a tú by rád venoval Zuzane (Viera Richterová). Lenže Farbiar šatiek a krásna Zuzana budú môcť byť svoji len v prípade, že farbiar ponúkne Zuzaninmu otcovi (Gustáv Valach) dostatočné bohatstvo. Ako si chudobný farbiar poradí bez polí, lesov a statkov, len so svojimi farbami, sa dozviete v rozprávkovej hre Jána Štiavnického.

32.jpg


Program rádií

Ilustrácie: Jane Bodil, Karel Franta, Richard Scarry, Karel Franta, Chris Neale

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??