Týždeň hradný aj zámocký

Téma týždňa

Týždeň hradný aj zámocký

03. 05. 2017 14:51

Kvietok z veterného hradu potrebujú Janko s Dorkou, aby im šťastie prialo. Odvar z tejto rastliny im uvarí múdra vedomkyňa. Keď ho naši dvaja hrdinovia vypijú, vrátia sa do dediny. O chvíľu sa však  k vedomkyni vyberie  aj Jankov otec, ktorý chce mládenca a dievčinu od seba odlúčiť... Ako to bude ďalej, to sa už dozviete v krátkej rozprávke pre najmenších, ktorú napísala Elena Chmelová a vyrozpráva vám ju Viera Strnisková.

ken wong.jpg

Dvojhodinka pre najmenších prinesie aj „nový“ seriál Márie Ďuríčkovej. On vôbec nie je nový, ale na digitálnych vlnách Rádia Junior ste ho ešte nepočuli. Volá sa Emčo, podľa hlavného hrdinu. V prvej časti Emčo nájde taký gombík, že sa z neho razom stane Generál. Viac vám rozpovie Dušan Jamrich.

_vyr_3962Maria-Ďurickova-Emco-il--Katarina-Sevellova-Sutekova clanok.jpg

Tento týždeň sa na hrady vyberieme aj v seriáli Rádia Junior Čo by bolo keby... som bol slon Soliman? A čo má s hradmi spoločné nejaký slon? A prečo nie jeden hrad, ale hneď niekoľko? Slon Soliman bol totiž veľký cestovateľ. Zo Srí Lanky sa doplavil k portugalskému kráľovi. Ten ho daroval arcivojvodovi Maximiliánovi II. Z neho sa však mal stať uhorský kráľ – prvý korunovaný v Bratislave. Preto sa z Portugalska musel vydať do Uhorska, pravdaže aj so svojím slonom Solimanom. Toto nie je vymyslený príbeh. Fantastické životné dobrodružstvo cejlónskeho slona vyrozprával Rozálii Vlaskovej Michal Bada z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. A deti zo Základnej školy Milana Rastislava Štefánika v Bratislave sa zamysleli nad tým, aké dary by kráľovi venovali ony. Ak viete, čo by ste kráľovi darovali vy, môžete sa zapojiť do našej súťaže o knižku.

AITCH sq.jpg

Pozor, pozor! Tento týždeň unesie princeznú z jedného hradu naozajstný drak. Bohatieri nie a nie ju zachrániť, až kým sa neobjaví odvážny Princ Bajaja. Ale ešte predtým, ako sa Bajaja (Vladimír Kobielsky) stane udatným drakobijcom, sa ocitneme na jeho kráľovskom dvore. Princ má presne 20 rokov, a tak ho chce jeho kráľovský otec (František Kovár) aj s jeho nemenej kráľovskou matkou (Oľga Zőllnerová) pomaly usadiť na kráľovský trón. Sprevádza ho však aj kliatba, ktorú mladý hrdina musí premôcť. Inak nikdy nespozná pravú lásku a šťastie. A samozrejme, ako to už v rozprávkach býva, čaká ho celá hora prekážok a aj sám zlý kráľ Zlomír (Ján Mistrík).  Ale aby princ na cestách neputoval sám, sprevádzať ho bude rozprávajúci koník Fejko (Peter Bzdúch). Krásne spracovanie príbehu Boženy Němcovej pre rozhlas napísala Dana Garguláková. Scénickú hudbu zložil Roman Žiaran.

divadlo koráb.jpg

Minulý rok sme oslavovali 90. narodeniny rozhlasu a televíznu 60-ku. V apríli oslávilo 90. narodeniny košické rozhlasové štúdio. Jeden hradný príbeh k nám teda priletí, na krídlach pekelných, priamo z Košíc. Diablova skala je povesť o Ľubovnianskom hrade a pre rozhlas ju spracoval Peter Karpinský. Bolo to tak, že Krištof Ľubovenský (Boris Srník) sa zaľúbil do Barborky (Ľudmila Dutková). Aj Barborka sa zaľúbila do Krištofa. Proti bol „len“ Barborkin otec (Róbert Šudík). On bol zaľúbený najmä do majetku. A tak vymyslel, že sobáš povolí, ak si Krištof do nasledujúceho večera postaví poriadny hrad. Názov rozprávkovej hry napovedá, či alebo ako je také niečo možné...

devils-tower-2150685_1280.jpg

V rozprávkovej hre Somár hvezdárom sa ocitneme na Čabradskom hrade. Hradného pána Koháryho (Daniel Michaelli) tam zastupuje zlý kastelán Matyáš (František Dibarbora). Ale má aj múdreho a veselého šaša Klimka (Oldo Hlaváček). Ten prezradí mrzutému kastelánovi, že muránsky kastelán má čosi, čo na Čabradskom hrade nemajú – hvezdára, ktorý jedným okom na hviezdy pozrie a hneď vie uhádnuť, aký bude deň. Takého okamžite musí mať aj Matyáš! A tak sa objaví Kristián Haydt (Ľubo Roman). Tak hovorí dávna povesť. Príbeh, v ktorom možno začujeme hviezdy, napísala Viera Vojtková. Určite v ňom ale začujeme scénickú hudbu – tú napísal Víťazoslav Kubička.

Paul la Farge.jpg

Všimli ste si tie vysokánske oholené kmene uprostred námestí s ihličnatými vrchovcami a farebnými stužkami? Volajú sa máje a kedysi ich stavali mládenci pod oknami svojich vyvolených. Viac sa o nich dozviete zo zvykoslovného seriálu pre deti Nezvyčajné zvyky – Máje. Podľa námetu Veroniky Lesany Renčkovej ho napísal Ľuboš Machaj. V seriáli účinkujú aj deti z Detskej rozhlasovej dramatickej družiny.

DSCF1013 fb.jpg

A teraz pozor! Toto ste u nás tiež ešte nepočuli. Čítanie na pokračovanie od slávneho švédskeho spisovateľa Henninga Mankella Pes, ktorý bežal za hviezdou. Príbeh Joela, ktorý vyrastá v mestečku ďaleko v horách len s otcom a sám sebe si musí byť mamou, bude pre vás čítať Dušan Cinkota.

37Vk.cecilia_heikkila_jpg sq.jpg

Ilustrácie: Brigette Barrager, Ken Wong, AITCH, Paul la Farge, Cecilia Heikkila

Živé vysielanie
??:??