Veľká noc s Rádiom Junior - Týždeň zo škrupinky

Téma týždňa

Veľká noc s Rádiom Junior - Týždeň zo škrupinky

11. 04. 2017 14:12

Vo veľkonočnom týždni dáme priestor nielen vtáčikom a plazom, ktoré na náš svet vychádzajú zo škrupinky, ale zároveň budeme sledovať zázrak zrodenia a znovuzrodenia. Krehkosť života, ktorý je ako tá škrupinka. Ale ona má aj ostré hrany...

V cykle Keď hudba rozpráva priletí bájny Vták Ohnivák, aby cárovičovi Borisovi uchránil krehký život a zároveň pripravil o nesmrteľnosť hrozného Koščeja. Keď Boris zničí čierne vajce s Koščejovou nesmrteľnosťou, teda zahubí samotného Koščeja, stane sa zázrak. Krajina sa zbaví kliatby, slnko sa vráti na oblohu a zovšadiaľ vychádzajú oslobodení, znovuzrodení ľudia. Ruská bylina o vtákovi ohnivákovi vychádza z gréckej báje o Fénixovi. Príbeh ako stvorený k Veľkej noci rozpráva Anna Javorková v sprievode baletnej suity Igora Stravinského - Vták ohnivák.

d8690e6cda3666881f47545be0c5be3b.jpg

A pravdaže sa vyberieme aj na šibačku. Najskôr v seriáli Nezvyčajné zvyky. Dvojčatá Terezka a Samko u babky spoznávajú zabudnuté tradície. Program pripravili Ľuboš Machaj, Veronika Lesana Renčková a Zuzana Jurigová Kapráliková. Okrem známych hlasov Ľudmily Mandžárovej, Martina Kaprálika a ďalších, v seriáli účinkujú aj deti z Detskej rozhlasovej dramatickej družiny. Na ďalšiu šibačku sa vyberieme s Ententýnom. Ústami Karola Machatu nám vyrozpráva rozprávku Daniela Heviera O veľkonočnom kuriatku.

alice melvin.jpg

Okrem veľkonočného kuriatka sa v dvojhodine pre najmenších vyliahne aj rozprávka zo zbierky bratov Grimmovcov O bielom hadovi. Porozprávať ju príde Peter Rúfus.

8f4b34cf8b7a92ad174f6b5c41370f19.jpg

Najškrupinkovejšia rozprávka v našom vysielaní pre najmenších bude určite tá o zlatom vajíčku. Hľadajte ju ako druhú v poradí. Napísal ju Anton Habovštiak. Okrem poskakujúceho, priam živého, zlatého vajíčka s korunkou, sa v rozprávke mihnú aj iné bytosti, ktoré pochádzajú zo škrupinky. Budú však zakliate. (A teda majú šancu byť aj znovuzrodené.) Viac nech už vám prezradí Karol Machata v rozprávke Zlaté vajíčko.

Traja zhavranelí bratia síce na svet neprišli pôvodne zo škrupinky, ale boli takí bezškrupulózni, že ich vlastná mať prekliala. Znovuzrodeniu do ľudskej podoby pomôže len nesmierna obeta ich najmladšej sestry. Slovenskú ľudovú rozprávku zdramatizovala Dana Garguláková.

paul m breeden.jpg

Krehké a životodarné nemusí byť len vajíčko, ale aj klbko vlny. Guľko Bombuľko je veľmi slávne klbko vlny, pretože Mária Ďuríčková o ňom napísala rozprávku. Každému chce pomôcť, každému zo seba kúsok dá, až mu nakoniec nič nezostane. Rozprávkovú hru o kamarátstve, obetavosti a znovuzrodení spracoval v košickom štúdiu Slovenského rozhlasu Peter Palik.

large-o_gulkovi_bombulkovi - peter čisárik.jpg

Samá škrupinka bude aj rozprávková hra Škrupinový zámok. Zo škrupiniek je nielen zámok postavený, ale do škrupinky si pávie krásavice (Michaela Čobejová, Helena Geregová, Mária Schlosserová) odkladajú svoje šaty, keď sa idú okúpať do rybníka. Tam ich nesmie nik zazrieť. Kráľovi (Marián Slovák) sa to však podarí. A vtedy sa začne veľký príbeh zo zbierky slovenských ľudových rozprávok podľa Pavla Janíka. Príbeh veľkej lásky a ešte väčšej kliatby a zloby. V poriadnej rozprávke však všetko zakliate ožije a pomôže tomu aj ďalší škrupinkový hrdina - vraní kráľ (Leopold Haverl). Čarovať hudbou bude Víťazoslav Kubička.

Okolo drevorubačov zrazu začnú poletovať drozd a drozdica. A nájdu aj hniezdo s mláďatami, ktoré sa práve vyliahli. Strom treba sťať, ale drozdiu rodinku treba zachrániť. S touto situáciou si rozprávkovo poradil Rudo Moric v príbehu O reťazi, čo ochránila vtáčiky. Rozprávať bude Július Pántik.

louise waugh.jpg

Pozor, pozor, zapnite si pásy, držte si kobúky! Zuzka Kapráliková spolu s Detskou rozhlasovou dramatickou družinou pripravili nových Panpulónov! A poriadne si v nich zalietame, pretože príbeh, v ktorom sa s Panpulónmiocitneme, sa volá Sestričky lastovičky. (A tie sú tiež zo škrupinky!) Hru pre deti napísala Veronika Martinková.

matt johnson.jpg

Modrý Jonatán je drak. Ale pekne poporiadku. Najprv to nie je drak, ale len dráčik. Vlastne, dračie vajce, ktoré sa objaví v kráľovskej komnate. Zrazu mu však praskne škrupinka, objavia sa krídla, zablčí oheň aaaaaa... Drak je na svete! Ako mať draka za kamaráta, sa dozviete v rozprávkovej hre Václava Šuplatu.

Mónica Armiño.jpg

Zmok je čudné stvorenie. Niekedy zlé, ale inokedy vám môže byť aj na dobrej pomoci. Hlavne keď smrdíte grošom alebo ste práve vyšli na psí tridsiatok. (Hranica medzi pomocou a oštarou je u zmoka tenká ako jeho škrupinka.) Vyzerá ako malé čierne kurča. Zuzka v rozprávke Zuzany Zemaníkovej nájde práve takéhoto zmoka a prinesie si ho domov. Ako to celé dopadne, to vám už vyrozpráva Július Pántik.

Program rádií

Ilustrácie: Alive Melvin, Pau M Breeden, Peter Čisárik, Louise Waugh, Matt Johnson. Mónica Armiño

Živé vysielanie
??:??