Zlatisto-striebristý polmesiac - 2. časť

Téma týždňa

Zlatisto-striebristý polmesiac - 2. časť

04. 04. 2017 16:18

Dve zlatisté rozprávky máme pripravené aj pre našich najmenších poslucháčov. Prvú napísala Mária Ďuríčková a už názov sľubuje dobrodružstvo: Cap sklené oči a zlaté rohy. S týmto capom bude mať starosti jedna starenka. Neporadí si s ním žiaden obávaný zver, ale jeden malý tvorček. Viac vám prezradí Viera Bálinthová. Ozembuchovo zlato napísala Zuzana Zemaníková. Ozmembuch je síce kráľ, ale v prvom rade je to chamtivec, ktorý si zlato váži viac než seba samého. Takže bude potrebovať poriadne ponaučenie. Prinesie nám ho Gustáv Valach.

James Bartholomew.jpg

Naši predškolskí poslucháči sa môžu tešiť aj na novú sériu Osmijankových rozprávok. Tentokrát Krista Bendová vymyslela osem nočných rozprávok. Prvá bude O naondulovanej kométe. Nedokážete si to predstaviť? Akože nie? Veď kométy sú vlastne vlasatice, ťahajú za sebou zlaté vlasy. No a tá, o ktorej bude rozprávať Osmijanko (Ctibor Filčík), zatúži po úplne inej frizúre. A takú môže dostať len na Zemi, v kaderníctve.

8ff9e71dac8380c4e606cc0e76a433a2.jpg

Nielen zlaté predmety, ale aj Zlatovlasé dvojčatá navštívia Rádio Junior. Vyskočili zo zbierky ľudových rozprávok Pavla Dobšinského rovno do scenára Zuzany Líškovej. A je to poriadne košatý príbeh. Kráľovská svadba, kráľovské intrigy, neprávom potrestaná kráľovná, dvojčatá, ktoré v škatuli priplávali k rybárovi, zakliata Drndulienka, hovoriaci koník... V hlavných úlohách budete počuť Miloslava Kráľa, Táňu Pauhofovú, Helenu Geregovú, Zuzanu Porubjakovú, Rebeku Polákovú, Miroslavu Drínovú a Ondreja Kaprálika.

zlatovlase zuzana ziakova.png

Striebro sa objaví aj v staršej rozprávkovej hre Strieborné kopýtko. V roku 1964 ju napísala Elena Bauerová. Trochu jej pri tom pomohla rozprávka Pavla Petroviča Bažova z ďalekých ruských plání, na ktorých sa jedného dňa ocitne deduško (Jozef Kroner). Ten si osvojí sirotu (Majka Minichová) z neďalekej osady a vyrozpráva jej príbeh o srnčekovi so striebornými kopýtkami. Táto zázračná bytosť sa človeku ukáže len raz za život... Klopot strieborných kopýtok zhudobnil Zdenko Mikula.

jozef balaz sng.jpeg

Statočnosť a dobré srdce býva v rozprávkach častokrát aj zlatom vyvážené. Chudobný rómsky tehliar sľúbil svojmu umierajúcemu bratovi, že sa o jeho deti postará tak, akoby boli jeho vlastné. Zato, že sľub napriek biede dodržal, sa mu zjavila víla Lače Romni a darovala mu zlatú tehlu. Vďaka tomu, že sa podelil aj s ňou, urobila pre tehliara ďalší zázrak. Pokračovanie príbehu hľadajte v rozprávke Milana Húževku Zlatý tehliar, ktorú na Juniore vysielame na oslavu Medzinárodného dňa Rómov (8.4.) . Rozpráva Jela Lukešová.

prize_a_11_detail.png.jpg

Chceli by ste si obliecť zlatú košeľu? Hrdinovi našej rozprávkovej hry, Janovi (Maroš Kramár), sa to podarí. Prinesie mu ju jeho mamka (Viera Strnisková). Košeľa najskôr vôbec nevyzerá ako zo zlata, práve naopak. Je to úplne obyčajná handra, ktorej sa namyslený a rozmaznaný Jano nechce ani dotknúť. Keď si ju však oblečie... Viac sa už dozviete v rozprávkovej hre Zlatá košeľa, ktorú napísal Rudolf Dobiáš.

Po zlatej košeli prichádza na rad Strieborná ihla. Nielenže je strieborná, ona je najmä čarovná. Keď kráľovský minister Hnevlík (František Dibarbora) navštívi krajčírsku dielňu majstra Záplatu (Štefan Figura), nájde v nej okrem majstra len jedného učňa Kvetka (Anton Mrvečka) a jednu ihlu. Rozkáže si krásny kabát zlatými niťami vyšívaný a ešte k tomu s hrkálkami. Do rána. Bez zázračnej ihly sa také niečo, pravdaže, stihnúť nedá. Ale ďalším zázrakom bude to, že ministerský kabát rozosmeje princeznú (Eva Kvietiková), kráľa (Július Pántik) aj všetkých dvoranov. Ale veď títo všetci žijú v smutnom až nešťastnom kráľovstve! Čo ešte zázračná ihla dokáže? Dozviete sa v rozprávkovej hre Jozefa Repka. Aby ihla lepšie kmitala, vyhrávať jej bude Igor Bázlik.

Do nášho striebristo-zlatého polmesiaca pricvála aj Zlatý kôň. Príde ľuďom poradiť, ako sa majú správať. Lenže ľudia sú voči prírode a zvieratám takí necitliví, že koníka šupnú do cirkusu. Ako sa mu podarí vyslobodiť, to vám už vyrozpráva Ján Gallovič v príbehu Ľubice Zapletalovej.

sothebys2.jpg

Od Rudolfa Dobiáša si vypočujeme v tomto týždni dva príbehy. Okrem rozprávky o zlatej košeli ovoniame aj Lupeň zlatej ruže. Že taká ruža nevonia? To si určite nemyslí chudobný kováč (Dušan Blaškovič), ktorý nemá ženu (Eva Kristínová) a dcéru (Emília Vášáryová) čím nachovať. Ale ako to už v rozprávkach býva, že je to človek dobrý a statočný, zázračné sily a bytosti mu budú na pomoci. Len či to tak bude aj s čiernym rytierom (Ivan Mistrík)...

niroot puttapipat promo.png

V rozprávke Zlaté kladivko nászas autor Miroslav Huska zavedie do baníckych štôlní, v ktorých stretneme permoníka. Príbeh vám vyrozpráva Gustáv Valach.

Na Kvetnú nedeľu treba zahnať Morenu. To vedeli naši predkovia a o tom je aj krátka rozprávka Antona Habovštiaka. Rozpráva Mária Schlosserová. A viete, kedy bude Kvetná nedeľa? Už túto nedeľu 9. apríla.


Program rádií

Ilustrácie: James Bartholomew, Zuzana Žiaková, Jozef Baláž, Niroot Puttapipat

Text: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??