Týždeň víl

Téma týždňa

Týždeň víl

09. 03. 2017 12:46

Máme radi víly a preto sme ich do nášho rádia zavolali na celý týždeň.

Dagmar Inštitorisová napísala rozprávkový seriál s názvom Rozprávky z krajiny víl. Príbehy o malej Dadke a jej vílích kamarátkach vám vyrozpráva Zuzana Tlučková a sú určené poslucháčom a poslucháčkam v predškolskom veku.

cicely mary barker.jpg

V dvojhodinke pre najmenších otvoríme aj kufor, z ktorého vyletí Karol Machata a s ním aj niekoľko rozprávok. Prvý príbeh zo seriálu Rozprávky z kufríkov bude o lekárovi, ktorý jedného dňa v lese naďabí na chorú vílu... Ako to celé dopadne sa dozviete v prvej časti rozprávok Libuše Friedovej.

margaret w tarrant.jpg

Naše vysielanie pre najmenších navštívi aj jedna veľmi exotická víla. Vodná víla v našich pomeroch síce nie je exotická, ale práve táto jedna je z Brazílie, z rieky Paranaiba. Uvidíte, ako dokáže zmeniť život jednému pestovateľovi dýň. Rozprávku Marty Kasalovej vám vyrozpráva Eva Rysová.

Víly sa roztancujú aj v rozprávkovej hre Sone Uličnej. Nad ránom vždy udupú trávu sedliakovi, ktorého ale po celý rok chránia pred nezdarom, zlým počasím a nešťastiami. On sa na ne ale i tak hnevá a vílam (okrem jednej) na jeho nešťastí či šťastí zas až tak nezáleží. Rozprávková hra s názvom Pomsta kráľovnej víl je príbeh o stretnutí sveta ľudského a nadprirodzeného i o prekročení hranice medzi nimi.

charlotte bird clanok.jpg

Čo by ste robili, keby ste mali víly, v rodine? Hrdinka rozprávkovej hry Anny Juráskovej a Jiřího Bednára s názvom Moje tety sú víly to so svojimi tetami - vílami, vôbec nemá ľahké. Jedna je príliš márnivá, druhá príliš praktická a žiadna z nich nikdy nevykukne za plot ktorý ich oddeľuje od sveta ľudí... Tak potichu, aby ste ich nevyplašili, hádam sa ukážu!

stephen mackey.jpg

Niektoré víly nie sú až také milé a spolužitie s nimi si vyžaduje zásah obetavého kráľoviča (Ján Gallovič). Všetko sa to začne medzi priadkami. Jednu zo sestier volajú Zlatá Fazuľka (Ľudmila Mandžárová) a práve do nej sa zaľúbi kráľovič (Ján Gallovič). To sa však nepáči strašnej starene, u ktorej priadky pradú (Darina Vašíčková). Estónsku ľudovú rozprávku O zlatej fazuľke zdramatizovala Elena Antalová.

V ríši víl sa odohráva rozprávková hra o láske, ktorá prekoná všetky hranice. Na motívy francúzskej ľudovej rozprávky ju napísala Jana Kákošová. Táto ríša rozhodne nie je taká, ako si ju bežný smrteľník predstavuje a hlavná hrdinka (Zuzana Marošová) so svojim milým (Ján Gallovič) z nej veľmi rada unikne...

Program rádií

Ilustrácie: Cicely Mary Barker, Margaret W. Tarrant, Charlotte Bird, Stephen Mackey

Živé vysielanie
??:??