Týždeň stratenkov a strateniek

Téma týždňa

Týždeň stratenkov a strateniek

28. 02. 2017 11:36

Ak sa aj vy občas cítite stratení, možno sa nájdete v našom Týždni stratenkov a strateniek.

V pondelok 27. februára zomrela herečka Viera Topinková. Jej hlas bude znieť aj z Rádia Junior - objaví sa v rozprávke Hádači.

viera-topinkova-nestandard1.jpg

V dvojhodinke pre najmenších budú hneď dvaja stratenkovia a navyše, oboch vymyslel Daniel Hevier. Najprv k nám do vysielania priletí Klobúk, ktorý stratil hlavu. Že sa vám to zdá nejako naopak? Nuž, viac vám už vyrozpráva Pavol Mikulík. Druhý stratenko sa stratí aj nájde v rozprávke O stratenom panáčikovi. Budete ho hľadať spolu s rozprávačom Ctiborom Filčíkom.

hat.jpg

Vo vysielaní pre najmenších sa stratí ešte niečo - Macko Puf. Tento týždeň budeme vysielať poslednú časť obľúbeného seriálu podľa knižnej predlohy Alana Alexandra Milna. Namiesto neho však príde iný medvedík - Plechový maco. Toho vymyslela Elena Čepčeková a príbeh o tom, že dôležitá je pravda a vlastný rozum, naším najmenším vyrozpráva Viera Bálinthová. Plechový maco príde len raz, ale Rozprávky o ujovi Hviezdičkovi majú päť častí. Pán Hviezdička v noci svieti na oblohe, ale cez deň sa z nej stratí a zíde na Zem za svojimi dobrodružstvami. Rozprávky Ludvíka Středu rozpráva Michal Dočolomanský.

star 3.jpg

V rozprávkovej hre s názvom Peter Kľúčik sa, ako inak, stratí kľúč (Peter Bzdúch). A trochu sa stratí aj Peter (Daniel Matuška), aj jeho mama (Jana Strnisková). Petra nanešťastie najprv nájde strašný zlodej Šperhák (Ivo Gogál), ale napokon sa všetko dobre skončí a stratenkovia i stratenky sa vrátia domov. Príbeh o kľúči, domove i o chlapcovi Petrovi pre vás napísal Ján Uličiansky a hudbu k nemu zložil Víťazoslav Kubička.

V rozprávkovej hre O pyšnej vlne bude stratenko len jeden. Volá sa Howard (Michal Jánoš) a odchádza na more. Jeho milá Noemi (Monika Potokárová) ho bude čakať v prístave. Tam sa zoznámi s pyšnou vlnou (Jana Hubinská). Noemi ju postupne naučí niečo o ľudskom priateľstve i ľudskej láske, vlna zas Noemi naučí všetko o mori, ktoré nemá ani začiatok, ani koniec. Morom aj prístavom vás bude nezabudnuteľne sprevádzať rozprávkár Petronel (Miroslav Noga) a príbeh pre rozhlas napísala Dominika Petríková.

mary fedden.jpg

Aký by to bol týždeň stratenkov a strateniek bez poriadneho detektíva! Erich Kästner napísal príbeh o malom Detektívovi Emilovi, a hru podľa tohto námetu pre rozhlas zdramatizovala Lucia Párnická. Emil (Pavol Náther) sa vyberie na prázdniny k starej mame (Viera Strnisková) do Berlína, ale po ceste mu akýsi zlodej ukradne peniaze. Emil dá dokopy bandu chlapcov, spolu sa vynasnažia tajuplného zlodeja vypátrať a stratené peniaze nájsť... Tento týždeň si vypočujete prvú časť príbehu. Pripravte si lupy a detektívne klobúky, začíname!

emil clanok.jpg

Ešte jeden seriál sa objaví v našom vysielaní. Rozprávky o Konorovi hovoria o tom, ako ľahko človek môže stratiť nevôľu chovať psíka a ako ľahko v psíkovi možno nájsť priateľa a člena rodiny. Skutočné príbehy maltézskeho psíka Konora z rodiny Daniela Heviera rozpráva Marián Zednikovič.

alison friend.jpg

Keď sa stratí prsteň, pre jeho majiteľa to môže byť patália. Ale keď sa stratí princeznin prsteň po mamičke, to už zaváňa ťažkosťami pre viacerých. Najmä pre dvoch privandrovalcov (Marián Labuda, Pavol Mikulík), ktorí sa na kráľovskom dvore predstavia ako Hádači - teda tí najpovolanejší odborníci na všetko stratené, utajené a nejasné. Ako dvaja beťári dopadnú, sa dozviete v rozprávkovej hre Eleny Antalovej. Napísala ju podľa literárnej predlohy Otakara Chaloupku.

liga klavina promo.jpg

Naozajstným stratenkom bude Stratený chlapec zo slovenskej ľudovej rozprávky. Stratil sa, keď sa naplnila jedna dávna kliatba. To znamená, že existuje možnosť, ako ho odkliať a vrátiť zo sveta prízrakov do sveta ľudí. Či sa to podarí, vám prezradí Karol Machata v rozprávke, ktorú upravil Ondrej Sliacky.

ella bailey.jpg

Ilustrácie: Lizzy Stewart, SITA, Hisanori Yoshida, Mary Fedden, Alison Friend, Ella Bailey, Edward Bawden

Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??