Lesný polmesiac - 2. časť

Téma týždňa

Lesný polmesiac - 2. časť

07. 02. 2017 15:18

Čo je to „Lesný polmesiac“? No predsa dva týždne s rozprávkami plnými lesných bytostí, kúziel a zvieratiek.

Kosáčik nášho lesného polmesiaca sa prehupol do druhej štvrtiny a my začíname s novým rozprávkovým seriálom. Po lese sa budeme túlať a trochu aj blúdiť. Budeme hľadať huby, ktoré rastú, ako inak, ako po daždi. V dvojhodinke pre najmenších vám prvú časť Hubárskych rozprávok Vladimíra Bednára vyrozpráva rozprávkový deduško - Jozef Kroner.

alexandra dvornikova.jpg

Mášenka a medveď je ruská ľudová rozprávka, ktorá pred rokmi stála na začiatku úspechu animovanej rozprávky Máša a medveď. Podľa tohto príbehu vznikol slávny seriál. Vo vysielaní pre najmenších nám o výmyselníčke Mášenke a medveďovi z lesnej chalúpky porozpráva Karol Machata.

sandra dieckmann.jpg

Pozor, pozor! Do dvojhodinky pre najmenších priletí obrovská špecialita. Traja malí bratia a ich Opice z našej police! Prvý príbeh zo seriálu Kristy Bendovej vám vyrozpráva Róbert Roth. Tento rozprávkový seriál patrí medzi najkrajšie spracovania rozprávok v celom našom rozhlasovom archíve. Upozornenie: Rozprávka vyvoláva nezadržateľné salvy smiechu, tak aby ste nevraveli, že sme vás nevarovali!

opice.jpg

Stáť, lebo sa zastrelím! Rybári, čo lovia staré topánky namiesto rýb, pozerajú nemúdro a zdravia sa „dobrú chuť"... Takto to vyzerá v Načisto hlúpej krajine - teda v kráľovskom meste Somárovce. Výnimočne nám o tejto Osmijankovej zázračnej krajine porozpráva Osmidunčo, lebo Osmijanko zostal... Všetko vám vysvetlí Elo Romančík vo veselej rozprávke Kristy Bendovej v dvojhodine pre najmenších poslucháčov.

Rikki Tikki Tavi. Tak znie názov ďalšieho príbehu a volá sa tak aj malý mungo. Že neviete, čo je to za stvorenie? Nuž, žije v džungli a hoci je to malý tvor, vie bojovať s hadmi. Jedného dňa ho z nebezpečenstva zachráni chlapec Teddy (Jozef Benedik), ktorý s rodičmi býva v pralese. Rikki Tikki Tavi (Igor Adamec) mu túto láskavosť nikdy nezabudne. Keď sa objaví had Nág (Vladimír Minarovič) s „hadicou" Náginou (Miriam Paveleková) a pokúsia sa rodine ublížiť, budú mať do činenia s nebezpečným ochrancom, ktorý na nich číha vo dne v noci... Spolu s autorom príbehu Rudyardom Kiplingom zablúdime do prastarého lesa. Tam, hlboko v zelených útrobách džungle, sa pohybujú aj jaguáre, veľké pavúky a iné zvieratá, ktoré v našich lesoch len tak ľahko nezazriete. Rozprávkovú hru pre rozhlas napísal Ján Uličiansky.

kurdov2.jpg

V hlbinách lesa, tam kde ľudská noha nikdy nevkročila, žijú lesní škriatkovia. Medzi nimi aj Poko (Roman Ferienčík), ktorý je trochu zvláštny. Uchádza sa o ruku princeznej (Dagmar Sanitrová), ale tá je taká namyslená, že o lesného škriatka ani okom nezavadí. Ale Poko sa odlišuje aj od lesných škriatkov. Podľa legendy je však jeho podivný výzor v skutočnosti známkou vznešenosti... Rozprávková hra Priatelia lesa je príbeh o tom, aké je to byť iný. Podľa knihy Janky Granecovej Dóorovej ju napísala Zuzana Križková.

Lennart Helje 2.jpg

Do vysielania Rádia Junior pricupitá v krátkej rozprávke aj Srnček Parožtek. O tom, ako si bude celkom nesprávne hľadať kamaráta v studničke a ako sa zoznámi s lesným životom, vám viac porozpráva Boris Farkaš. Rozprávku napísal odborník na lesné dobrodružstvá - Rudo Moric.

zanna goldhawk.jpg

Tento týždeň sa v našom rozhlasovom lese stretneme ešte s jedným srnčekom. Minulý týždeň sa mihol v rozprávkovej hre Mladosť veveričky Perri, teraz sa budeme venovať len a len jeho príbehu. V húští, hlboko v lesných tíšinách, sa narodí malý Bambi, ktorý bude už veľmi skoro vystavený ťažkej skúške. Bude sa musieť naučiť prežiť v lesnom svete. Ostatné lesné zvieratká ho však celkom opusteného nezanechajú. Slávny príbeh Felixa Saltena zdramatizoval Peter Gregor. Lesnú muzičku pre Bambiho skomponoval Juraj Beneš. Účinkujú samé hviezdy: Ladislav Chudík, Boris Farkaš, Dušan Tarageľ, Emília Vášáryová a ďalší.

charley harper.jpg

V druhej časti nového seriálu Rozprávky s muzičkou nám Miroslav Noga rozpovie príbeh chlapca s veľavravným menom Janko Lievanček. Slovenské ľudové rozprávky pre naše uši upravila Mária Števková.

Do lesa oddávna patrili aj vlky, aspoň u nás. Čo o nich vlastne vieme? Ako si ich predstavujeme? A aké sú naozaj? Malým aj veľkým zvedavcom to prezradil náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk - Juraj Lukáč. Na otázky Rozálie Vlaskovej a detí zo Základnej školy M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji odpovedal v programe Zvedavec - Rozprávky o vlkoch, vlci o rozprávkach.

sandra dieckmann 2sq.jpg

Keď Lesný mužík (Viktor Blaho) ochorie, raráškovia sú na nevydržanie a nič nie je, ako má byť. Preto sa jeden dobrosrdečný rarášok (Ľubo Roman) rozhodne, že Lesného mužíka vylieči. Blúdi lesom a stretáva rôzne bytosti - Bociana (Ivan Krivosudský), Vietor (Pavol Mikulík), Lesného včelára (František Dibarbora), Starčeka (Karol Machata). Každý mu rád poradí a pomôže. Ako mu pomôžu? Rôzne. Najmä však treba zohnať jednu špeciálnu vecičku - tabačnicu. Rarášok totiž v lese pozoroval skupinku ľudí a nadobudol presvedčenie, že Tabačnica je ten pravý životobudič pre Lesného mužíka. Rozprávku Ireny Kwintovej upravil Jozef Gazdík.

Jedného dňasa starček vyberie do hory na brezové halúzky pre jahniatka. Breza však naňho prehovorí a prosí ho, aby jej halúzky nelámal, že mu splní, čo len bude chcieť. A tak sa starček zľutuje a ide domov. Starenka sa nahnevá a posiela ho za brezou po drevo. Breza dom zaplní drevom. Potom ho pošle po múku. Chalúpka je zrazu samé vrece s múkou. A takto to ide ďalej, ako v rozprávke o Rybárovi a rybke. Aj táto rozprávka pochádza zo zbierky ruských ľudových rozprávok. Ale nenásytná a jedovitá starenka a poddajný starček dopadnú úplne inak. Ako? Rozpovie vám to Viera Bálinthová.

becca stadtlander.jpg


Program rádií.

Ilustrácie: Alexandra Dvornikova, Sandra Dieckmann, Božena Plocháňová, Valentine Kurdov, Lennart Helje, Zanna Goldhawk, Charly Harper, Sandra Dieckmann, Becca Stadtlander

Živé vysielanie
??:??