Lesný polmesiac - 1. časť

Téma týždňa

Lesný polmesiac - 1. časť

31. 01. 2017 14:33

Čo je to „Lesný polmesiac“? No predsa dva týždne s rozprávkami plnými lesných bytostí, kúziel a zvieratiek.

Do vysielania pre najmenších sme zaradili rozprávku O veveričke. Rozpovie vám ju  Emília Vášáryová. Príbeh vymyslela spisovateľka, ktorá je na „zvieratkovské“ príbehy odborníčka. Jej najznámejšia rozprávka hovorí o chlapcovi Nilsovi Holgerssonovi, ktorý sa zmení na úplne maličkého chlapčeka, až na takého, že môže vysadnúť na chrbát divej husi a odletieť s ňou. Tento príbeh síce nebude o divých husiach, ale jeden malý človiečik, škriatok, sa v ňom predsa len ocitne. A kdesi-čosi bude nosiť veveričke... Viac sa už dozviete v rozprávke Selmy Lagerlőfovej.

sofie corrigan.jpg

O líške Fifilíške nám v dvojhodine pre najmenších bude rozprávať Zdena Grúberová. A nielen o nej. Svojimi chvostíkmi sa budú vystatovať a navzájom prekárať aj líška Vrtichvostka a líška Bystronôžka. Kvôli nim sa Fifilíška vyberie hľadať zlato, keďže sa hrdila, že ho môže mať koľko chce. Zbojníkov Fifilíška nájde. Nájde však aj zlato? Prezradí vám to rozprávka Daniela Heviera.

rebecca green fox.jpg

Jedno nebezpečenstvo z lesa sa objaví aj v ďalšej časti rozprávkového seriálu Jána Bodeneka – Počúvajte rozprávku. Zviera, ktoré zavýja a zo všetkých síl sa snaží prekabátiť kozliatka... Ale ďalej to už isto poznáte. Rozprávku vám však nezabudnuteľne vyrozpráva Emília Vášáryová, a tak aj známy príbeh dostane celkom nový zvuk. Alebo cveng? Alebo šat? Nenechajte si ho ujsť v našej dvojhodinke pre najmenších.

jozef wilkon 2.jpg

Osmijanko rozpráva osem rozprávok o zázračných krajinách. Tak sa volá ďalší náš cyklus Osmijankových rozprávok. Tento týždeň nás, spolu s Osmidunčom, vezme do Načisto čokoládovej krajiny. Aj vy ste dostali chuť na taký sladký výlet? Tak pozor na rumové pralinky. V načisto čokoládovej krajine úradujú policajti z veľmi tvrdej čokolády a vládne jej dosť prísny kráľ. Toto všetko vymyslela Krista Bendová a Ctibor Filčík nám to rozpovie v dvojhodine pre najmenších poslucháčov.

choco.jpg

Do nášho vysielania pricvála aj Biela srnka (Martina Berešíková). Vlastne nepricvála. Skôr pricupitá. Až doteraz žila v lese s mamičkou srnou (Dáša Rúfusová) a súrodencami, ale tí ju, hoci s veľkým plačom, odohnali. Ujala sa jej malá Ajka (Adela Ostrovská), ktorá srnku privedie za pánom Srdiečkom (Marián Slovák). Ten je známy tým, že každému pomôže. Aj tentoraz sa milej návšteve poteší. Ale ani on nie a nie prísť na to, ako srnku rozveseliť, ako jej nájsť stratený domov a vrátiť ju späť do lesa... Rozprávkovú hru napísal Jozef Repko.

tumblr.jpg

Hlboko, prehlboko, do lesov temných i tajomných, sa ponoríme v rozprávkovej hre podľa príbehu Felixa Saltena Mladosť veveričky Perri. Príbeh do rozhlasovej podoby zapísala Eva Križková. Ak s nami do lesa vykročíte a budete potichu a opatrne našľapovať na lístie aj ihličie, v dutine stromu začujete malú veveričku (Henrieta Jančišinová). Perri vyráža za dobrodružstvami, detstvom i dospievaním. Pomáhajú jej v tom všetci obyvatelia lesa. Ale pozor, húštiny majú aj svoje nástrahy! A kdesi v diaľke, v tíšine či na čistinke, sa mihne aj srnček Bambi (Tomáš Maštalír). Ten k nám pricupitá na neistých nôžkach na budúci týždeň, pretože Felix Salten napísal príbeh aj o ňom. Najprv však do života vyprevadíme jeho kamarátku s huňatým chvostom a čipernými očami. Psst, nevyplašte zvieratká a počúvajte, čo rozprávajú stromy...

xiao xln.jpg

V „Lesnom polmesiaci“ sa môžete tešiť aj na celkom nový rozprávkový seriál Rozprávky s muzičkou. Prvú nám Miroslav Noga prinesie na tónoch pastierskeho nástroja. Čarovné gajdy si vyslúži mládenec s dobrým srdcom. A nielen tie... Slovenské ľudové rozprávky pre naše uši upravila Mária Števková.

music1.jpg

Les, to nie sú len stromy, srnky a veveričky. Les je nesmierne zložitý organizmus, ktorý nevieme vyrobiť. Ako sa robí les, sa dozviete v programe pre deti z cyklu Zvedavec. Hosťom Rozálie Vlaskovej bol ekológ Michal Wiezik a deti z 9. Základnej školy vo Zvolene.

A viete, čo majú spoločné zábudlivá veverička, nepriestrelný jeleň a ježibaba s domčekom na kuracích nôžkach? Všetkých ich umiestnil do rozprávky O orechovom lese spisovateľ Alois Mikulka. Prečo? Rozpovie vám to Július Pántik. A bude to psina. Alebo jelenina?

carmen saldaňa.jpg

Bol raz jeden vták a ten vedel spievať perím na chvoste. Vlastne, taký vták stále žije. Volá sa sluka otavná. A presne kvôli spevu tohto chvosta sa do lesa nasťahoval hudobný skladateľ Július Cismolko. Veľmi ho potreboval k svojej symfónii. Zdá sa vám to čudné? My sme si to nevymysleli. Spýtajte sa autora, Ludvíka Aškenazyho. A možno rozprávke Malá lesná hudba uveríte, keď Borisa Farkaša začujete tú zvláštnu symfóniu spievať.

jahnavashti.jpg

Predstavte si, že ste starý chudobný gazda, kedysi dávno, na Ukrajine. Chalúpka chudobná, na spadnutie, komora prázdna a syn lenivý a na nič súci. Čo urobíte? Starček z nášho príbehu (Štefan Figura) schmatne svojho naničhodníka (Karol Machata) a odvedie ho ďaleko, preďaleko do učenia. Ani vo sne im nenapadlo, že syn zostane v učení v lese u lesného cára s čudným menom (Ctibor Filčík). OCH - lesný cár je ukrajinská ľudová rozprávka plná čarov. V roku 1958 ju zdramatizoval Michal Príbus.

chuck groenink 3.jpg


Program rádií.

Ilustrácie: Sophie Corrigan, Rebecca Green, Jozef Wilkon, Xiao Xin, Carmen Saldana, Jahna Vashti, Chuck Groenink

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??